UWAGA!

Od Laboratorium do Centrum Sztuki

W salach Biblioteki Elbląskiej odbędzie się specjalna sesja z okazji 40-lecia Galerii El pt. "Od Laboratorium Sztuki do Centrum Sztuki".

W roku 1961 grupa elbląskich plastyków z Gerardem Kwiatkowskim na czele zagospodarowała, otrzymane wcześniej od władz powiatowego Elbląga, ocalałe pomieszczenia podominikańskiego kościoła. Zaczęto organizować pierwsze wystawy i spotkania. W rok później nowa placówka wystawiennicza miasta, już jako Galeria El, uzyskała status jednostki budżetowej. Z czasem Galeria El organizowała coraz śmielsze artystyczne przedsięwzięcia na skalę ogólnopolską. Niektóre z jej akcji stały się znane i naśladowane także za granicami Polski. Najbardziej znany z tego okresu cykl imprez Galerii El to Biennale Form Przestrzennych (pierwsza edycja odbyła się latem 1965 r.) z udziałem wybitnych polskich i międzynarodowych artystów plastyków. U schyłku pierwszego okresu istnienia Galerii EL biennale przekształcone zostało w artystyczny "Zjazd Marzycieli". Do roku 1975 Galeria EL była też autentycznym Laboratorium Sztuki. Potem rozpoczął się wieloletni remont obiektu.
     Próby reaktywowania placówki podjął się, na zlecenie ówczesnych władz wojewódzkich i miejskich Ryszard Tomczyk - "dobry duch Galerii”, "wizjoner" i "wieczny optymista" - jak napisał o nim na łamach "Wiadomości Elbląskich" Grzegorz Dudziak.
     Ponownie Galeria EL już jako Centrum Sztuki ruszyła we wrześniu 1982 r. Jej szefem do jesieni 1987 r. był Ryszard Tomczyk, a potem kierownictwo objął Andrzej Szadkowski, kierując galerią aż do swojej śmierci latem 1998 r. Od jesieni tego roku szefem Galerii El jest Zbyszek Opalewski. Jemu to przypada trud organizowania obchodów 40-lecia istnienia jakże ważnej dla elbląskiej kultury placówki.
     Obrady okolicznościowej sesji zapoczątkuje m.in. wystąpienie Henryka Słoniny, prezydenta Elbląga, i Zbyszka Opalewskiego. A wśród zaproszonych gości ze specjalnymi wykładami wystąpią twórcy znający działalność i dokonania elbląskich "galerników". Pierwszego dnia usłyszymy Kamilę Gajkowską (z Poznania), Bożenę Kowalską ( z Warszawy), Andrzeja Kostołowskiego (z Poznania), Józefa Robakowskiego (z Łodzi).
     Nastąpi też uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień prezydenckich. Wieczorem zaś w sali Biblioteki Elbląskiej odbędzie się koncert zespołu jazzowego "Nahorny Trio".
     W piątek swoje referaty zaprezentują: Ryszard Tomczyk i Jarosław Denisiuk (obaj z Elbląga) oraz Lech Lele-Przychodzki (z Lublina).
     Przez cały czas można się będzie zapoznać z dokumentacją fotograficzną, ukazującą najciekawsze wydarzenia, jakie w ciągu 40 lat miały miejsce w murach Galerii El.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Dwa słowa wyjaśnień - Galeria EL nie tak od razu stała się jednostką budżetową - aż do początku lat 70. pełniła funkcję "autorskiej pracowni Gerarda Kwiatkowskiego", a jednocześnie nieformalnego Domu Kultury Zakładów Mechanicznych Zamech. Sprawa druga - nieścislość w informowaniu o IV Biennale Form Przestrzennych - otóż owo biennale przybrało nazwę "Zjazd Marzycieli", tak jak V - nazwano "Kinolaboratorium", a nie jak mylnie podano "Biennale zostało przekształcone....." Kolejna sprawa; "[...] do 1975 r. Galeria EL była też autentycznym Laboratorium Sztuki [...]" - cóż to oznacza? Nazwa własna, czy też rodzaj praktyki? - owa autentycznośc odnosi się rzecz jasna do nazwy własnej, a swoja drogą do działań. Proponuje to zdanie zmienić na bardziej jednoznacznie brzmiące - "Po III BFP Galeria EL przybrała nazwę ......LS, co odzwierciedlało jej faktyczną misję i program" Prosiłbym, co niezwykle istotne, a czego tu najzwyczajniej w świecie zabrakło, uwypuklić również rolę i znaczenie Gerada Kwiatkowskiego - wszak to spiritus movens zjawiska o jakim Państwo piszecie. Ach, jeszcze jedno - "Próby reaktywowania placówki podjął się ......." o tym, że nie była to tylko próba świadczy fakt, że Galeria EL jako podmiot istnieje do dzisiaj :) Poza tym, już gwoli uczciwości reporterskiej proszę zaznaczyć, że był ktoś taki jak Paweł Petasz, i że ten ktoś też coś dla Elbląga i galerii zrobił. ;) Z góry dziękuję za wniesienie poprawek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jarosław Denisiuk(2002-04-19)
 • Jedno pytanie : Czy " ojciec"Galerii p.Gerard Kwiatkowski został zaproszony na ochody 40 lecia ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rzymski(2002-04-26)
Reklama