UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego

2020-06-15
Aktualizowany 2020-06-16 07:00
 
Elbląg, Ksiądz Marek Karczewski,
Ksiądz Marek Karczewski, fot. WSD

Ks. dr hab. Marek Karczewski, prof UWM został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej. Jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych o specjalności biblijnej. Mieszkańcom naszego miasta jest znany dzięki Elbląskiej Szkole Biblijnej, którą tworzył z myślą o rozpowszechnianiu wiedzy dotyczącej Starego i Nowego Testamentu. Obowiązki rektora obejmie 1 lipca.

Nowy rektor WSD w Elblągu studia filozoficzno-teologiczne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie otrzymał 2 czerwca 1990 roku z rąk biskupa warmińskiego Edmunda Piszcza.

Ksiądz Marek Karczewski w 1996 roku ukończył studia licencjackie z nauk biblijnych w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Tam też w 1999 roku obronił doktorat z zakresu teologii biblijnej. Jego pasją jest odkrywanie tajemnic Apokalipsy św. Jana, co znalazło swoje odzwierciedlenie również w obronionej w 2011 roku pracy habilitacyjnej, którą zatytułował: "Reinterpretacja Księgi Rodzaju w Apokalipsie św. Jana".

W latach 1990-1992 pracował jako wikariusz w parafii św. Brata Alberta w Iławie. Później, jako rezydent pomagał m.in. w parafii w Mikołajkach Pomorskich. W 1999 roku biskup elbląski dr Andrzej Śliwiński powierzył mu obowiązki notariusza Kurii Diecezjalnej Elbląskiej, a od 2000 roku notariusza Sądu Diecezjalnego i cenzora ksiąg religijnych. W 2001 roku pełnił funkcję dyrektora Pomezańskiego Instytutu Teologii w Elblągu. Od 1999 roku jest członkiem zespołu redakcyjnego "Studiów Elbląskich". Od 2000 roku jest wykładowcą teologii biblijnej i Pisma Świętego Nowego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej oraz adiunktem w Zakładzie Teologii Biblijnej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2011 roku pełni funkcję profesora nadzwyczajnego Katedry Nauk Biblijnych i Historycznych Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

 

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama