UWAGA!

Oddali cześć byłym więźniom KL Stutthof

 
Elbląg, Oddali cześć byłym więźniom KL Stutthof
(fot. Michał Skroboszewski)

W lutym 1941 roku przy ul. Fredry powstała filia hitlerowskiego KL Stutthof. Przebywało w niej od 200 do 500 więźniów - najliczniejszą grupę stanowili Polacy, byli tu też Niemcy z Gdańska, Czesi, Rosjanie. O tym, że w miejscu tym stały kiedyś więzienne baraki przypomina obelisk, przed którym dziś (9 maja) w samo południe złożono kwiaty. Zobacz zdjęcia.

Pierwszy podobóz w Elblągu zorganizowano w marcu 1940 r. Mieścił się on początkowo w dawnej fabryce Neumanna przy al. Grunwaldzkiej, a po roku został przeniesiony na ul. Fredry. Więźniowie byli także przetrzymywani w barakach przy ul. Radomskiej. Pracowali w zakładach Schichaua, w stoczni, jak również w rolnictwie.
       Baraki elbląskich filii obozu zlikwidowano 20 stycznia 1945 roku. Więźniowie zostali przewiezieni do głównego obozu w Stutthof. Wielu w krótkim czasie zmarło.
       Ewakuacja centralnego obozu Stutthof była podzielona na dwa etapy: pierwszy został przeprowadzony pod koniec stycznia 1945 r. (więźniowie w 20-stopniowym mrozie szli w marszu śmierci blisko 200 km), drugi w kwietniu 1945 r. (drogą morską). W obu ewakuacjach śmiertelność sięgała nawet 50 proc. ogólnej liczby więźniów.
       Jak przypomina Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego oddziału PTTK, po wojnie na poobozowych terenach w Elblągu powstały ogródki działkowe (obecnie Rodzinny Ogród Działkowy im. J. Wybickiego). Istniał tutaj także były basen przeciwpożarowy, powstały w czasach niemieckich.
       Dziś (9 maja) elblążanie uczcili pamięć więźniów podobozu w Elblągu.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Niech spoczywają w pokoju wiecznym... [*]
 • Warto przeczytać bezcenne wspomnienia Alfreda Paruszewskiego pt. Niewolnik pod żaglami- jedyne chyba wspomnienia Polaka pracującego u Niemca na Zalewie Wiślanym, jest też tam o wizycie w obozie Sztuthof. IPN nie chciał ich wydać, ani nikt inny staraniem przez lata ok. 90-cio letniego człowieka, wydało na szczęście elbląskie Wydawnictwo Uran. Historia zatem nie zginęła, autor wspomnień już niestety nie żyje. Szkoda, bo tak pięknie opisywał i opowiadał z humorem swoją historię, jest utrwalona na taśmie w Muzeum Elbląskim.
 • CWP!!!
 • Mój tata, ciocia i babcia tez byli w sztuthofie. Jako powstańcy warszawscy. Potem przeniesiono ich do kopania okopow na zbliżający się front ze wschodu pod Grudziadzem. Stamtąd uciekli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  SynPowstanca(2017-05-09)
 • a gdzie podział się wcześniejszy artykuł o aliantach wyzwolicielach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kałach(2017-05-10)
 • Przetrwaly jakies zdjecia tego elblaskiego obozu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zainteresowany(2017-05-12)
Reklama