UWAGA!

Nowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego

 Elbląg, Ksiądz Marek Karczewski,
Ksiądz Marek Karczewski, fot. WSD

Ks. dr hab. Marek Karczewski, prof UWM został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej. Jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych o specjalności biblijnej. Mieszkańcom naszego miasta jest znany dzięki Elbląskiej Szkole Biblijnej, którą tworzył z myślą o rozpowszechnianiu wiedzy dotyczącej Starego i Nowego Testamentu. Obowiązki rektora obejmie 1 lipca.

Nowy rektor WSD w Elblągu studia filozoficzno-teologiczne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie otrzymał 2 czerwca 1990 roku z rąk biskupa warmińskiego Edmunda Piszcza.

Ksiądz Marek Karczewski w 1996 roku ukończył studia licencjackie z nauk biblijnych w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Tam też w 1999 roku obronił doktorat z zakresu teologii biblijnej. Jego pasją jest odkrywanie tajemnic Apokalipsy św. Jana, co znalazło swoje odzwierciedlenie również w obronionej w 2011 roku pracy habilitacyjnej, którą zatytułował: "Reinterpretacja Księgi Rodzaju w Apokalipsie św. Jana".

W latach 1990-1992 pracował jako wikariusz w parafii św. Brata Alberta w Iławie. Później, jako rezydent pomagał m.in. w parafii w Mikołajkach Pomorskich. W 1999 roku biskup elbląski dr Andrzej Śliwiński powierzył mu obowiązki notariusza Kurii Diecezjalnej Elbląskiej, a od 2000 roku notariusza Sądu Diecezjalnego i cenzora ksiąg religijnych. W 2001 roku pełnił funkcję dyrektora Pomezańskiego Instytutu Teologii w Elblągu. Od 1999 roku jest członkiem zespołu redakcyjnego "Studiów Elbląskich". Od 2000 roku jest wykładowcą teologii biblijnej i Pisma Świętego Nowego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej oraz adiunktem w Zakładzie Teologii Biblijnej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2011 roku pełni funkcję profesora nadzwyczajnego Katedry Nauk Biblijnych i Historycznych Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

 

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama