UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowatorski zabieg w gastroenterologii

Elbląg, Nowatorski zabieg w gastroenterologii
fot. nadesłana

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu jest jednym z niewielu w Polsce i jedynym na Warmii i Mazurach ośrodkiem wykonującym zabiegi ESD (endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej). Nowatorska metoda operacyjna stosowana podczas zabiegu kolonoskopii lub gastroskopii pozwala na usunięcie niebezpiecznych zmian w całości!

Lek. Jacek Drzewiecki z Pracowni Endoskopii Gastroenterologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu wykonał już około 100 takich zabiegów.

Endoskopowe dyssekcja podśluzówkowa ( ESD z ang. endoscopic submucosal dissection) polega na tym, że w trakcie zabiegu gastroskopii bądź kolonoskopii ze znieczuleniem lekarz - przy pomocy specjalistycznych akcesoriów, głównie dedykowanego noża endoskopowego - usuwa zmianę z potencjalnym ryzykiem rozwoju nowotworu lub zmianę z obecnością nowotworu we wczesnym okresie zaawansowania. Po zabiegu pacjent szybko wraca do codziennej aktywności, w większości przypadków hospitalizowany jest przez jedną lub dwie doby.

Lek. Jacek Drzewiecki, który jako pierwszy w naszym regionie podjął się nauki wykonywania tego bardzo precyzyjnego zabiegu, wyjaśnia: - Metoda ESD daje nam możliwość usunięcia zmiany polipowatej w jednym fragmencie, co pozwala później także na jej dokładniejszą ocenę przez lekarza patomorfologa. Niewątpliwą zaletą metody jest fakt, iż możemy usuwać bardzo duże zmiany sięgające kilku lub nawet kilkunastu centymetrów, znajdujące się w obrębie przełyku, żołądka oraz całego jelita grubego – tłumaczy lek. Jacek Drzewiecki, dodając:

- Stosowana dotąd klasyczna metoda usuwania zmian polipowatych w przewodzie pokarmowym przy pomocy pętli endoskopowej wiąże się zawsze z dużym ryzykiem niekompletnego usunięcia zmiany, a także z ryzykiem nawrotu usuniętej zmiany polipowatej, nawet jeśli była to zmiana łagodna.

Jak mówi lek. Jacek Drzewiecki, ekspertami w dziedzinie ESD są lekarze z krajów dalekiego wschodu (Japonia, Chiny, Korea). Związane jest to z obecnością w tej populacji częstego ryzyka zachorowania na nowotwory żołądka. W Europie metoda jest stosowana zaledwie od kilku lat i - co podkreśla lekarz - jak każda nowa technika operacyjna wymaga ciągłego, systematycznego doskonalenia umiejętności. - Dodatkowo – uzupełnia lekarz - konieczne było uczestnictwo w międzynarodowych szkoleniach oraz nauka na modelu zwierzęcym.

Jak się uczyć, to od najlepszych! W listopadzie zespół lekarzy i pielęgniarek Pracowni Endoskopii Gastroenterologicznej brał udział  w zabiegach ESD wykonywanych w asyście wybitnego eksperta w tej dziedzinie dr. Jana Pertkiewicza z Warszawy. Była to już druga w tym roku wizyta tego znanego specjalisty w elbląskim szpitalu.

Łącznie do tej pory elbląski lekarz Jacek Drzewiecki wraz z zespołem pielęgniarek i lekarzy anestezjologów, wykonał już ok. 100 zabiegów ESD.

Anna Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama