UWAGA!

Oda do unijnej radości

 Elbląg, Oda do unijnej radości
(fot. Michał Skroboszewski)

W wielu miastach w Polsce dzisiaj o godz. 12 śpiewano „Odę do radości”, nawiązując do kolejnej rocznicy podpisana Traktatów Rzymskich, dających początek Unii Europejskiej. W Elblągu „Odę” zaśpiewało kilkadziesiąt osób, zachęcając także do głosowania w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zobacz zdjęcia.

25 marca 1957 roku w Rzymie przedstawiciele Francji, Republiki Federalnej Niemiec, Włoch, Belgii, Holandii i Luksemburga podpisali dwie umowy międzynarodowe, z których jedna ustanawiała Europejską Wspólnotę Gospodarczą, dając początek Unii Europejskiej.
       Tę rocznicę dzisiaj postanowiło uczcić kilkadziesiąt osób, śpiewając na placu Słowiańskim „Odę do radości”, hymn UE i zachęcając do głosowania w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
       - Wyobraźmy sobie 1957 rok, 12 lat po wojnie, jeszcze nie wszystko odbudowane, jeszcze leje po bombach, jeszcze ludzie szukają swoich bliskich: na listach jenieckich, na listach transportowych, na listach w obozach zakłady, na polach bitew. I wtedy pojawiają się mężowie stanu tacy jak Jean Monnet, przywódcy wielu krajów. Traktaty Rzymskie w imieniu swoich narodów podpisali przywódcy Francji, Włoch, Niemiec. Okupanci, ci którzy doprowadzili do tego, że 40 milionów ludzi zginęło i przedstawiciele ofiar. Dogadali się ze sobą, by zapewnić wizję zjednoczonych narodów w przyszłość, by przestać dzielić Europę na lepszy i gorszy sort. Gdyby nie ci ludzie, nie bylibyśmy pierwszym pokoleniem Europejczyków, którzy mają szansę przeżyć swoje życie bez wojny – mówił do zebranych senator Jerzy Wcisła.
       - Tylko w jedności narodów europejskich nasz siła. Widzimy, jak siły wewnętrzne próbują ją osłabić. Ci, którzy myśleli, że brexit to wielkie szczęście dla Wielkiej Brytanii, widzą, co teraz się dzieje. Dzisiaj już nie sądzą, że jest to takie wspaniałe – mówił do zebranych Leszek Kotyński, jeden z organizatorów dzisiejszej akcji. - Przez ostatnie trzy lata jako kraj bardzo oddaliliśmy się od Unii. Naszym zadaniem nie jest stroić fochy czy wyszukiwać złych rzeczy w Unii, ale być współuczestnikiem nowych standardów Unii. Musimy ideę integracji europejskiej chronić.
       W pikiecie wzięło udział kilkadziesiąt osób. Spotkanie na placu Słowiańskim trwało około 40 minut.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • śmiech na sali 8 osób którym dzieci nie dają wnuków na spacer WON stare pryki
 • co to znowu za cyrk ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45
  11
  nauczycielkastrjk(2019-03-24)
 • przechodziłam i słyszałam ten niby śpiew. słychać było jak by zarzynali świnie Ci ludzie nie mają jak spędzić niedzieli ??? żałosne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44
  11
  mariolkazatorze(2019-03-24)
 • Jerzy Wcisła ale kompromitacja, przechodziłem i widziałem na własne oczy to COŚ (niby śpiew) ile ludzie mogą zrobić aby zwrócić na siebie uwagę ??? no moje oko zrobili z siebie ponownie błaznów po takich akcjach ludzie na pewno na was nie zagłosują
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41
  10
  bolekmolek(2019-03-24)
 • cały czas te same mordy na zdjęciach. .. czy to sądy czy to konstytucja. .. .. ile zarabiacie za stanie i błaznowanie kilka godzin w centrum miasta ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39
  11
  tylkonowoczesna(2019-03-24)
 • Antypolska banda oszołomów, koderastów i Targowicy z PO razem z Jurkiem motorówką!!!
 • brakuje tu tylko biedronia, grockiej, palikota, kalisza i reszty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  6
  monika-jar(2019-03-24)
 • Dziadek w UB, tatuś w SB, synuś w kodzie
 • No i demokracja teraz w modzie lewactwo parszywe
 • Wszystkie komentarze są dowodem, że wypisujący żyją w głębokiej komunie. Uważacie się za "prawdziwych Polaków"(cokolwiek ma to znaczyć), ale tak naprawdę najchętniej wrócilibyście do lat siedemdziesiątych ub. wieku. Wówczas nie trzeba było samodzielnie myśleć, wystarczyło trochę pokombinować i była pełnia szczęścia. Żyjecie wg hasła:niech żyje i umacnia się klasa robotnicza-przodująca siła narodu!Proszę nie myśleć, że za nic mam robotnika lub prostego, niewykształconego człowieka. Nic z tych rzeczy. Denerwują mnie prostackie, grubiańskie traktowanie ludzi, którzy chcą zrobić coś dla dobra wspólnego. Zarzucacie władzom miasta, że nie robią nic, aby Elbląg się rozwijał, a co Wy robicie dla podnisienia jego prestiżu?Czy naprawdę stać Was tylko na wyśmianie wszystkich i wszystkiego?
 • @babunia - proponuje rozbiegnij się szybko walnij swoim pustym łbem w muz, może przestawią ci się te komunistyczne szare komórki WON Z KODEM
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17
  9
  MYŚLĄCYELBLĄŻANIN(2019-03-24)
 • Każdy POLAK powinien umieć przede wszystkim zaspiewać hymn Polski, wiedzieć jak wygląda fkaga i godło Polski.
Reklama