UWAGA!

Niech to zbada Główny Inspektor

Elbląg, Niech to zbada Główny Inspektor
(fot. PS)

Działające w Elblągu Stowarzyszenie Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu wystosowało dzisiaj (27 lipca) list do Głównego Inspektora Sanitarnego RP z prośbą o zajęcie się regularnie pojawiającymi się w Zalewie Wiślanym bakteriami coli.

W liście czytamy:
       „Stowarzyszenie Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu zaniepokojone zamykaniem od dziesięcioleci plaż Zalewu Wiślanego w okresie szczytu wakacyjnego ze względu na przekroczone wskaźniki bakteriologiczne (bakterie coli), prosi o interwencję oraz odpowiedź na pytania:
       1. Czy Sanepid w momencie stwierdzenia przekroczonych norm sanitarnych w wodach kąpielisk nadzalewowych zidentyfikował przyczynę takiej sytuacji? Czy prowadzone są, lub zlecane innym instytucjom, badania w celu wykrycia pochodzenia zanieczyszczenia bakteriologicznego?
       2. W ostatnim czasie coraz częściej docierają informacje o pojawianiu się toksycznych sinic w wodach Zalewu Wiślanego. Czy Sanepid prowadzi monitoring kąpielisk w tym kierunku?
       3. Czy podobne kontrole, pomimo braku kąpielisk, są prowadzone na Zalewie Wiślanym w części należącej do województwa pomorskiego?
       Wiadomo, że pałeczka okrężnicy, znana też pod łacińską nazwą Escherichia coli lub jej skrótem E. coli, potocznie nazywana bakterią koli, występuje między innymi w glebie i wodzie, gdzie trafia z wydzielinami i kałem. Obecność E. coli w wodach powierzchniowych (tzw. miano Coli) jest często stosowanym wskaźnikiem ich zanieczyszczenia. Bakterie E. coli mogą kolonizować skórę i błony śluzowe jamy ustnej oraz układu oddechowego. Są one przyczyną powstawania chorób: gdy dostaną się do układu moczowego, powodują zakażenia układu moczowego; mogą powodować zapalenie opon mózgowych u noworodków; niektóre szczepy E. coli produkujące egzotoksynę czasem powodują zatrucia pokarmowe, najczęściej spowodowane spożyciem zakażonego pokarmu; ropnie narządowe - poprzez uszkodzenie ściany przewodu pokarmowego do jamy brzusznej.
       Jak wynika z powyższego, skażenia bakteriami E. coli nie można bagatelizować, lecz nadal pozostaje pytanie bez odpowiedzi - jaka jest przyczyna występowania tego rodzaju zanieczyszczenia w wodach Zalewu Wiślanego? Czy badane pod tym kątem są wody opuszczające oczyszczalnie w Elblągu i Tolkmicku? [...]”
       List podpisał prezes Stowarzyszenia Leszek Lewarowski.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szanowni Państwo a może też ktoś /jakiś polityk/ sprawdzi jak został powołany rezerwat przyrody Zatoka Elbląska dokumenty na stronie www.rafzen.pl kliknij tu.A może ktoś sprawdzi Opis przyrodniczy wystarczy kliknąć na tekst na stronie www.rafzen.pl "Wykaz tych ptaków stworzyła maszynistka /a nie naukowcy/ pisząc 33 stron maszynopisu, lecz nikt tego nie podpisał". Uwaga strona długo się otwiera. Z poważaniem Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-07-28)
 • a srające do Zalewu konie? na przykład w Kadynach. .. leżysz sobie na plaży, przejezdzaja jeźdzcy a konie srają do wody ile wlezie. .. aż chcę się kąpać :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  azazello(2009-07-28)
 • To proste - Zalew Wiślany, jak sama nazwa wskazuje, jest zasilany wodami z dopływów Wisły. Co prawda między Wisłą a Nogatem jest śluza, ale i tak 3% wód Wisły (a to wcale niemało) trafia do Nogatu. A Wisła, jaka jest skandalicznie brudna (ścieki z Warszawy i nie tylko), każdy widzi. Oczyśćcie Wisłę a Zalew Wiślany będzie czystszy.
 • Czytając te wypociny, zastanawiam się czy autor nie jest światowej sławy mikrobiologiem. Załamka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Drobnoustrój(2009-07-28)
 • Polska część Zalewu Wislanego powinna być pod jedna adminstacją wojewodzką, inaczej nie będzie winnych, a dlaczego nikt nie mówi o ruskach?To oni najwięcej syfu wrzucają do tego akwenu. fredek
 • dlaczego w artykule "Elbląg spieszy z pomocą Kasi" nie ma komentarzy?, co wstydzicie się pokazać co inni o tym myślą? SAMA SOBIE WINNA PO CO WŁAZIŁA NA SŁUP? NARKOTYKI, ALKOCHOL, CZY LUDZKA GŁUPOTA?
 • Do zdarzenia doszło około godziny 20.30.Dziewczyna spędzała wolny czas z grupą znajomych na polanie przed Gęsią Górą. Z niewiadomych przyczyn wdrapała się na jeden ze słupów energetycznych, straciła równowagę i spadając złapała za przewód wysokiego napięcia. Porażona prądem spadła na ziemię z wysokości kilku metrów.
 • W te wakacje na zalewie są czynne wszystkie plaże bo jak narazie nie wykryli żadnych bakterii
Reklama