UWAGA!

Nowe łodzie podwodne

Na Bałtyku pływa obecnie jedyna rosyjska łódź podwodna. W niedługim czasie w skład Floty Bałtyckiej wejdą kolejne trzy łodzie podwodne, co znacznie wzmocni siłę rosyjskiej marynarki wojennej w tym rejonie.

Najprawdopodobniej już w przyszłym roku rosyjska marynarka wojenna działająca na Bałtyku wzbogaci się o trzy kolejne nowe łodzie podwodne. Do ich obsługi przygotowuje się pięć dobrze wyszkolonych załóg - podała kilka dni temu kaliningradzka agencja informacyjna Kaskad, powołując się na wypowiedź głównodowodzącego Floty Bałtyckiej admirała Władimira Wałujewa.
     Obecnie w skład sił morskich Floty Bałtyckiej wchodzi tylko jedna łódź podwodna, którą obsługują przemiennie dwa zespoły podwodniaków. Jest to łódź o napędzie klasycznym, typu "Warszawianka". Atomowe łodzie podwodne ze względu na płytkość wód nie są w stanie pływać po Morzu Bałtyckim.
     Łódź podwodna Floty Bałtyckiej latem stacjonuje w Kronsztadzie, w pobliżu Sankt Petersburga. Na zimę zaś jest przemieszczana na południowe wody i zawija do Bałtijska, jedynego nie zamarzającego rosyjskiego portu wojennego na Bałtyku.
     Admiralicja rosyjskiej Floty Bałtyckiej chętnie posiadałaby więcej nowoczesnych i dobrze uzbrojonych łodzi podwodnych, jednakże ze względu na szczupłość finansów musi się zadowolić tymi, które są aktualnie budowane w jednej ze stoczni Sankt Petersburga. Będą to jednostki z silnikami Diesla.
     Nowe rosyjskie łodzie podwodne będą na co dzień cumować w Bałtijsku, którego rola jest nie do przecenienia, zważywszy na fakt, że cały obwód kaliningradzki już w przyszłym roku zostanie otoczony państwami Unii Europejskiej. W dodatku Polska jest już od kilku lat członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a kraje bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia), zabiegają o przyjęcie do NATO, co może nastąpić już nawet w maju 2004 roku.
     Trzy nowe rosyjskie łodzie podwodne do Bałtijska mają przypłynąć w kwietniu przyszłego roku, tuż przed zapowiadanym rozszerzeniem Unii Europejskiej i NATO.
MUR

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama