UWAGA!

O bezpieczeństwie i nowej komendzie

 
Elbląg, W elbląskiej komendzie policji podsumowano dziś rok 2018
W elbląskiej komendzie policji podsumowano dziś rok 2018 (fot. Michał Skroboszewski)

Jaki to był rok dla elbląskich policjantów? - Dobry, nawet można powiedzieć bardzo dobry - mówi insp. Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu. Cieszy się ze zmniejszającej się przestępczości, wysokiej wykrywalności sprawców, z tego, że na drogach jest bezpieczniej. Najważniejszy punkt planu na 2019 r. to budowa nowej komendy. O tej inwestycji mówi się od dawna, ale pierwsza łopata nadal nie została wbita. - Już w tym roku zaczniemy i będzie to 100-procentowa prawda - zapewnia insp. Tomasz Klimek, komendant wojewódzki Policji w Olsztynie. Zobacz zdjęcia z odprawy w komendzie.

Dziś (21 stycznia) w elbląskiej komendzie odbyła się odprawa roczna, podczas której omówione zostały wyniki osiągnięte przez jednostkę w 2018 r. Komendanci nie kryli zadowolenia.
       - Elbląska komenda, jeśli chodzi o statystyki, wygląda bardzo dobrze, ale statystyki to tylko narzędzie pomocnicze - mówił insp. Tomasz Klimek, komendant wojewódzki policji w Olsztynie. - Przede wszystkim skupiamy się na odczuciu bezpieczeństwa przez mieszkańców. Ja, z punktu widzenia przełożonego, mogę powiedzieć, że komenda w Elblągu pracuje bardzo dobrze - zaznaczył. - W nagrodę została wyróżniona pojazdem za osiągnięcia w pionie kryminalnym.
       A jaki to był rok dla elbląskich policjantów z perspektywy ich przełożonego?
       - Dobry, nawet można powiedzieć bardzo dobry - to słowa insp. Roberta Muraszki. - W kwestii ograniczenia przestępczości, poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, tradycyjnie było sporo działań zapobiegawczych. Ograniczyliśmy w stopniu znacznym zdarzenia kryminalne, te najbardziej dokuczliwe, czyli kradzieże i włamania. Delikatnie więcej (o 3 w porównaniu z rokiem 2017 - red.] było rozbojów, ale ogólnie zdarzeń przeciwko życiu i zdrowiu mniej. Problemem jest cyberprzestępczość - kontynuował komendant miejski policji w Elblągu. - No i oszustwa, szczególnie te dokonywane na osobach starszych. Tu mieliśmy sporo przestępstw wykrytych, sprawcy zostali zatrzymani. Co cieszy, w 2018 r. było mniej śmiertelnych wypadków drogowych. Zginęło 11 osób, ale chciałoby się, by w tej rubryce było 0. Robimy więc wszystko, by tych zdarzeń było jak najmniej.
       Rok 2018 to nie tylko sukcesy.
       - Nie ukrywamy, były problemy w kwestii transportowej - przyznał insp. Robert Muraszko. - Dzięki wsparciu ministerstwa i samorządów dostaliśmy 5 pojazdów, a w tym roku, nad dniach, przyjdzie toyota. Na powiat ziemski i grodzki mamy 60 samochodów i jeśli w roku przychodzi 5 nowych to jest to zastrzyk, ale mimo wszystko my je eksploatujemy. Nasze pojazdy potrafią przejechać do 100 tys. km rocznie (!). Co 3 lata powinny być wymieniane. Mamy 3 w miarę nowe VW T6, niezbędne do pracy na ulicy, a potrzebowałbym 7. Komendant wojewódzki ma to na uwadze.
       Rok 2018 przyniósł też niepokoje kadrowe. W całej Polsce policjanci protestowali, były absencje w służbie, były i wakaty.
       - Na 378 etatów komendy na koniec roku mieliśmy 9 wakatów, co jest bardzo dobrym wynikiem, bo z reguły było ich w granicach 15 - mówił insp. Robert Muraszko. - Chętni do służby są, 31 grudnia przyjętych zostało 4 nowych policjantów i już mamy dwóch kandydatów do przyjęcia na przełomie lutego i marca. Na chwilę obecną sytuacja jest dobra i opanowana. Zapraszam do służby.
       Tematem gorącym nadal pozostaje budowa komendy policji przy ul. Lotniczej, o czym mówi się "już za chwileczkę, już za momencik". Miała rozpocząć się w ubiegłym roku, ale..
       - Już w tym roku zaczniemy i będzie to 100-procentowa prawda - zapewnił insp. Tomasz Klimek. - Mieliśmy trochę problemów z pozyskaniem działki, okazała się ona nie taka idealna, bo teren jest podmokły, dlatego musieliśmy zwiększyć budżet. Myślę jednak, że jeszcze w tym miesiącu problem działki zostanie rozwiązany i będziemy mogli rozpocząć budowę. Mamy środki więc pozostaje kwestia projektu i wyłonienia wykonawcy. Szacujemy, że będzie to kwota rzędu 75 mln zł.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama