UWAGA!

O zielu, ziołach i zieleni...

 
Elbląg, Organizatorzy ziElbląga (od lewej): Kamil Zimnicki, Karina Dzieweczyńska, Ada Ronżewska-Kotyńska
Organizatorzy ziElbląga (od lewej): Kamil Zimnicki, Karina Dzieweczyńska, Ada Ronżewska-Kotyńska (fot. WS)

Zioła są znakomitym dodatkiem do wielu potraw, mają właściwości lecznicze, a według starożytnych także magiczne. Mięta, werbena, lubczyk tymianek, rozmaryn, bazylia, a także egzotyczna stewia będą rozsiewać swój aromat na Dziedzińcu Galerii EL. W najbliższy weekend (11-12 sierpnia) zapraszamy na ziElbląg.

Dawny przyklasztorny wirydarz znowu zakwitnie. Projekt ziElbląg zakłada bowiem ustawienie na dziedzińcu galeryjnym 200 doniczek z ziołami, które każdy chętnych będzie mógł „skubać” np. do sałatki lub kanapki. Zioła, jak wiadomo dodają potrawom smaku, mają właściwości lecznicze, a według starożytnych także magiczne, o czym można dowiedzieć się z wirtualnego zielnika.
       - Specjalnie na ziElbląg zioła skatalogowała i wyszukała o nich ciekawych informacji Magda Zelek z Elbląskiego Oddziału Abstrakcyjnego – wyjaśnia jej „oddziałowy” kolega Kamil Zimnicki. – W zielniku są opisy, ziołowe ciekawostki i to wszystko można już zobaczyć w Internecie.
       Czy wiecie, że melisa, nazywana prze Greków „radością dla serca”, ma podobno przywracać nadwątlone siły? Kminek natomiast ma moc mikstury miłosnej – nakarm swojego kochanka kminkiem, a nikt ci go nie skradnie. Werbena cytrynowa ma właściwości uspokajające, antydepresyjne, a olejek werbenowy jest używany w droższych perfumach, jako nuta cytrusowa. I lubczyk ogrodowy – dodany do pierwszej kąpieli dziecka miał zapewniać szczęście w miłości.
       - Zioła będą dostępne za darmo przez około 2-3 tygodnie – mówi Ada Ronżewska-Kotyńska, jedna z pomysłodawczyń aromatycznego weekendu w Galerii EL. – Każdy będzie mógł przyjść i „skubnąć” kilka listków np. do sałatki. Takich dodatków nie można kupić w warzywniaku - zapewnia. - Można kupić co najwyżej suszone zioła lub tylko niektóre z nich w doniczkach. U nas będą zarówno te popularne, jak: bazylia, mięta, szałwia, cząber, rozmaryn, ale i werbena cytrynowa oraz stewia – roślina używana zamiast cukru i słodzika, która jest 30 razy mocniejsza niż cukier.
       - Będą też takie zioła, jak: tymianek cytrynowy, lubczyk, estragon oraz kiełki – dodaje Karina Dzieweczyńska z Galerii EL.
       - Zioła rozproszymy na 200 mniejszych doniczek, z który w sobotę będzie można zaaranżować kompozycję – zapowiada Ada Kotyńska. – I nie jest powiedziane, że w późniejszych dniach ona się nie zmieni. Zioła wypełnią dawny wirydarz. To naturalny pomysł na to miejsce, choć nam przyświecał inny cel – wyjaśnia. – Na Starym Mieście nie ma parku, skweru, zielonego miejsca, w którym można byłoby posiedzieć, porozmawiać, odpocząć. Stąd ziElbląg.
       W sobotę o godz. 11 architekt krajobrazu Agata Słowik poprowadzi warsztaty pn. „Niezłe ziółko”, w trakcie których zaprezentowane zostaną światowe trendy w projektowaniu zarówno dużych ogrodów miejskich, jak też przydomowej zieleni pielęgnowanej w mniejszej skali, choćby na balkonach. Poruszona zostanie kwestia filozofii zrównoważonego rozwoju w kontekście aktualnych tendencji rozwoju naszego miasta. Tematyka spotkania obejmować będzie też wiele ciekawostek o zielu, ziołach i zieleni...
       - Najpierw w Krużganku odbędzie się prezentacja wyświetlana z rzutnika, a następnie uczestnicy warsztatów będą mogli na papierze zaaranżować zielone przestrzenie – mówi Karina Dzieweczyńska.
       - „Zielona partyzantka” będzie polegała na tym, że uczestnicy będą mogli przez kalkę zaproponować swoje kompozycje na przygotowanych zdjęciach miejsc – wyjaśnia Ada Kotyńska. -Wprowadzamy trochę miejskiego rolnictwa, co jest bardzo popularne w dużych metropoliach. Agata zaprezentuje to, co można zrobić już dziś chociażby na swoim balkonie, ja natomiast pokażę rzeczy, które będzie można zrealizować za lat 30 np. ogrody na dachach [Adrianna Ronżewska-Kotyńska – architekt – red.].
       Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych – w trakcie edukacyjnych zabaw dzieci będą mogły poznawać zapachy, kształty i kolory najróżniejszych ziół, nadając im imiona lub ucząc się zielonego wierszyka do połamania języka.
      

 


       W niedzielę Galeria EL zaprasza na „Śniadanie na trawie”. Zioła prosto z krzaczka – zapewnione. Zabieramy ze sobą zestaw piknikowy: kocyk, kanapki, przekąski (np. kanapka z jajkiem na twardo i pomidorkiem).
       -W przypadku złej pogody… bierzemy ze sobą kalosze, parasole oraz peleryny przeciwdeszczowe. Deszcz nas nie pokona, to my pokonamy deszcz! – twierdzi Kamil Zimnicki.
       W Krużganku będzie do nabycia kawa i herbata. Natomiast „coś na ząb” przygotuje także jedna z elbląskich firm gastronomicznych.
       - Będzie także pokaz kulinarny Eweliny Jeziorskiej – zapowiada Karina Dzieweczyńska. – Ewelina ugotuje zupę i będzie robiła z ziół lekkie napoje. Przygotuje także pastę do kanapek. To propozycje wegetariańskie.
       ziElbląg to także sprytny zabieg marketingowy galerii.
       - Ludzie, którzy nigdy nie pomyśleliby, że mogą przyjść na wystawę może przyjdą na zielnik, śniadanie na trawie, warsztaty, podczas których dowiedzą się, jak zaaranżować balkon – wyjaśnia Karina Dzieweczyńska. – Przy okazji zobaczą, co mamy w galerii. Dodatkowo będzie można nabyć nasze gadżety m.in. znaczki okolicznościowe, koszulki i pocztówki z formami przestrzennymi oraz publikacje.
       Projekt ziElbląg 2012 jest częścią akcji „Jestem kulturalny”, poprzedzającej Elbląski Kongres Kultury.
      
       Program ziElbląg 2012:
       11 sierpnia (sobota) Dziedziniec CS Galeria EL
       godz. 11 - warsztaty „Niezłe ziółko”, prowadzenie: Agata Słowik - architekt krajobrazu
       - Prezentacja światowych trendów i możliwości ich wdrożenia w Elblągu – nieco o zielu, ziołach i zieleni w mieście, w tym o możliwościach uprawy ziół oraz warzyw na niewielkich przestrzeniach balkonów.
       - Zielona partyzantka na elbląskich „ziemiach niczyich” – warsztaty projektowania zieleni.
       - Na koniec warsztatów wspólna aranżacja zielnika na dziedzińcu CS Galerii EL.
      
       12 sierpnia (niedziela) Dziedziniec CS Galeria EL
       godz. 10 - piknik pod hasłem „Śniadanie na trawie”. Zapewniamy świeże zioła i przyprawy – prosto z krzaczka.
       Spotkanie urozmaici prezentacja zastosowania ziół w kuchni przygotowana przez zaprzyjaźnioną restaurację oraz autorski pokaz kuchni Eweliny Jeziorskiej.
      
       W razie niepogody impreza przeniesie się do wnętrza galerii.
      
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama