UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowej komendy sami sobie życzymy

 
Elbląg, Insp. Robert Muraszko jest zadowolony z wyników, jakie osiągają elbląscy policjanci
Insp. Robert Muraszko jest zadowolony z wyników, jakie osiągają elbląscy policjanci (fot. Anna Dembińska, arch. portEl)

Mniej włamań, kradzieży, rozbojów. Jednocześnie wysoka wykrywalność sprawców, a na drogach większy spokój. Są powody do zadowolenia, ale żeby nie było tak słodko - są i plany, które nadal czekają na realizację. O budowie nowej komendy mówi się od dawna, ale pierwsza łopata nie została wbita. Kiedy zatem? Święto Policji jest okazją do rozmowy z komendantem miejskim policji w Elblągu insp. Robertem Muraszko. Zobacz zdjęcia z policyjnej gali.

Agata Janik: - To pytanie musi paść: Straż Pożarna już się buduje, Straż Graniczna również, a kiedy na Lotniczej zostanie wbita pierwsza łopata pod budowę nowej komendy Policji?
       Insp. Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu: - Myślę, że w tym roku. Przeszliśmy procedurę i czekamy na decyzję Urzędu Miejskiego w Elblągu o ustaleniu „lokalizacji inwestycji celu publicznego” [decyzja wydawana na podstawie ustawy z 27 marca 2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w przypadku, gdy teren pod inwestycję celu publicznego nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - red.]. Po jej uzyskaniu będziemy mogli ruszyć z przygotowaniem szczegółowego projektu i ogłoszeniem przetargu na wykonawcę. Jest jeszcze jeden ważny czynnik – całkowita akceptacja dokumentacji inwestycji przez Komendę Główną Policji, bo pieniądze na ten cel mamy już przygotowane.
       Sama budowa nowej siedziby elbląskich policjantów potrwa dwa lata. Myślę, że w tym roku domkniemy kwestię dokumentacji, w przyszłym ruszymy ze sprzętem, a w 2021 r. wprowadzimy się do kompleksowo wyposażonego obiektu przy ul. Lotniczej.
      
       - Co stanie się z obiektami, które dziś zajmują policjanci, czyli z ul. Królewiecką, Tysiąclecia, Strażniczą?
      
- Zostaną przekazane miastu. Obiekt przy al. Tysiąclecia ma fajną lokalizację, my zasiedliliśmy go w 1993 r., ale od tego czasu nie przechodził remontu. Brakowało na to pieniędzy. W 2014 r. koszt remontu tego budynku oszacowano na 10 mln zł. Z kolei obiekt przy ul. Królewieckiej to zabytek i w jego kontekście mówi się nawet o 40 mln zł na remont. I na koniec - koszt modernizacji Strażniczej to ok. 10 mln zł. Tymczasem budowa nowej siedziby przy ul. Lotniczej ma pochłonąć ok. 78 mln zł. Z całym wyposażeniem, bo stąd nie zabierzemy żadnej szafy, żadnego krzesła. I wszyscy policjanci będą w jednej lokalizacji.
      
       - Zostawmy kwestie administracyjne, a przejdźmy do pracy. Jaki to był rok dla elbląskich policjantów, licząc od Święta Policji 2018 do dziś?
      
- Trudny. Były protesty służb mundurowych, zmieniły się przepisy np. dotyczące osób, które nie płacą alimentów więc przybyło nam postępowań. Pracy było więcej, a stan osobowy taki sam, jak przed rokiem. Jednak patrząc na wyniki jestem dumny z elbląskich policjantów. Ciągłe zmiany w przepisach sprawiają, że muszą się oni ciągle uczyć. Myślę jednak, że dajemy radę, bo mamy dobrą kadrę.
       Jeśli ogólnie chodzi o bezpieczeństwo to był dobry rok. Mniej zdarzeń kryminalnych: włamań, kradzieży, rozbojów, uszkodzeń ciała. Za to bardzo dużo pracy prewencyjnej.
       Przybyło nam też sprzętu. Nawet niedawno odebraliśmy ponad 40 nowych komputerów, mamy też nowy sprzęt radiowy. Uzupełniany jest również tabor samochodowy. W ciągu 3 lata otrzymaliśmy bądź pozyskaliśmy wspólnie z samorządowcami ponad 20 aut. Oczywiście, potrzeby nadal są, bo chciałoby się więcej.
       Marzyłoby się też kilka nowych etatów. Obecnie mamy 378 policjantów (i 106 pracowników cywilnych). Biorąc jednak pod uwagę ilość mieszkańców, to byłoby super, gdybyśmy mieli 400 etatów policyjnych. Dawałoby to możliwość wzmocnienia służby patrolowej, dochodzeniowo- śledczej, ruchu drogowego.
      
       - A jak wygląda sytuacja na drogach?
      
- Jest mniej wypadków, szczególnie tych z najciężej poszkodowanymi. Natomiast liczba kolizji – od lat – kształtuje się w granicach 2 tys. rocznie. Nowa trasa S7 w kierunku Gdańska sprawiła, że bezpieczeństwo na drodze poprawiło się. Zwracamy jednak uwagę na drogi gminne, powiatowe, gdzie w obszarze zabudowanym prędkość 100 km/h jest częstym zjawiskiem. I to jest najczęstsza przyczyna wypadków.
      
       - Elbląscy policjanci, jako pierwsi w województwie, otrzymali kamery nasobne. Oznacza to, że urządzeniem przypiętym do munduru mogą nagrywać interwencje. Nieźle, prawie jak w Ameryce.

       - Urządzenia rejestrujące dźwięk i obraz umieszczone na mundurze jednoznacznie pozwalają wyjaśnić sytuacje sporne, z jakimi mogą się spotkać funkcjonariusze podczas interwencji. Po półrocznym użytkowaniu wiemy, że interwencje są spokojniejsze, a co za tym idzie i bezpieczniejsze dla samych policjantów.
      
       - Jeszcze kilka lat temu głośno było o oszustwach metodą „na wnuczka”, które uderzały w seniorów. Z czasem to ewoluowało, pojawiła się metoda „na generała” (to z kolei „strzał” w kierunku łatwowiernych kobiet). A czy dziś można mówić o nowych przestępstwach?
      
- Dziś wszyscy jesteśmy „w sieci” i bardzo uciążliwe są wyłudzenia dokonywane właśnie drogą elektroniczną. Pojawia się np. prośba o przelanie kwoty, wysłana „niby” przez naszego znajomego, zagrożone są bliki. Zdarza się, że ktoś otrzymuje maila z „prośbą” wpłaty 400 zł, bo jeśli tego nie zrobi, zostaną upublicznionego jego nagie zdjęcia. Trudno tak naprawdę powiedzieć, jaka jest skala tych przestępstw, bo wielu pokrzywdzonych wstydzi się zgłosić.
      
       - Czy są sprawy, które w ostatnim roku zapadły w policyjną pamięć?
      
- Zatrzymanie w ciągu 48 godzin sprawcy napadu na bank. Były też spore sprawy narkotykowe. Jednorazowo zabezpieczyliśmy nawet 3 czy 4 kilogramy środków odurzających. To duża ilość. Przypomnijmy: w ubiegłym roku zabezpieczyliśmy 26 kg narkotyków, dwa lata temu ponad 50 kg.
      
       - Czego życzyć policjantom z okazji ich święta?
      
- Nowej komendy i nowego sprzętu sami sobie życzymy (śmiech). Mówiąc poważnie: doskonalenia umiejętności, żeby nie popadali w rutynę i czuli swoją służbę.
      
       Dziś (18 lipca)  w CSE Światowid odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Policji, a w niedzielę (21 lipca) odbędzie się festyn dla mieszkańców.
      

      
rozmawiała Agata Janik
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Weźcie kredyt rękawy zakasać i do roboty. Czy wszystoko zawsz musi wam być dane?. Jakość pracy od tego nie zależy. Zacznijcie odzyskiwać zaufanie społeczeństwa. Zapewne każdy obywatel chciałby mieć willę z luksusowym autem w garażu.
 • Och jak słodko i przyjemnie, statystki wspaniałe, aż się rozpłakałem ! Panie komendancie, niech pan przyjedzie do podelbląskich miejscowości to zobaczy pan jak słodko jest na wsi. Nikt na wsiach nie stosuje się do elementarnych przepisów, dewastacje, zakłócanie spokoju w nocy przykładowo o drugiej w nocy, jazdy kierowców na pełnym gazie mimo ograniczeń. niestosowanie się rolników praktycznie do niczego ( wolna amerykanka), cała masa głupich złośliwości itd. .. itd. Czy to ma być te bezpieczeństwo obywateli, o których się tak dużo mówi??? Proszę wybaczyć, ale takiego bezpieczeństwa obywatele nie oczekują tylko zdecydowanych działań zapobiegających takich patologii. Pozdrawiam serdecznie naszego komendanta.
 • A co z izba wytrzeźwień? Ona też zostanie przeniesiona z obecnego placu przy komendzie?
 • " Natomiast liczba kolizji – od lat – kształtuje się w granicach 2 tys. rocznie. Nowa trasa S7 w kierunku Gdańska sprawiła, że bezpieczeństwo na drodze poprawiło się. " - Panie komendancie, jedno przeczy drugiemu ! Skoro jest teraz nowa S7 to powinno być zdecydowanie mniej wypadków, bo właśnie na starej siódemce była olbrzymia ilość wypadków. Czyli coś tu się nie zgadza z tym, co pan twierdzi?
 • Dane statystyczne są wspaniałe. .. ufffff - to jestem spokojny !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  sokojny(2019-07-19)
 • Spokojny i bezpieczny - o jak miło i słodko.
 • Co to za miasto Elbląg jak o wszystkim decyduje olsztyn, dzwoniąc po straż,policje czy karetkę wtrąca się olsztyn. Parodia.nawet do pożarów jedzie olsztyn taki kawał drogi.
 • Wyczuwam w wypowiedzi zdecydowanie zbyt dużą delikatność wobec urzędującego w ratuszu. Być może dlatego, że poprzednicy to radni z jego komitetu. Poza tym proszę nie używać słowa fajny. Jest to spolszczenie wyrazu z języka niemieckiego, a przecież Polacy nie gęsi i swój język mają
 • "wysoka wykrywalność sprawców" Komendant raczy kpić z obywateli. W mojej sytuacji 3 sprawy zgłoszone, wszystkie umorzone, sprawca niewykryty, towar i pieniądze nie odzyskane. Bravo.
 • Wolne żarty nowe komenda...niech sobie zaadoptuja jeden z budynków po byłych szkołach w miasteczku ot co...a nasze pieniądze zostawcie w spokoju...albo lepiej wyremontujcie basen a nie marnować pieniądze podatników na jakas nowa komendę co w żaden sposób nie poprawi kwalifikacji policji...moze wkoncu z tymi kamerami będą się zachowywać jak przystało na funkcjonariusza policji podczas interwencji czy kontroli...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  10
  czytelnik007(2019-07-19)
 • PANIE KOMENDACIE..............STAŃMY DO APELU he he
 • Czyżby było tak dobrze w elbląskiej jednostce policji? Wygląda z informacji komendanta, że wspaniale. Ciekawe co na to zwykli obywatele?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  @gość(2019-07-19)
Reklama