UWAGA!

Nowy pomysł na basen przy Spacerowej

 Elbląg, Nowy pomysł na basen przy Spacerowej
fot. Michał Skroboszewski

Prezydent Elbląga zaplanował w projekcie budżetu miasta na 2022 rok 8 milionów złotych, które mają być przeznaczone na rewitalizację kąpieliska przy ul. Spacerowej. Władze miasta nie chcą na razie zdradzać szczegółów, nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że to zupełnie nowy pomysł, niezwiązany z dotychczasowym projektem modernizacji. Zobacz zdjęcia.

- W związku z tym, że nie otrzymaliśmy dofinansowania w ramach Polskiego Ładu na rewitalizację kąpieliska miejskiego, prezydent poszukuje innych możliwości przywrócenia tego miejsca do użytku. Przygotowywane jest pewne rozwiązanie, stąd ujęta została kwota 8 mln złotych w projekcie przyszłorocznego budżetu. Szczegóły inwestycji, harmonogram i koszty zostaną zaprezentowane przez prezydenta, kiedy propozycja ta zostanie przygotowana, zaakceptowana do realizacji i omówiona z radnymi – tylko taki komunikat w odpowiedzi na nasze pytania otrzymaliśmy od Joanny Urbaniak, rzecznika prasowego prezydenta Elbląga. Koncepcja ma być przedstawiona w najbliższych tygodniach.

Z projektu budżetu Elbląga na 2022 rok, który został przekazany Radzie Miejskiej, wynika że inwestycja ma w sumie kosztować 50 mln złotych i być realizowana etapami od 2022 aż do 2028 roku. Pierwszy etap – wartości 8 mln złotych – ma być finansowany ze środków miasta.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że to ma być zupełnie nowa koncepcja rewitalizacji tego miejsca. Dotychczasowy projekt przygotowany przez firmę z Gliwic, który wygrał prezydencki konkurs, został odłożony na półkę (patrz wizualizacja obok).

  Elbląg, Ten projekt nie będzie realizowany (wizualizacja firmy Architekci z Gliwic)
Ten projekt nie będzie realizowany (wizualizacja firmy Architekci z Gliwic)

Zgodnie z tamtą koncepcją przy ul. Spacerowej miały powstać baseny o łącznej powierzchni ok. 3 tys. metrów kwadratowych ze zjeżdżalniami, rwącą rzeką, plażą, kompleksem boisk i bulwarami spacerowymi. Wokół miały powstać budynki z szatniami, natryskami, sanitariatami, pomieszczeniami dla pracowników i częścią kasową dla odwiedzających.

Przypomnijmy również, że swój pomysł na zagospodarowanie tego miejsca w 2018 roku zgłosiła grupa mieszkańców. Proponowali, by na terenie po kąpielisku utworzyć zbiornik retencyjny z miejscem do kąpieli. Pomysł nie zyskał wówczas uznania ani prezydenta, ani radnych, którzy odrzucili propozycję zmian w Lokalnym Programie Rewitalizacji.

Ile budżet miasta kosztował ostatecznie projekt firmy z Gliwic? Przy podpisywaniu umowy z projektantem była to kwota 600 tys. zł brutto, ale nie wszystkie punkty umowy w związku z brakiem dofinansowania zostały zrealizowane. Czekamy na odpowiedź z ratusza w tej kwestii.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Super cieszę się niezmiernie
 • Nie mam najmniejszego zaufania do pomysłów ratusza. Poza tym, co to jest zgaduj zgadula ? Mamy prawo wiedziec co za kwiatki nam szykują. Tymczasem wiele tu dzieje sie metoda faktów dokonanych, te 8 milionów to też chyba nie sa prywatne środki UM. Mieszkańcy mają prawo wiedzieć i decydować. Dość tych żenujących inwestycji za nasze pieniądze.
 • a co to jest, TRAGEDIA!
 • Przecież na takim zbiorniku retencyjnym nie da się nic zarobić. .. No i po co on komu, przecież mógłby zagrozić podtopieniom przy Grunwaldzkiej / Oboźnej. .. a one też chcą pojawiać się w mieście. Projektem gliwickim to może się śmiało pożywić, nawet, kilka osób. .. no i beton i plastiki przetrwają lata. .. a przy zbiorniku to mogłyby wyrosnąć, O ZGROZO ! drzewa i krzaczory dla degustatorów smacznych win i pożywnego piwa, że o wódkach w małych pojemnościach o wspaniałych walorach smakowych i bukiecie nie wspomnę. .. Zobaczymy, co też za wspaniały pomysł będzie lansowała nasza miejska władzuchna w swej pomysłowości nieoceniona.
 • Trzymam kciuki za dobre zagospodarowanie tego basenu, bez względu na to jakie władze to zrobią. W Elblągu bardzo potrzebujemy takiego miejsca, gdzie latem można przyjść i posiedzieć trochę na trawie lub leżaku i pomoczyć nogi w wodzie. Mam fantastyczne wspomnienia z tego basenu, ale to było 30 lat temu, wtedy były nieco inne czasy :)
 • Bagno i miał tam powino być robione
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  16
  CyganNajstarszy(2021-11-17)
 • A moze pomysłowy Dobromir coś pomoże?-:)
 • Przydałoby zapytać się o zgodę towarzyszą Roberta K
 • Zaorać i sprzedać deweloperowi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  38
  gylyrt(2021-11-17)
 • Hola hola, a co z projektem który wygrał konkurs a autor zgarnął nagrodę? Teraz innemu kuzynowi dajemy zarobić?
 • Powtarzam po raz kolejny. Ten projekt to wstyd i żenada. To przysłowiowa czarna polewka zaserwowana wszystkim ludziom, którzy "czują"wodę i wszystko, co z tym związane. Po rak kolejny deklaruję udział w konsultacjach nad zupełnie nowym projektem wizualizacyjnym tego miejsca. NIE MOŻNA!!! zabrać tyle lustra wody!!! To nonszalancja i brak pomysłu. Gdzie podział na funkcję sportową i rekreacyjną obiektu? Błagam, nie pozwólcie na realizację tego!!!
 • A ile kosztował ten, który nie zostanie zrealizowany? Proszę o koszty i informację, kto za to zapłaci z własnej kieszeni, gdy niewypał na wieki wieków amen trafi do szuflady.
Reklama