UWAGA!

Nie chcą wzrostu cen ciepła i długów ZBK

Członkowie Stowarzyszenia Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu spotkali się na walnym zebraniu, by omówić m.in. problemy ciepłownictwa w mieście oraz sytuację w ZBK. Skierowali także do prezydenta Elbląga prośbę o powołanie komisji dialogu społecznego.

Jak podkreślają członkowie Stowarzyszenia, w swoim programie wyborczym jako sprawę najważniejszą do rozwiązania na lata 2006-2010 mieli zmianę systemu zaopatrzenia w ciepło naszego miasta.
     - Uważaliśmy i dalej tak uważamy, że ceny ciepła dostarczanego do naszych domów są najwyższą pozycją w czynszu mieszkaniowym - mówił podczas wczorajszej (24 stycznia) konferencji prasowej Mirosław Kozłowski, prezes Stowarzyszenia Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu. - Władze Elbląga od 12 lat swoich rządów nie zrobiły nic, ażeby zmodernizować system ciepłowniczy, forsują zaś budowę nowego źródła ciepła.
     Członkowie Stowarzyszenia proponują, by połączyć dwie firmy - EPEC i EC - a nie szukać nowego źródła.
     - To przez cztery lata gwarantowałoby brak podwyżek za ciepło - dodaje Mirosław Kozłowski. - Nasi przedstawiciele rozmawiali z władzami koncernu Energa na temat zmodernizowania systemu ciepłowniczego w naszym mieście. Otrzymaliśmy od władz koncernu zapewnienie, że chcą wejść w spółkę z władzami miasta i gwarantują, że gdy spółka zostanie powołana, to w Elblągu ciepło nie zdrożeje przynajmniej przez okres czterech lat. Jednak społeczeństwo wybrało na swojego prezydenta Henryka Słoninę, który jako pierwszą swoją decyzję przedstawił podwyżki cen ciepła - kontynuuje Mirosław Kozłowski. - I proszę, od grudnia zdrożała opłata za przesył ciepła, co uderzyło bezpośrednio po kieszeni mieszkańców naszego miasta.
     Kolejną kwestią poruszaną przez delegatów była sytuacja w ZBK.
     - Z roku na rok z budżetu miasta idą pieniądze na dofinansowanie ZBK - mówi Mirosław Kozłowski. - Zarząd, który zarządza naszymi mieszkaniami, robi to w sposób najgorszy z możliwych. Niegospodarność i nadużycia doprowadzają do wzrostu corocznie długu w kwocie 3 mln zł. Dług ten obecnie wynosi 19 mln zł. Przy zmianie sposobu zarządzania mieszkaniami komunalnymi możliwa jest oszczędność ok. 8 mln zł rocznie. Każdy z mieszkańców mógłby płacić czynsz mniejszy o ok. 25-150 zł w zależności od wielkości mieszkania.
     Stowarzyszenie, jak podkreśla Mirosław Kozłowski, działa w interesie mieszkańców Elbląga. Jest ich głosem w publicznej dyskusji.
     - Niestety, brakuje dialogu między władzami miasta a organizacjami pozarządowymi - mówi Mirosław Kozłowski. - Dlatego właśnie zwróciliśmy się do prezydenta Henryka Słoniny o możliwość powołania komisji dialogu społecznego, która działałaby przy panu prezydencie.
     Podczas walnego zebrania członkowie Stowarzyszenia Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu poparli także kandydaturę Antoniego Czyżyka na senatora RP. - Uważamy, że to najlepszy kandydat i mamy nadzieję, że wygra wybory - mówi Mirosław Kozłowski. - Antoni Czyżyk jest człowiekiem porozumienia. To powinno udowodnić, że należy prowadzić dialog między partiami prawicowymi.
     Stowarzyszenie poparło kandydaturę Antoniego Czyżyka jednogłośnie, bo członkowie stwierdzili, że odpowiada im program prezentowany przez tego kandydata, a także jego bezpartyjność. - Jest co prawda popierany przez PO i PiS, ale sam nie jest typowym politykiem - dodaje Mirosław Kozłowski.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • EC dzięki koncernowi Energa miało w zesżłym roku kilku prezesów ... wiarygodna PISowska firma
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dyzioo(2007-01-25)
 • Tak jak opłaty za wynajem mieszkań komunalnych tak i większość opłat firm komunalnych bierze się z bliżej nieokreślonych źródeł. Doskonale wiemy, że głównym składnikiem tych opłat sa koszty, które ponosi usługodawca (sprzedawca usług lub zarządca mienia lub sieci), jednakże geneza tychże to terra incognita, poparta ponadto kompletnym brakiem jakiejkolwiek konkurencji w tej branży. I na tej zasadzie powstają sufitowe ustalenia oparte głownie o koszt funkcjonowania danej instytucji lub spółki. Oczywiście to bardzo duże uproszczenie i spłycenie tematu, lecz obrazuje mechanizm realizacji bardzo kosztownego świata pozbawionego ekonomii i konkurencji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2007-01-25)
 • Panie Kozłowski, połączenie obydwu firm to NAJGORSZY Z MOŻLIWYCH SCENARIUSZY. Utworzenie jednego podmiotu całkowicie uzależni odbiorców ciepła od jednego monopolisty który miałby O WIELE SILNIEJSZĄ POZYCJĘ niż obecnie każda z firm oddzielnie. Dla użytkowników ciepła to zabójstwo. Obniżenie kosztów ciepła można zrealizować w obecnym układzie. Pierwszy ruch to racjonalizacja zatrudnienia w obu firmach, bo obie są przechowalniami dla pracowników. W EPEC powinno pracować 130-150 osób, lącznie z kotłownią, w EC mniej więcej tyle samo. Zresztą po połączeniu firm Energa zrobiłaby podobne redukcje, ale przede wszystkim ZWALNIAJĄC PRACOWNIKÓW EPEC. Co do stanu technicznego firm to jest on nienajgorszy, ponieważ modernizacje po 1994 r w EPEC dały spore efekty które należy tylko zdyskontować. W EC jest także nienajgożej, a może być lepiej, jeżeli o rozwoju decydować będzią właściwi ludzie, inni niż zarząd. Należy jednak uważnie przyjrzeć się ZASADNOŚCI PONOSZONYCH NAKŁADÓW NA MODERNIZACJĘ, aby zaprzestać marnotrawstwa środków ( monitoring w EPEC ) lub żle poprowadzonych modernizacji ( kocioł w ceiepłowni Dojazdowa ) Po połączeniu musiałoby następić zamknięcie ciepłowni na Dojazdowej, która jest solą w oku EC, I PODSTAWOWYM CZYNNIKIEM HAMUJĄCYM WZROST CEN PRODUKCJI W EC.
 • czy pan prezydent zgłosił do prokuratury niegospodarność i nadłużycia w podległym mu ZBK jak przez tyle lat można tolerowac pracę zarządu i dofinsoać nieudolność panów prezesów którzy zmieniają tylko nazwy z rejonow na wsoólnoty i tylko patrzą jak zbić kasę mając tak przychylny nadzór urzędu miasta
 • Boziu Kochana. Cóż za wspaniałe pomysły promieniują z głowy NASZEGO KOCHANEGO Pana przewodniczącego. Dlaczego ze swymi pomysłami na poprawę sytuacji w mieście nie startował jako kandydat na prezydenta miasta. Czynsz za mieszkania byłby symboliczny, opłata za centralne ogrzewanie zapewne liczona w groszach, bezrobotni byliby zapewne tylko emeryci,wszyscy pracujący zarabiali byli 3000 zł netto, a hipermarkety w soboty i w niedziele byłyby zamknięte ( ze względu na ochronę praw pracowniczych). Szanowny Panie Mirosławie proponuję wydać tomik bajek może dzieci uwierzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lord Farquad(2007-01-25)
 • " Stowarzyszenia Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu" zajmuje sie przyszloscia samorzadu (tzn. kozlowkiego i jemu podobnych). Szkoda tylko, ze nikt sie nie zajmuje przyszloscia Elblaga i jego mieszkancow.
 • Czego ten zacny pan Kozłowsk'y się nie ima !?Jaki pomysłowy.Ho ho ho.Próba ,,łapania"splendoru takimi pomysłami to agonia polityczna.Propozycja dla tego pana na dłuższy okres:DO ROBOTY a nie mieszać ludziom w głowach...Niech spróbuje lepiej połączyć SLD z PiS jak taki z niego racjonalizator.P.S.Mam pełen szacunek dla Pana Słoniny bo to chyba jedyny polityk realnie znający nasze kochane miasto
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rasowy elblążanin(2007-01-25)
 • Pan Kozlowski jest za polaczeniem EPEC-u z EC,bo jest pracownikiem tej drugiej i sprzyja swoim kolegom z tej firmy,troche obiektywnosci ,panie Mirku,chce pan wywalic na bruk epecowcow?To nieladnie,kazdy chce pracować,a pan jest przeciez zwiazkowcem i powinien pan bronic wszystkich miejsc pracy w naszym miescie.
 • Nie społeczeństwo wybrało ino 20% uprawnionych do głosowania, a to wielka różnica. Skoro pozostali - mówię o tych, którzy nie raczyli podnieść czterech liter w pamiętną niedzielę - nie dopełnili obywatelskiego obowiązku, samo przez się wybrali obecnie panujących, a więc zaakceptowali stan obecny i wielce zaprzeszły, którego inicjacja nastąpiła wiele dziesiątków lat temu a nie jak wielu tłumaczy pisma świętego wywodzi - od 1990r. Więc skąd ten bunt materii? Przecież jesteście zadowoleni (tak jak do tej pory byliście) - czyżby coś się zmieniło? Nie wierzę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2007-01-25)
 • -w innych miastach Wroclaw ,Opole zrezygnowano z posrednikow takich jak EPEC i te sprawy prowadzi dalej Elektrocieplownia i cena spadla o 25 procent./Mniej dyrektorow ,k-kow ,ochrony ,samochodow ,podatkow np.od nieruchomosci itp/
 • w EC pracuje 400 osob i mają podpisane porozumienie, że nikt ich nie zwolni przez najbliższe 10 LAT, pensje mają bardzo wysokie, a powinno ich tam pracować góra 200 - tu, w EPEC jest 250, a powinno być 150-180. A więc, Kozioł z kolegami powinien pójść na zasłużoną emeryturę /6 dych na karku, rzekomo w szkodliwych warunkach, a tak naprawdę ostatnie 18 lat za biurkiem/ a nie wypisywać głupoty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2007-01-26)
 • Szanowny Zatroskany- od kiedy w EC sa pensje wysokie? Raczej nie jesteś pracownikiem tej firmy.
Reklama