UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2019-02-28
Aktualizowany 2019-03-01 10:46
 
Elbląg, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
fot. arch. portEl

W piątek, 1 marca o godz. 12 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej (ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego/Skwer Rotmistrza Pileckiego) odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Program uroczystości:
       - odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej,
       -przemówienia okolicznościowe,
       - Apel pamięci i salwa honorowa,
       - składanie kwiatów.
       Z kolei 3 marca w elbląskiej Bażantarni w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędzie się kolejna edycja biegu Tropem Wilczym. Wszyscy chętni będą mogli przebiec symboliczny dystans 1963 metrów (1963, to rok zamordowania przez ostatniego Żołnierza Wyklętego) lub 10000 metrów. Zapraszamy.
      
      
      
Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Jak wieść niesie w roku 1945 (19 stycznia) Wódz Naczelny rozwiązał Armię Krajową a wszelki późniejszy opór zbrojny uznał za bezcelowy, a wielu tzw. żołnierzy wyklętych miało wyroki wydane przez sądy AK. Dlaczego więc, do celów propagowania tych ostatnich używa się symboli Armii Krajowej?
 • 1963, to rok zamordowania przez ostatniego Żołnierza Wyklętego... Chyba ostatniego a nie przez ostatniego...
 • Cześć i chwała bohaterom. Naród pamięta o wiernych synach i córkach, walczących o wolną Polskę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  10
  Pamięć i chwała (2019-02-28)
 • RobertKoliński Wieczna infamia zbrodniarzom i reakcyjnym bandytom oraz hańba ich pogrobowcom i dzisiejszym piewcom!
 • RobertKoliński A ten dzieciak szesnastoletni biedny, Boże, jak on płakał. Żołnierza całował po dłoniach. Krzyczał: "Nie pójdę!". Jego zaraz przy tych krzyżach zastrzelili. Ci co nie poszli do chaty to ich postrzelali. Jeden z sześciomiesięcznym dzieckiem na ramieniu i to dziecko zastrzelili - opowiada świadek ludobójstwa w Zaleszanach. Ustalenia IPN wszystko potwierdzają:
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  11
  RobertKoliński(2019-02-28)
 • Zamilcz wstydu oszczędź .
 • RobertKoliński @koala - Nigdy. Będziecie się wstydzić tej gloryfikacji zbrodniarzy i ludobójców do końca dni waszych.
 • koliński jesteś żałosny
 • stefan Michnik wydawal wyroki śmierci ma się dobrze i dostaje emeryturke taki chłopina był spracowany.
 • a bialorusini pisali listy do Stalina o wcielenie tego terenu terenu do republiki wiecznej sczesliwosci.
 • @Kubuś - Przeczytaj sobie dokładnie ostatni rozkaz gen. Okulickiego i nie pisz bzdur, że uznał opór za bezcelowy. "Obecne zwycięstwo sowieckie nie kończy wojny. Nie wolno nam ani na chwilę tracić wiary, że wojna ta skończyć się może jedynie zwycięstwem jedynie słusznej Sprawy, tryumfem dobra nad złem, wolności nad niewolnictwem. Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą".
 • Wyobraź sobie, że czytałem i nie tylko ten rozkaz.. Wszystkie one zmierzały nie do namawiania do bezsensownej walki w polu, ale do wejścia w środowiska i prowadzenie działalności polityczno-wychowawczej w kierunku utrzymania ciągłości historii narodu i polskości. Niestety, wśród tzw. żołnierzy wyklętych byli zwykli bandyci, odpowiedzialni za ludobójstwo. Byli też bohaterowie, ale ich śmierć była bezsensem. Jak można było przez 5 lat, na prośbę aliantów współpracować z ZSRR a w roku 1945, kiedy wszyscy nas zdradzili rozpocząć walkę której nie można było wygrać.Gdyby wszyscy przeciwnicy komuny poszli wtedy do lasu to dzisiaj nie byłoby wolnej Polski. Nawet twierdzę, że w ogóle Polski nie byłoby. Powiedz mi z kim walczyli Ci żołnierze po roku 1950 jeżeli nie z narodem polskim. Dokonywali po wsiach rozbojów, mordowano chłopów którzy brali ziemię, którzy zostawali sołtysami, którzy chcieli tylko żyć. Możemy porozmawiać o szczegółach, jeżeli tylko będziesz chciał i oczywiście o faktach bez demagogii.
Reklama