UWAGA!

Od frekwencji zależy, czy zabiorą nam jednego europosła

Elbląg, (archiwum portEl.pl)
(archiwum portEl.pl)

Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego zapowiada się bardzo niska. A to może spowodować, że nasz region w Brukseli będzie reprezentował tylko jeden kandydat, zamiast dotychczasowych dwóch. Między innymi dlatego warto iść głosować.

W niedzielę w całym kraju wybierzemy 51 posłów do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21. Był nasz głos był ważny, należy postawić znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata z danej listy. Możemy postawić tylko jeden „X” i tylko na jednej z jedenastu list, które mają formę książeczki do głosowania.
       - Proszę pamiętać o zabraniu ze sobą do lokalu wyborczego dokumentu ze zdjęciem: dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy. Bez takiego dokumentu nie można będzie głosować – przypomina Przemysław Gajcy, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Jeśli kogoś nie będzie w niedzielę w Elblągu, może zagłosować w każdym innym miejscu w kraju czy za granicą, ale musi odebrać najpóźniej 23 maja odpowiednie zaświadczenie z Urzędu Miasta. Jeśli ktoś akurat przyjedzie z zagranicy, również może oddać głos, pod warunkiem że będzie miał przy sobie paszport oraz dokument poświadczający, że mieszka za granicą lub zaświadczenie od konsula. Na tej podstawie komisja wyborcza dopisze taką osobę do listy.
       - Zaświadczeń umożliwiających głosowanie poza miejscem zamieszkania wydaliśmy dotychczas około 160 – dodaje Przemysław Gajcy.
       Sondaże nie dają złudzeń – frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie bardzo niska. Tylko niecałe 25 procent ankietowanych przez Instytut Homo Homini przyznało, że pójdzie głosować. Niska frekwencja w naszym regionie (obejmującym województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie) może sprawić, że będziemy mieli tylko jednego reprezentanta w Brukseli, zamiast dotychczasowych dwóch. Tak między innymi uważa Marcin Palade, jeden z najbardziej znanych socjopolitologów. Ten jeden mandat jego zdaniem przypadnie PiS.
       Sondażowe wyniki wyborów będą ogłoszone w niedzielę po godzinie 23, ale na oficjalne trzeba będzie poczekać nawet kilka dni. Wszystko przez skomplikowaną ordynację wyborczą. Warto też dodać, że w nocy z piątku na sobotę, o północy, rozpoczyna się cisza wyborcza, podczas której zakazana jest jakakolwiek agitacja wyborcza.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wole iść na grilla, jeżeli ktoś wierzy że pójście na wybory coś zmieni. .. .ma racje, jakiś gość dzięki niemu będzie miał 70 000 zł miesięcznie. Tu dla Elbląga nic sie nie zmieni, prócz światłych gadek przed wyborami w Elblągu w roku na rok coraz gorzej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  10
  Nie_idę_wole_relaks(2014-05-23)
 • niech zabiorą wszystkich europosłów NIE idziemy na wybory
 • Panie Rafale. Ogólnie sprawę komentując to PO leciutko wygra przed PIS. Epizod odegra SLD i PSL. Reszta planktonu jak Solidarna Polska, Polska Razem, Europa +. KNP nie przekroczą 5% o reszcie nie warto wspominać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  20
  urnochód(2014-05-23)
 • I bardzo dobrze, jednego darmozjada w Brukseli mniej.
 • I nie zmieni się absolutnie nic :-)
 • NIE DLA WYBORÓW! Zenada! Nawet sms-a mi o tym przysłali. Jaka opłacona z naszych podatków propaganda! Pewnie i teraz mnie lustrują. wiedzą co piszę w sieci, hehe Nigdy na nikogo nie zagłosuję bo widzę że nic się nie zmienia. Ich bajeczki to dobre dla 5 letnich dzieci i niedorozwojów. Nikogo nie wybiorę. Na mnie liczcie, przypominacie się nam tylko gdy czegoś chcecie, a na co dzień? Lenie! Do pracy!
 • O 1 reprezentanta za dużo! haha
 • ja od lat się z nimi bawię i psuję im statystyki. Ide na wybory wszelakie i zakreślam zawsze 3 kandydatów gdy wolno tylko jednego i dzięki temu mój głos jest niewazny. haha
 • Aby zło zwyciężyło, wystarczy że dobrzy ludzie nie będą nic robić. Namawiam, aby właśnie iść na wybory i zagłosować na złość lemingom na partie, którym sondaże nie dają szans. Skoro nic to według was nie zmieni, to co macie do stracenia?
 • Ludzie głosujcie, zobaczcie jak przez 10 lat zmieniała sie Polska, to dzieki UE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  7
  Wyborcaaa(2014-05-23)
 • to bardzo dobra wiadomość, że tylko jeden darmozjad od nas będzie tam pasożytował
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  dobranowina(2014-05-23)
 • I bardzo dobrze, że zabiorą nam europosła. Miejmy nadzieje, że będzie to europoseł PO, a frekwencja będzie jak najniższa :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  10
  NowaPrawica(2014-05-23)
Reklama