UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowy pomysł na basen miejski

 
Elbląg, Projekt forsowany przez samorząd (wizualizacja Urząd Miejski)
Projekt forsowany przez samorząd (wizualizacja Urząd Miejski)

Dotychczasową koncepcję wyrzucić do kosza i zacząć poważne konsultacje w sprawie nowego pomysłu na miejski basen przy ul. Spacerowej – uważa grupa elblążan, która wysłała do ratusza swoje uwagi w sprawie Lokalnego Programu Rewitalizacji. Ten dokument to podstawa do ubiegania się przez samorząd o środki na inwestycje w zaniedbanych częściach miasta. Także na basen przy ul. Spacerowej.

W czerwcu ubiegłego roku zaprezentowano wizualizację nowego kompleksu basenów przy ul. Spacerowej - ze zjeżdżalniami, rwącą rzeką, plażą i bulwarami spacerowymi – tak ma się zmienić teren byłego kąpieliska. Razem 3 tys. metrów kwadratowych lustra wody z wodociągów. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj. Pozostały teren pod kąpielisku ma być przeznaczony pod prywatnego inwestora, który mógłby w niej wybudować hotel oraz kolejny akwen.
       Miasto na kompleks basenów chce pozyskać pieniądze z konkursu, który w maju ma ogłosić marszałek województwa. Projekt jest jednym z 13 kluczowych pomysłów na inwestycje, wymienionych w Lokalnym Programie Rewitalizacji 2020+ Konsultacje programu trwały do 3 kwietnia, w ostatni dzień rzutem na taśmę grupa elblążan, reprezentowana przez Roberta Kolińskiego, złożyła wniosek o... wykreślenie kompleksu basenów z programu rewitalizacji i przekazaniu go do ponownych prac koncepcyjnych i projektowych oraz konsultacji społecznych. Dlaczego?

  Elbląg, Projekt proponowany przez grupę mieszkańców
Projekt proponowany przez grupę mieszkańców (fot. nadesłana)


       „Konsultowany projekt polegający na przebudowie istniejącego (obecnie zdegradowanego i nieczynnego) obiektu otwartego kąpieliska miejskiego, w którym przewidziano rewitalizację zdegradowanej przestrzeni poprzez utworzenie publicznego, otwartego basenu miejskiego ze zjeżdżalniami, który pełnić będzie funkcje rekreacyjne, wypoczynkowe i sportowe jest projektem w naszej ocenie skandalicznym, który jest całkowitym zaprzeczeniem koncepcji spójnego, przyjaznego mieszkańcom i ekologicznego (zielonego) rozwoju miasta - napisał Robert Koliński w uzasadnieniu nadesłanej propozycji.
       Zaproponował w zamian „utworzenie jeziorka miejskiego z terenami zielonymi, które pełnić będzie funkcje rekreacyjne, wypoczynkowe, edukacyjne, ekologiczne, retencyjno-przeciwpowodziowe i sportowe dla mieszkańców oraz mieszkanek miasta”.
       - Chcielibyśmy rozpocząć dyskusję, czy konieczne jest zrobienie małych niecek, czy nie lepszym pomysłem jest zachowanie „zielonego” charakteru tej części miasta. Zbiornik mógłby też pełnić funkcję zbiornika retencyjnego, co pozwoliłoby zaoszczędzić pieniądze – mówił Łukasz Kotyński, jeden ze współautorów projektu.
       Przypomnijmy, że na forsowana przez samorząd projekt wydano już 600 tys. złotych. Sama inwestycja ma kosztować nawet 45 mln złotych. W maju ma ruszyć konkurs, w którym Elbląg będzie mógł pozyskać środki na ten cel.
      
       Która koncepcja bardziej się podoba Czytelnikom portEl.pl. Kompleksu basenów (zdjęcie u góry) czy miejskiego jeziorka (zdjęcie obok)?
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Rezygnacja z funkcji zbiornika retencyjnego basenu jest niczym wymyślanie koła od nowa. .. Nóż(medialny?, polityczny?) się w kieszeni otwiera na myśl, jak ta "brukselka" odmóżdża decydentów, infrastruktura p. powodziowa była, działała, czyli się sprawdziła. Dodatkowe kilka polderów przed basenem byłyby mniejsze i mniej uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Tylko tego trzeba pilnować a nie złomować. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  6
  easyriderELeven(2018-04-05)
 • lux tak powinno być
 • RobertKoliński Wyjaśnię tylko, bo takie argumenty pojawiły się już w dyskusji na elbląskich forach, że alternatywą w chwili obecnej jest a) zrobienie betonowo-plastikowego potworka dla kilkudziesięciu osób wg koncepcji miasta (którą uważamy za bubel), b) stworzenie obiektu całorocznego, zielonego, dla wszystkich mieszkańców, przy zachowaniu wielkości istniejącej niecki i zagospodarowaniu przylegającego terenu wraz z funkcją retencyjno-przeciwpowodziową (na co właśnie znalazłyby się środki z funduszy europejskich) wg koncepcji zaproponowanej przez nas (do dalszych dyskusji) i c) zostawić ruinę tak, jak wygląda ona obecnie. Innych pomysłów w chwili obecnej nie ma, zaś środki z programów europejskich przepadną niebawem, bo obecna transza finansowa kończy się w 2020 r. Na coś trzeba się zdecydować.
 • Zbliżają się wybory jesienią to chcą omanić mieszkańców obietnicami wyborczymi zawsze obiecują a później nic z tych obietnic wyborczych nie wychodzi bo przeważnie są to klamliwe słowa!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  4
  Elblazanin(2018-04-05)
 • 600 tysięcy za pomysły? bogate to nasze miasto.
 • Chyba się komuś pomyliła rewitalizacja z rewolucją? Czyż rewitalizacja - wg dotychczasowych działań - to nie jest wyburzanie wszystkiego co Elbląg posiadał? A więc rewolucja. .. dla mieszkańców ochłapy, a dla jednostki hotel wraz z akwenem wodnym i to ma być działanie przyjazne dla mieszkańców? Niech już obecny włodarz da sobie na luz, a to przedsięwzięcie przeprowadzi nowo wybrany prezydent wraz z nowo wybraną RM.
 • Ale badziew i w dodatku za publiczne pieniądze... Szkoda komentować takie podejscie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  1
  ojdyromuchomoro(2018-04-05)
 • Tam jest fajne miejsce na jeden wielki kompleks sportowo-rekreacyjny. Jest basen zamknięty, niech zrobią plaże, niecki, zjeżdżalnie, jeden większy basen i osobny zbiornik retencyjny. Do tego siłownie (w budynku, porządną z prawdziwego zdarzenia, żadnych zewnętrznych na powietrzu), boiska do siatkówki plażowej itd i udostępnić to za różne karnety. Np. jeden karnet na całość atrakcji za 150-200 zł, osobny dla tych co chcą korzystać tylko z basenu zamkniętego, osobny na siłownie, na korzystanie z plaży, pojedyńcze wejściówki itd. To byłoby świetne jakby była możliwość np za 150 zł miesięcznie skorzystać z siłowni i móc przejść od razu na basen. Takie ceny są na zachodzie, za takie pieniądze DO WOLI można korzystać w ciagu miesiaca z takich obiektów, a u nas 100 zł karnet na siłownie, kilkanaście złotych za godzinę basenu, jakby się chciało korzystać dowoli to trzeba byłoby zapłacić dobre kilkaset złotych. .. .. Jak to przyrównać do zarobków. .. Fajnie byłoby w lato poleżeć na plaży, posiedzieć w wodzie i pograć w siatkówkę, badmintona, ping-ponga itd. Można robić turnieje różne itd.
 • buraki posiać soku zrobić taniej i zdrowo a ci teraz przed wyborami od nowa
 • RobertKoliński Stworzenie kompleksu m. in. sportowo-rekreacyjnego jest właśnie naszym celem, o którym piszemy w projekcie. Budowa dwóch oddzielnych zbiorników na tym terenie nie wchodzi w grę - miasto nie ma swoich pieniędzy na taką inwestycję, UE nie sfinansuje dwóch takich, oddzielnych projektów w jednym miejscu. Osobną sprawą jest to, jak miałyby się tam one pomieścić, ale tę kwestię już zostawiam na boku. Naszym celem jest przede wszystkim zachowanie dotychczasowej, historycznej niecki basenu i jej modernizacja, a nie likwidacja. Chcemy też m. in. ochronić teren kąpieliska, parku Dolinka i przyległości przed zniszczeniem ich przez deweloperów. Pomysł z karnetem sportowym ogólnomiejskim jest bardzo dobry, sam się dziwię, że radni nie wpadli nań do tej pory. Najwyraźniej kwestia zmiana nazw ulic na słuszniejsze była dla nich sprawą priorytetową;]
 • Nie bijcie piany basen ma być taki jaki był to jedyna słuszna koncepcja był tyle lat i ma być dalej porządny remont i dalej inne miasta będą nam zazdrościć był chlubą miasta i ta niech pozostanie napierw proponuję teren basenu wpisać do rejestru zabytków mało uruchomić zarośnięty wodospad na którym rosną drzewa co jeszcze bardziej uatrakcyjni ten teren basen był dumą Elblążan i niech pełni dalej tą funkcję nie parę małych bajorek
 • Gówno z tego będzie u nas na planach koniec bieda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  3
  Marcin xyz(2018-04-05)
Reklama