UWAGA!

Nie płać firmie – ZUS za darmo pomoże wypełnić wniosek o umorzenie

Elbląg, Nie płać firmie – ZUS za darmo pomoże wypełnić wniosek o umorzenie

Na stronach internetowych pojawiły się oferty firm dotyczące odpłatnej pomocy przy wypełnianiu wniosku o umorzenie nieopłaconych składek w ramach tzw. ustawy abolicyjnej. Przypominamy, że w każdej jednostce Zakładu w Polsce można otrzymać bezpłatną pomoc przy wypełnianiu niezbędnych formularzy. ZUS przygotował także szczegółowe ulotki informacyjne dostępne w Salach Obsługi Klienta oraz na stronie www.zus.pl.

Możliwość umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. przewiduje ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551). Na rynku pojawiły się ogłoszenia, w których firmy oferują płatną pomoc przy wypełnianiu formularzy niezbędnych do ubiegania się o umorzenie nieopłaconych składek w ramach ww. ustawy.
       W przypadku osób nieprowadzących pozarolniczej działalności w dniu 1 września 2012 r. oraz w dniu złożenia wniosku o umorzenie jedynym dokumentem jest poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności dostępny na stronie www.zus.pl.
       Osoby prowadzące pozarolniczą działalność w dniu 1 września 2012 r. albo w dniu złożenia wniosku o umorzenie muszą złożyć następujące dokumenty:
       - poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności,
       - wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis” - formularz dostępny jest w jednostkach ZUS oraz na stronie lub wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę” – w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie - formularz dostępny jest w jednostkach ZUS oraz na stronie.
       - oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej (druk oświadczenia jest dostępny w jednostkach ZUS oraz na stronie),
       - wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, które otrzymały w roku, w którym ubiegają się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat (mogą to być również oświadczenia tych osób o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie) albo oświadczenia, że nie otrzymały pomocy de minimis w tym okresie.
       Przypominamy, że pomoc przy wypełnianiu ww. dokumentów można nieodpłatnie uzyskać w każdej jednostce ZUS na terenie kraju.
       Przygotowane przez Zakład ulotki informacyjne są dostępne w dwóch wersjach:
       - dla osób, które na dzień 1 września 2012 r. nie prowadziły działalności pozarolniczej;
       - dla osób, które na dzień 1 września 2012 r. prowadziły działalność pozarolniczą.
      
Agnieszka Cybulska, ZUS Oddział w Elblagu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • zus to ścierwo
  • O wiele taniej i lepiej płacić ubezpieczenie w Anglii
  • Bujda na resorach! Ja dostałem odpowiedź, że rozpatrzenie mojego wniosku o umorzenie zostało zawieszone do momentu aż Komisja Europejska zinterpretuje ten przepis. Osoby, mające zawieszoną działalność gosp. też nie łapią się na abolicję. A na odpowiedź Komisji Europejskiej możemy czekac kilka miesięcy. Po co robic ludziom nadzieję, a potem zostawiać ich na lodzie. Czy nic nie może byś zrobione profesjonalnie?
  • Praca do 67 roku a z drugiej strony abolicja. To jakiś bezsens ! No i biedne dziewczyny musza to wszystko liczyć.
Reklama