UWAGA!

Nie jest wesoło, trzeba szukać rozwiązań

 Elbląg, Od lewej: Kula. Nowak i Horbaczewski...
Od lewej: Kula. Nowak i Horbaczewski... (fot. AD)

Po jednej stronie kandydaci SLD Lewica Razem, po drugiej Elbląska Koalicja Obywatelska. Tematy? Przede wszystkim budżet miasta i pomysły na to, skąd, mówiąc najprościej, wziąć pieniądze na jego poprawę. Za nami pierwsza debata programowa związana ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

Po jednej stronie pojawili się przedstawiciele komitetu SLD Lewica Razem, czyli Janusz Nowak, Henryk Horbaczewski oraz Sławomir Kula, po drugiej Cezary Balbuza, Stefan Rembelski i Piotr Opaczewski z Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej. Wszyscy dyskutowali przede wszystkim o budżecie i sposobach na jego poprawę, bo obecnie dług miasta wynosi ponad 330 mln złotych, a wskaźnik zadłużenia sięga prawie 60 procent.
       Jak poradzić sobie z taką sytuacją?
       - Jeżeli to zadłużenie przejdzie na następny rok, a prawdopodobnie przejdzie, ten wskaźnik wzrośnie do 70 procent – mówił Janusz Nowak. - Co trzeba zrobić, żeby wyjść z zadłużenia? Trzeba je spłacić. Można to zrobić z nadwyżki.
       Tylko jak tę nadwyżkę wyprodukować? Jak mówił Janusz Nowak, kluczowe jest tutaj pobudzenie przedsiębiorczości, dobry klimat dla inwestycji, czyli spore ulgi dla przedsiębiorców, ale i odpowiednia promocja miasta i jego terenów, bo takich gmin jak Elbląg jest w kraju wiele.
       Z tym ostatnim punktem zgadzała się również Elbląska Koalicja Obywatelska. Jak tłumaczył Cezary Balbuza miasto musi postawić na niekonwencjonalną promocję i metody dotarcia do potencjalnych przedsiębiorców, którzy będą chcieli inwestować w Elblągu.

  Elbląg, ...od prawej: Opaczewski, Balbuza i Rembelski. Kolejność zdjęć przypadkowa
...od prawej: Opaczewski, Balbuza i Rembelski. Kolejność zdjęć przypadkowa (fot. AD

- Ulotki już nie wystarczą – mówił Balbuza.
       I dodał, że miasto musi samo szukać potencjalnych inwestorów.
       - Zarówno od prezydenta Słoniny, jak i Nowaczyka, a także od prezydenta Wilka słyszałem, że w urzędzie co tydzień zjawiają się inwestorzy. Tylko gdzie oni są? Nie potrafiliśmy ich zatrzymać? - mówił Balbuza. - Albo ich nieodpowiednio przyjmujemy, albo nie mamy dobrej oferty, chociaż w to drugie nie chce mi się wierzyć.
       Jak mówili również kandydaci sporym rozczarowaniem jest sprzedaż mienia komunalnego – przychody z tego tytuły miały wynieść 27 mln złotych. Po pierwszym półroczu okazało się jednak, że w kasie miasta pojawiły się niecałe trzy miliony. Oba ugrupowania również zgodziły się w kwestii tego, że obecny prezydent miasta, Jerzy Wilk, powinien przedstawić projekt nowelizacji budżetu, choć jak podkreślił Piotr Opaczewski, będzie to duże wyzwanie dla każdego, kto zacznie po 16 listopada rządzić miastem.
       Tymczasem, według niego, należy przyjrzeć się temu, na co wydają pieniądze poszczególne instytucje i szukać różnych oszczędności.
       - Na przykład w przypadku Centrum Sportowo Biznesowego czy Elbląskiego Parku Technologicznego miasto musiało dołożyć 2 miliony złotych do funkcjonowania. Czy te instytucje nie mogą na siebie zarobić? - pytał Opaczewski. - Może trzeba by było przed dyrektorami zawrzeć dwuletnie kontrakty menadżerskie [to specyficzna forma zatrudnienia, jedną z jej cech jest fakt, że w razie wyrządzonych szkód zatrudniony odpowiada całym majątkiem, a nie trzykrotnością pensji, tak jak w przypadku pracownika etatowego – red.]?
      
       Więcej o pomysłach kandydatów na to, jak odmienić rzeczywistość znajdziesz w naszym dziale Wybory Samorządowe.
      
      

mw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Raz na kilka lat nagle wszyscy przejmują sie Elblągiem :D
 • Sld to całkowita padaka, czemu takie coś jeszcze nie zostało zakazane?
 • nie ma na kogo głosować, albo przyspawani albo niezrównoważeni, wszyscy bez wizji z ciągiem do władzy dla władzy i swoich interesów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  7
  rozczarowany(2014-10-30)
 • No wlasnie ale co trzeba zrobic?wybrac kolejnych nieudacznikow darmozjadow i ta cala bande nierobow a oni beda wiedzieli ze nic nie zrobia i koniec.
 • Nowy Ratusz kosztuje, Centrum Biznesu kosztuje, Park Technologiczny kosztuje, a inwestorów z prawdziwego zdarzenia brakuje! Co ta promocja miasta robi oprócz produkowania ulotek, gadżetów i tym podobne?
 • Ta idiotka co prowadziła debatę i nie potrafiła zadać sensownego pytania, to kto to jest? Jakaś laska z Oxidenu? Tam ją widuję.
 • krytyka dla samej krytyki. to tak samo złe jak władza dla władzy. jak wam tak źle to sami się za to zabierzcie i zróbcie tak żeby wam było dobrze. kandydować każdy może. ale nie. .. kandydować nie. .ale narzekać że źle to TAK. .. To takie polskie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  llllll(2014-10-30)
 • Inwestycje zawsze muszą być dobrze przemyślane i to nie w aspekcie zatrudniania dalszej rzeszy urzędników !
 • Miasto nie ma wypracowanego prawdziwego produktu handlowego-pakietu negocjacyjnego. Wszyscy wychodzą z założenia że jesteśmy fajni i wybiorą nasze tereny pod inwestycję. Takich miejsc w Polsce są setki. W ratuszu brakuje świeżości i nowych odważnych pomysłów. Trzeba dokonać radykalnej zmiany w zarządzaniu, a nie pudrować i snuć plany na ożywienie wzrostu za lat naście. Młodzi ludzie muszą przejąć ratusz dodać tam swą energię i kreatywność, oczyścić stołki z układów i nepotyzmu. Ja mam swój typ. Nie są nimi komuniści czy PO-02.To Nowa Prawica-poczytajcie ich program.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  wolnyczłowiek(2014-10-30)
 • p. Piotr Opaczewski (właściciel firmy oświetleniowej) jeszcze nie dostał się do Rady Miasta (oby tak zostało) a już chce handlować z miastem oświetleniem LED. Jak zawsze prywata. Szkoda bo czasami mądrze mówił. Przynajmniej już wiemy jaki ma cel w tych wyborach.
 • to nie ich wina, ze akurat pomyśleli o tym przed wyborami
 • Akurat oświetlenie LED - to jeden z (niewielu?) przykładów, gdzie prywatna firma przejmująca taką działkę od miasta może spowodować, że koszty utrzymania oświetlenia zmaleją. Jeśli dana firma ma długoletni kontrakt, bardziej opłaca się jej zainwestować w LEDy, żeby się po +-3 latach zwróciły. Widziałem już takie rzeczy na "zachodzie". Jednak należy być ostrożnym z takimi rzeczami, bo np. "przekazanie" prywatnej firmie wodociągów, ujęć wody, infrastruktury kolejowej etc. - to samobójstwo!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  PolskiAnarchista(2014-10-30)
Reklama