UWAGA!

O pierwszej klasie mogą tutaj zapomnieć

 Elbląg, Plac zabaw przy EUH-E powstał z myślą o najmłodszych uczniach
Plac zabaw przy EUH-E powstał z myślą o najmłodszych uczniach (fot. Michał Skroboszewski)

- Z dnia na dzień dowiedzieliśmy się, że nasze dzieci nie pójdą od września do wybranej szkoły. Wypowiedziano nam umowy, zostawiając na lodzie – żalą się rodzice kilkunastu dzieci po decyzji władz Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, która wycofała się z naboru do pierwszej klasy Akademickiej Szkoły Podstawowej. - Rekrutacja w tym roku nie była zadowalająca, nie możemy już dokładać do szkoły. Kontaktowaliśmy się z innymi niepublicznymi szkołami, w których są miejsca dla tych dzieci – odpowiada rektor EUH-E.

Akademicka Szkoła Podstawowa działa przy EUH-E od dziewięciu lat. Uczy się tu w sumie około 70 dzieci. Wiosną, jak co roku, rozpoczął się nabór chętnych do nauki pierwszej klasy, skorzystało z niego 12 uczniów.
       - Zapisałem dziecko już w marcu, a kilka dni temu dostałem telefon ze szkoły z informacją, że szkoła jest wygaszana i że w tym roku pierwszej klasy nie będzie. My i jeszcze kilkanaście rodzin zostaliśmy postawieni pod ścianą, bo rekrutacja w elbląskich szkołach już się zakończyła i nie mamy możliwości zapisania dziecka do takiej, do której chcemy. Pozostaje tylko rejon – mówi pan Tomek, jeden z rodziców. - Podczas rekrutacji obiecywane nam złote góry, roztaczano wizję, jaka to wspaniała szkoła. Musieliśmy nawet przechodzić rozmowę kwalifikacyjną. Mało tego, ponad tydzień temu byliśmy na spotkaniu integracyjnym dzieci, nikt nawet nie wspomniał o kłopotach. Kilka dni później dostaliśmy telefon, że pierwsza klasa nie zostanie uruchomiona.
       - Rektor powiedział nam, że szkoła jest jak przedsiębiorstwo i już nie może do niej dokładać. Dlatego nie będzie naboru. A przecież podpisaliśmy umowę ze szkołą, nie można w ten sposób - z dnia na dzień - jej rozwiązywać, zostawiając nas samymi sobie – skarży się pani Marta, której dziecko również miało pójść do pierwszej klasy Akademickiej Szkoły Podstawowej.
       Co na to wszystko władze Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, której podlega Akademicka Szkoła Podstawowa? Twierdzą, że miały prawo wypowiedzieć umowy „z ważnego powodu, tj. na skutek zmiany regulacji prawnych, dotyczących działalności szkół, powodującej istotną zmianę stosunków społeczno-gospodarczych”.
       - To dla nas też jest trudna sytuacja, ale nie mieliśmy innego wyjścia. Podjęliśmy taką decyzję z kilku powodów. Po pierwsze, nabór w tym roku był mały. Po drugie zmieniły się przepisy w sprawie etatyzacji nauczycieli, a po trzecie zmniejszyły się też dotacje oświatowe. Zleciłem też kontrolę w szkole, w wyniku której okazało się, że po raz kolejny do działalności szkoły musimy dokładać. A z czego? Nie możemy podwyższyć czesnego, bo to by uderzyło w rodziców uczniów, nie możemy też zabrać pieniędzy z puli uczelni. Dlatego postanowiliśmy w tym roku zrezygnować z naboru i przeczekać. Zobaczymy, jak sytuacja będzie się kształtować w kolejnych latach – mówi prof. Zbigniew Dubiella, rektor EUH-E. 
       Uczniowie pozostałych klas, od drugiej do siódmej, jak zapewnia rektor będą kontynuować naukę w Akademickiej Szkole Podstawowej. - To nieprawda, że zostawiliśmy rodziców i uczniów pierwszej klasy na lodzie. Rozmawialiśmy ze szkolą Regent i Zespołem Szkół Pijarskich, które chętnie te dzieci przyjmą do siebie, o ile wszyscy rodzice zdecydowaliby się na ich konkretną szkołę. Rodzice natomiast nie byli jednomyślni w tej kwestii – twierdzi rektor.
       Niektórzy rodzice zapewniają, że tak tej sprawy nie zostawią. Zapowiadają złożenie pozwu do sądu przeciwko szkole.
RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Nowobogaccy i inne Tomki, a co rejon zły?
  • Mam możliwości finansowe wystarczające na posłanie dziecka do dowolnej szkoły płatnej. Nawet przez moment bym nie pomyślał, żeby dziecko posłać do innej szkoły niż wynikająca z rejonu, gdzie pozna różne okoliczności niezbędne w życiu dorosłym. Gettatyzacja dzieci i rozpoczynanie kariery w wieku 6 lat do fatalna pomyłka.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    49
    9
    doktor(2018-06-21)
  • To świadczy o tym, że EUH-E to niepoważna instytucja, której przez to Ministerswo Edukacji może coifnąc zezwolenie na działalnośc.
  • Szkoda tylko tyle!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    3
    konkurencjajestpotrzebna(2018-06-21)
  • Pozwać uczelnię do sądu i żądać zadośćuczynienia finansowego. Jest to jednostronne rozwiązanie umowy cywilnej. Rozumiem problemy finansowe uczelni, ale "managerowie" chyba to uwzględnili.
  • Czyżby ze szkołami elbląskimi jakiś problem się tworzył? Za to w III LO próbna matura z matematyki w jednej z klas II-gich ok. połowy 50% -uczniów oblało. Ciekawe jakie wyniki będą za rok? Z drugiej strony, cóż wynosi się już meble, tablice chociaż zakończenie roku szkolnego dopiero w piątek 23.Jaki poziom szkół-taki rynek pracy-przykre. Zestresowani uczniowie
  • Raczej świadczy to o tym że EUH-E to bardzo poważna instytucja! Skoro dokładają do szkoły to normalna decyzja, chyba że są instytucją charytatywną.
  • W moim bloku zadne dziecko nie chodzi do szkoly z rejonu. Niestety zdarza sie ze szkola nie spelnia pewnych oczekiwan i nie chcesz wtedy zapisywac dziecka do takiej szkoly. Co w tym zlego? Chyba lepiej zeby od pierwszej klasy dziecko szlo do szkoly ktora ma dobre opinie niz mialbys latac i poznien je przepisywac
  • A Twój komentarz za to świadczy o tym, że powinieneś wrócisz do przedszkola, ponieważ mam problem ze zrozumieniem prostego i krótkiego tekstu. Przecież jest napisane, ze ucieto im dotację na ucznia i zmiany w przepisach nastąpiły na ich niekorzyść. To co lepiej dopłacać to interesu? Kogo na to stać?
  • Ja niestety jestem z III LO i nie udało mi się zdać matury próbnej. Na korepetycje nie stać mnie i uważam, że to nauczyciel powinien nauczyć ucznia tak, żeby ten zdał maturę.
  • Rzeczą oczywistą jest, że powinno się podejmować wszelkie kroki do tego, żeby uczyć lepiej, efektywniej i żeby nasze dzieci miały w przyszłości większe możliwości. W XXI wieku zastanawiamy się nad takimi drobiazgami, że aż żenujące to jest. Na każdym szczeblu każdy powinien się nad tym zastanowić-jak zmienić cały system oświaty i poprawić jakość nauczania -począwszy od ministrów ds. szkolnictwa a kończąc na nauczycielach. Do zastanowienia
  • Rzeczą oczywistą jest, że powinno się podejmować wszelkie kroki do tego, żeby uczyć lepiej, efektywniej i żeby nasze dzieci miały w przyszłości większe możliwości. W XXI wieku zastanawiamy się nad takimi drobiazgami, że aż żenujące to jest. Na każdym szczeblu każdy powinien się nad tym zastanowić-jak zmienić cały system oświaty i poprawić jakość nauczania -począwszy od ministrów ds. szkolnictwa a kończąc na nauczycielach. Do zastanowienia
Reklama