UWAGA!

Natura się burzy

 Elbląg, Burza może być piękna, ale również niebezpieczna.
Burza może być piękna, ale również niebezpieczna. fot. z konkursu "Fotka miesiąca" Jarosław Jaroszuk

- Burzy zawsze trzeba się bać, należy mieć do niej respekt - mówi Grzegorz Pietrucha, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni. Ostatnie tygodnie obfitowały w serie wyładowań, które swoją mocą i intensywnością, bardziej niż znaną nam burzę, przypominały raczej wielką, podniebną batalię.

Środa, 23. dzień sierpnia. Około godziny 19 nad naszym miastem pojawia się potężny wał burzowy. To właśnie on zwiastuje, że już za chwilę będą miały miejsce wydarzenia, które wzbudzą strach wśród mieszkańców. Silne wyładowania, połączone z intensywnymi opadami deszczu, zalane ulice - trudno było się nie wystraszyć.
       - Tak, to była intensywna burza, ale nijak ma się do zjawisk obserwowanych dwa tygodnie wcześniej, w piątkowy wieczór 11 sierpnia - stwierdza Grzegorz Pietrucha, po czym wyjaśnia: - Nastąpiło zderzenie gorącego powietrza zwrotnikowego z południa z powietrzem polarno - morskim z zachodu. Linia zderzenia objęła cztery województwa, w tym zachodnią część warmińsko - mazurskiego wraz z powiatem elbląskim. Z jednej strony frontu masa powietrza o temperaturze 30 stopni, z drugiej 17. Wystarczy sobie wyobrazić, co stanie się, gdy ogromne ilości tak różniącego się powietrza, nagle się spotkają.
       Efekty tego zderzenia widział chyba każdy. Niebo pokryte ciemnymi chmurami, które co chwilę rozświetlane było jaskrawą łuną światła. Ogromne ilości deszczu, jak również wiatr, który swoją siłą zniechęcał każdego, kto chciał wtedy przebywać poza domem.
       - Obserwować mogliśmy wyładowania międzychmurowe to znaczy takie, które nie docierają do ziemi. Ich cechą jest właśnie rozświetlanie całego nieba. Wiatr rzeczywiście był bardzo silny. Stacja w Milejewie zanotowała prędkość 140 km/h. Podczas takich wyładowań istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej. Na szczęście, tym razem obyło się bez niej.
       Sytuacja zdaje się stawać coraz bardziej poważna. Tego typu zdarzenia mają miejsce częściej i są bardziej intensywne, co zauważają sami synoptycy i klimatolodzy. Czy zatem powinniśmy się bać?
       - Burzy zawsze trzeba się bać, należy mieć do niej respekt. Oczywiście, najbezpieczniej jest być wówczas w budynku czy samochodzie. Rzetelne informacje pogodowe można znaleźć na stronie pogodynka.pl. Jesteśmy zobligowani umieszczać tam wszelkiego rodzaju wykresy, radary, obrazujące aktualną sytuację - zapewnia Grzegorz Pietrucha.
      
Radosław Florkowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie trzeba się bać, tylko mieć respekt i wiedzieć jak się zachować. To tak jak z wodą również nie trzeba się bać pływać ale trzeba mieć respekt i wiedzieć, że z wodą nie wygramy.
 • Perun czasem upomina się o pamięć, tym bardziej, jak słowiańskie dzieci porzuciły prawdziwą wiarę. ..
 • Niebiosom się nie podobają rzady pisu
 • Panie Florkowski -arcydzieło - umarłbym głupi gdyby nie Pan. Może w dobie satelitów smarfonów dało by się ostrzegać ludzi przed tymi cudeńkami z nieba, nie każdy czatuje na pogodynka. pl -ma pan jakieś pomysły???
 • Stacja w Milejewie zanotowala wiatr o predkosci 151 km/h, a traba powietrzna prawdopodobnie przeszla, na co wskazywaly zniszczenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  lubierzetelneinformacje(2017-08-25)
 • To rzeczywiście musiał być Perun - tak blisko placówki imperium watykanu, które ciemięży świat od raptem niecałych 2 tys. lat. .. Słowiańska kultura (i nauka!) istnieje znacznie dłużej. A Niebiosom nie podobają się prędzej rządy ludzkości na tej planecie - która zamiast żyć z nią w zgodzie, jak przodkowie, rozp. .. ją w drobny mak, bo. .. musi podjechać kopcącym autem do warzywniaka, kupić chemiczne żarcie w promocji, i zmarnować masę prądu do. .. obejrzenia kolejnej mydlanej opery w tv i "wiadomości" z centrów propagandy. .. jak tu się nie wk. .ć patrząc na to z góry ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  PolskiAnarchista(2017-08-25)
 • jasne że trzeba się bać, wyładowania są przepiękne, widowiskowe szczególnie gdy jesteśmy bezpieczni w domu Pozdrawiam pracowników stacji meteo w Milejewie.
 • to byl wtorek
 • A była tam kapliczka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  ksiądzMietek(2017-08-25)
 • To kara za PiS.
Reklama