UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowe ulice

Elbląg, Ulice na Modrzewinie będą miały nowe nazwy
Ulice na Modrzewinie będą miały nowe nazwy (fot. arch. portEl)

Nazewnictwo ulic zdominowało początek dzisiejszej (2 września) sesji Rady Miejskiej. Obok Alei Kardynała Prymasa Stefana Wyszyńskiego na mapie Elbląga pojawią się ulice: Stanisława Lema, Gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Józefa Lassoty, Józefa Karpińskiego, Włodzimierza Sierzputowskiego i Aleksandry Gabrysiak.

Nazwę Stanisława Lema radni nadali nowej ulicy w Krasnym Lesie, będącej drogą dojazdową do ulicy Fromborskiej. Nazwy ulic w Krasnym Lesie wywodzą się od nazwisk polskich pisarzy i poetów.
       Natomiast pozostałe nazwy otrzymają nowe ulice na Modrzewinie, powstałe w związku z realizacją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy mieszkaniowej Modrzewina Północ. Już wcześniej przyjęto zasadę nadawania ulicom na Modrzewinie nazw w postaci nazwisk osób zasłużonych i związanych z Elblągiem
      
       Z uzasadnień ustaw:
      
       Stanisław Lem (1921-2006) – polski pisarz, filozof, futurolog, eseista i satyryk. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.
       Będąc klasykiem science fiction, Lem nie należy do autorów typowych dla gatunku, choćby dlatego, że wybrał go trochę z musu w latach 40., gdy polityczny ucisk stalinizmu nie pozwalał mu wypowiadać się otwarcie w powieściach współczesnych. Z wykształcenia lekarz i teoretyk nauki, obeznany też świetnie z teorią ewolucji, matematyką, cybernetyką, astronomią, fizyką, a także literaturoznawstwem i wielu innymi naukami, Lem stał się uniwersalnym „poszukiwaczem mądrości”, filozofem i badaczem dróg, jakie wykreśla przed ludzkością rozwój nauki i technologii. Posiadacz kilku doktoratów honoris causa (m.in. Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu w Bielefeld) oraz planetoidy nazwanej jego nazwiskiem: 3836 Lem.
      
       Gen. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski (zmarł 13 lipca 2008 r.) – honorowy obywatel Elbląga. Pamięć o tym wyjątkowym człowieku, którego życiowym mottem było „Bóg – Honor – Ojczyzna”, wpisze się na dobre w historię miasta. Był jednym z najbardziej zasłużonych elblążan, człowiek niezwykłej prawości, wspaniały patriota, pozostawił po sobie ogromny dorobek w postaci szlachetnych czynów i życiowych postaw.
      
       Józef Lassota (1901-1983) – historyk i bibliotekarz, poza obowiązkami zawodowymi, podejmował prace społeczne związane z jego największą pasją życiową, to jest badaniami naukowymi historii Elbląga – szczególnie kultury miasta okresu staropolskiego. Sekretarz Elbląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, twórca „Rocznika Elbląskiego”. Postać znana i ceniona w kręgu historyków Polski Północnej. Był przez całe lata w środowisku elbląskim czołowym społecznikiem dużego formatu, któremu na sercu leżało dobro jego miasta.
      
       Józef Karpiński (1921-1977) – muzyk, twórca szkoły muzycznej, chóru i orkiestry szkolnej, które uświetniały uroczystości miejskie i państwowe, a coroczne popisy należały do najważniejszych wydarzeń kulturalnych Elbląga. Autor adaptacji hejnału elbląskiego. Pasją Józefa Karpińskiego było prowadzenie dużych zespołów muzycznych. Po niezwykle udanym przedstawieniu widowiska „Baśń Zimowa” (wystawione 28 lutego 1960 r.) Józef Karpiński postanowił przygotować „operę dziecięcą”. Wszystkie utwory były wielkim sukcesem, rozsławiającym Elbląg w kraju i za granicą, a kompozycje grane były w Polskim Radiu.
      
       Włodzimierz Sierzputowski – architekt, w listopadzie 1946 r. objął funkcję kierownika inspekcji Budowlanej Zarządu Miejskiego w Elblągu, od 1948 r. pracował jako delegat Konserwatora Wojewódzkiego w Gdańsku na miasto i powiat Elbląg. Jako konserwator zabytków uratował od zagłady wiele bezcennych zabytków architektonicznych Starego Miasta (klisze fotograficzne ulic miasta). Przejął i zabezpieczył odnaleziony w Zamechu Sztandar Hołdowniczy wojsk elbląskich dla Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przyczynił się do odbudowania kamieniczek przy ul. Wigilijnej i zorganizowania w nich Elbląskiego Muzeum. W 1957 r. organizował elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, był pomysłodawcą i zorganizował Komitet Redakcyjny „Rocznika Elbląskiego”.
      
       Aleksandra Gabrysiak – Doktor Ola, tak nazywano ją w Elblągu, była inicjatorką i organizatorką Domu Samotnej Matki, a także hospicjum. Zrewolucjonizowała styl pracy Poradni Trzeźwości w Elblągu. Ratowała samobójców, pomagała odnajdować sens życia narkomanom i alkoholikom. Służyła pomocą osobom zwalnianym z więzienia, odwiedzała więźniów. Aleksandra Gabrysiak została zamordowana 6 lutego 1993 r. w Elblągu. Pamięć o tej niezwykłej osobie może stać się okazją do kształtowania właściwych postaw społecznych, do niesienia pomocy ludziom najbardziej potrzebującym.
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Gen. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski, . .. " pozostawił po sobie ogromny dorobek w postaci szlachetnych czynów i życiowych postaw. " - chyba w POM Milejewo.
 • PO nigdy nie zawodzi robota im się pali w rękach. Proszę nie zapominać że oni biorą za to całkiem spore pieniądze
 • Szacunek dla tych wybitnych (część również i tragicznych) postaci, ale róbmy to z głową, bo żyjemy w czasach cyfrowych map i GPSów. Zawiadomiliście już o tym jakieśTargeo, Zumi, gógle itp. .?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Gełometra(2011-09-02)
 • Można by nadawać ulicom jakieś oryginalniejsze nazwy, a nie tylko nazwiska. ..
 • ja tam jestem za "złotą" "malinową" "Królewny Śnieżki" "Krecika" i "Kubusia Puchatka", "Tygryska" lepiej nie bo on miał ADHD; ) v9
 • Na zumi to jeszcze można zobaczyć jak wyglądały budy na ruskim rynku za lodowiskiem, a gdzie im do aktualnych map; -)))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pawel711(2011-09-02)
 • Cieszę się, że dr Gabrysiak została doceniona. Brawo Rada Miejska!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Arkadiusz Jachimowicz(2011-09-02)
 • Nie ulega wątpliwości iż nazwiska wymienione zasługują na pamięć!To, że nie znają mieszkańcy Elbląga( nie wszyscy) tych postaci to trochę smutne. Trudno w kilku słowach zamknąć istotę ich życia i walki z codziennością czy okupantem. .. .i ludzką niechęcią czy głupotą. Nie mnie żyli razem z Nami w tym mieście. Doznawali tych samych niepowodzeń i radości i meli także w sobie tę iskrę nadziei, że będzie lepiej. Szacunek dla Nich ! Pozwolę sobie tylko wspomnieć najskromniejszą z tych osób. Pani Doktor Aleksandra Gabrysiak mimo strasznych przejść oddała swój czas innym, potrzebującym pomocy, wsparcia i. .. .. czego się doczekała. Strasznej śmierci! Szanujmy ludzi i nie pozwólmy aby tacy ludzie ginęli. Obi żaden człowiek nie zginął !Nie bądzmy obojetni!
 • Cóż za radość Elblążan ogarnęła .Cieszymy się z nazw nowych ulic..do nikąd .Zobacz film : www.youtube.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  DZIĘKUJEMY(2011-09-02)
 • Ul. Straszliwej Męki Pańskiej
 • tamte ulice moga sie tak nazwac wszak sa puste nic tam nie ma wiec nie bedzie sie tych nazwa uzywać haha kłopot z checia wymowienia ulicy z głowy :)
 • karpinski to jeszcze ok ale lassota? ale z niego pwoazany histopryk chyba w prl teraz po weyryfikacji jego działań mozna go ignorowac bo bzdury pisał i wybiórczy bywał tak samo jak tomczyk.
Reklama