UWAGA!

Nie ma mowy o laniu wody. Trzeba szukać pieniędzy

 
Elbląg, Po wrześniowych opadach deszczu Kumiela pokazała co potrafi
Po wrześniowych opadach deszczu Kumiela pokazała co potrafi (fot. AD, arch. portEl)

Miesiąc temu spokojna na co dzień rzeka Kumiela pokazała swój górski charakter. Po intensywnych opadach deszczu woda "wybiła" z koryta, zalewając ulice. Aby w przyszłości uniknąć podobnej sytuacji Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu chce wybudować zbiornik retencyjny między Marymoncką a Kościuszki. Dokumentacja jest gotowa, w sumie prace mogłyby ruszyć od zaraz, ale miasta nie stać na inwestycję rzędu 25 mln zł. Prezydent Witold Wróblewski zapewnia: - Będziemy szukać źródła finansowania.

Wrześniowa powódź podziałała jak przysłowiowy kubeł zimnej wody na włodarzy miasta. Co zrobić, by do tak dramatycznych chwil (i strat, bo szkody w obiektach komunalnych oszacowano na ponad 14 mln zł, ucierpiały drogi i mosty, a także prywatne mieszkania i piwnice - MOPS wypłacił już ponad 50 tys. zł kilkudziesięciu elbląskim rodzinom) w przyszłości nie doszło? Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych ma plan. Na zlecenie ŻZMiUW została opracowana dokumentacja techniczna na regulację Srebrnego Potoku z budową zbiornika retencyjnego między Marymoncką a Kościuszki, wraz z pozwoleniem na realizację inwestycji. I inwestycja mogłaby ruszyć, ale miasta na nią nie stać. Koszt budowy zbiornika to ok. 25 mln zł.
       - Zaczęliśmy już nawet prace z własnych środków, by projekt nie stracił ważności. Zbiornik retencyjny ma mieć powierzchnię 140 tysięcy metrów sześciennych, będzie kosztował około 24-25 milionów złotych, ale nie mamy środków na wkład własny – mówił nam Cezary Terech, dyrektor ŻZMiUW w Elblągu.
       Prezydent Elbląga Witold Wróblewski chce pomóc, dlatego zadeklarował poszukiwanie pieniędzy poza miejską kasą.
       - Wystąpiłem do ministra środowiska z prośbą o wsparcie finansowe budowy zbiornika retencyjnego - mówił podczas dzisiejszej (19 października) konferencji prasowej. - Prośba o pomoc finansową została skierowana także do wojewody i marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.
       Drugi zbiornik retencyjny, który również wymaga nakładów finansowych to lokalizacja Dębica-Dąbrowskiego.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • kosecka chce stawiac kibel w miescie za 100tys a oni szukaja kasy ? cos tu nie gra pani i panowie. robia nas w uja w bialy dzien!
 • Nie tylko zbiornik !!!! Bez drożnej kanalizacji burzowej nie da rady Panie Prezydencie !!!!! Trzeba zrobić trzęsienie ziemi w dyrekcji EPWiK !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  0
  inżynier(2017-10-19)
 • Nooooo tyle wydano w naszym województwie na tzw. STARTUPy hahahaha. I nic z tego nie wyszło. HAHAHAHA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  hamulcowy(2017-10-19)
 • Olsztyn non stop dostaje kasę albo od rządu albo z funduszu, u regionalnego a Elbląg to co, nic. Jest jeszcze kasa przeciw powodziowa na Żuławy to niech olsztyn, daje do Elbląga. Są dwa równorzędne miasta czy bajeczki. Prezydencie postaw się wreszcie tym z bagien, jak im Elbląg nie pasuje to idźmy do pomorskiego. Referendum w sprawie zmiany było ważne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  Elbląg do Pomorza (2017-10-19)
 • Kasy nie ma, marszalek i wojewoda są to niech dają a nie wala tylko olsztyniakom i na mazury.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Żenada (2017-10-19)
 • Wrobel najpierw ogarnij odprowadzenie wody z toru wrotkarskiego, a pozniej bierz sie za Kumiele
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  zdzichumarynarz(2017-10-19)
 • To pamiętajcie jak będą wybory samorządowe i parlamentarne żeby te twarze z Olsztyna co tak chętnie lansują się w lokalnych mediach przed wyborami, Marki Brzeziny, Protasy i inni nie dostali nawet jednego głosu. To w Olsztynie przez ostatnie dziesięć lat wydano większość kasy i tam powstają obwodnice, ESki, nowe budżetowe inwestycje i stanowiska pracy na których realizacje zabrakło pieniędzy w Elblągu.
 • Jaki jest matematyczny wzór do policzenia powierzchni 140 tysięcy metrów sześciennych.
 • Czy to dobry pomysł szukać pieniędzy u p. Szyszki? Bażantarnia może być zagrożona?
 • Dlaczego nie ma reakcji ze strony PIS przecież ma większośc w radzie miasta. Albo to fikcja i tylko kasa do kieszeni, to się liczy.
 • co radni bezradni a posłowie. Kija i gnac daleko.
 • Gdyby zbiornik retencyjny pełnił również rolę kąpieliska miejskiego jestem za rękoma i nogami! Lokalizacyjnie przy Bażantarni super ale co z kasą władowaną w projekty dotyczące Centrum Wodnego Dolinka i okolic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  _siostrabeasen(2017-10-19)
Reklama