UWAGA!

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie przekopu (aktualizacja)

 Elbląg, Otwarcie przekopu, 17 września 2022.
Otwarcie przekopu, 17 września 2022. Fot. Mikołaj Sobczak

Najwyższa Izba Kontroli skierowała do prokuratury sprawę przekopu Mierzei Wiślanej. Jest też wniosek o ukaranie do przewodniczącego Międzyresortowej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych

- Najwyższa Izba Kontroli złożyła do prokuratury dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa – czytamy w opublikowanym w sieci komunikacie NIK. Chodzi o kwestie przekroczenia uprawnień i naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Według Najwyższej Izby Kontroli, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni do czasu aktualizacji programu budowy drogi wodnej w 2020 r. zaciągał zobowiązania w celu sfinansowania jego realizacji i przekroczył o 157,7 mln zł całkowity budżet. Miał też ze środków budżetu programu wydawać pieniądze na cele niesłużące jego realizacji.

- Istotną część skontrolowanych zadań inwestycyjnych realizował z naruszeniem zasad rzetelności, legalności, gospodarności i celowości – stwierdza NIK.

Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej według NIK nie określił w sposób realny niezbędnego zakresu rzeczowego i finansowego przekopu, miał też nie informować Rady Ministrów o braku uzasadnienia ekonomicznego inwestycji w związku ze wzrostem jej wartości "o ponad 100 proc."

Ponadto minister, który nadzorował Urząd Morski w Gdyni, miał akceptować działania dyrektora Urzędu Morskiego i wprowadzić go w błąd.

- W wyniku złożonych zawiadomień, na dzień 18 czerwca 2024 r. w jednej sprawie zostało wszczęte śledztwo, które prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku, a właściwy rzecznik dyscypliny finansów publicznych wystąpił z wnioskiem o ukaranie do Przewodniczącego Międzyresortowej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej - czytamy w komunikacie Najwyżej Izby Kontroli.

 

Aktualizacja, godz. 14:52

Do sprawy odniósł się dziś (24 czerwca) senator Jerzy Wcisła podczas konferencji prasowej. Mówił m. in. o tym, że poprzedni rząd nie wykonał zadania zleconego przez parlament ustawą. Nie umożliwiono bowiem dostępu statków morskich wszystkich bander do portu w Elblągu. Parlamentarzysta przypominał, że inwestycję zatrzymano najpierw 3 km, potem 1 km przed portem.

- 23 marca 2020 roku dokładnie takie doniesienie złożyłem do Najwyższej Izby Kontroli, dodając te 4 argumenty, ustawa o finansach publicznych nakazuje tych czterech zasad przestrzegać, rzetelność, legalność, gospodarność i celowość. Tych zasad przy budowie tej drogi nie przestrzegano - stwierdził Jerzy Wcisła. Mówił też, że jego zdaniem uprawnienia urzędnicze przekroczone przy zabezpieczeniu powiedzionym rzeki Elbląg. - Omurowano ją betonową ścianą o wysokości 2,5 - 3 m - powiedział. Jego zdaniem oprócz znaczenia estetycznego, fale od takich ścian się odbijają, mogą niszczyć łódki turystyczne mijające się z większymi jednostkami. Senator argumentował też, że również większe rzeki w nie mieszczą się w takich rynnach, poszukiwane są tereny zalewowe. Zdaniem Jerzego Wcisły należy dołożyć starań, by rzeka nie zalała samego miasta.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kaczy rów tonie. Jeszcze jaki tam 1 000 000 000 zł i będzie wiadomo, że się nie udało...
 • Nareszcie coś się dzieje. Teraz pora na analizę rozwiązań technicznych....
 • raz dżuma raz cholera i tak od 1989 r.
 • Mam nadzieję, że dobiorą mu się do tyłka. Koniec świętych urzędniczych krów. Wszystko jedno czy z Platformy, czy z PiSu.
 • To było państwo poprzedniego rządu. Tak robili: kradli, kombinowali, mataczyli. Co jak widać nie problem im udowodnić. Ale i tak, przyjdą tu bojówki i będą mówić, że teraz to jest dopiero źle. Na prawdę, jeśli przychodzi do ciebie najlepszy kolega i okrada twoją matkę na twoich oczach, to dalej go bronisz? Myśl człowieku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32
  35
  lubicie_złodziei(2024-06-24)
 • Widzę, że PO uderza we wszystko, co zrobił dla nas PiS. Ci ludzie w swojej nienawiści i pogardzie są gotowi zrobić PiS-owcom na złość nawet kosztem kraju, już nie wspominajac o lokalnych społecznościach. Całe sczęście, że z przekopem poprzedni rząd się wyrobili, bo CPK czy elektrownia jądrowa idą w odstawkę, bo "to od PiS-u bylo! Meee!". Zresztą po co nam CPK, jak jest lotnisko w Berlinie, jak to palnął kiedyś "Czajkowski" :) Oto Polska TFUska. A przekopu już nie zakopią prawda?... Prawda?
 • Pójdzie w 60tkę. Minister wiedział. Akceptował. Kto by się tam odezwał o braku uzasadnienia ekonomicznego inwestycji, wyleciałby z rządu w trybie natychmiastowym.
 • Dwie szczujnie jedna lepsza od drugiej, teraz prawych, uczciwych trzeba łapać z łapanki- jak żyć w takim kraju- wojna Polsko - Polska, tego nigdy nie było nawet za komuny- to się musi dla nas źle skończyć- żadna z partii nie chce zgody narodowej - to dziejowa konieczność. Boże ratuj ojczyznę.
 • @niegłosujący - Nie głosujesz, swoje opinie pozostaw sobie. Najlepiej rączki umyć.
 • A jak Senator Jerzy Wcisła o tym mówił, to nikt nie wierzył. Teraz macie za swoje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26
  33
  Mądry Polak po raporcie NIKu(2024-06-24)
 • @GłębokaMyśl - To trochę jak w wyborami kopertowymi. Robią coś na łapu capu ale nie wiedzą za ile.
 • Raport NIK w sprawie budowy tej drogi wodnej został opublikowany dawno temu. Każdy może sobie wrzucić do przeglądarki: 98/2023/D/22/506/KIN
Reklama