UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Odeszła "Babcia Agatka"

2020-01-20
15:09
 
Elbląg, Odeszła "Babcia Agatka"
fot. archiwum prywatne

W piątek, 17 stycznia w wieku 89 lat zmarła Helena Stachnowicz, znana wielu elblążanom jako "Babcia Agatka", prowadząca wieczorynki dla dzieci w Radiu EL.

Helena Stachnowicz urodziła się 25 maja 1930 roku. Do wielu ludzi trafiała pięknym słowem, budziła lokalny patriotyzm. W szkołach prowadziła teatrzyki, ukończyła zajęcia gdańskiego Studium Aktorskiego, gdzie uczyła się inscenizować. Tam przygotowała kiedyś opowieść pt. "Agata nogą zamiata", stąd pomysł, by wystąpić w radio pod tym artystycznym pseudonimem. Zasłynęła więc w naszym mieście jako "Babcia Agatka" i pod takim pseudonimem prowadziła wieczorynki w Radiu EL. Była recenzentką wielu książek.

Ukończyła studia polonistyczne w Toruniu. Uczyła języka polskiego w Szkołach Podstawowych nr 2, 5,  7, 15 i 21. Była wicedyrektorem do spraw ogólnokształcących w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej w Elblągu. Pisała wiersze, opowiadania. Współtworzyła wystawę "Świadectwa niepodległości" w Światowidzie. Zaangażowała się w projekt "Nasze tutaj" . Wystąpiła w filmie pt. "Przychodźcy ".

Jej piękne wiersze zostały docenione w ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa..."Czy to jest kochanie". Zajęła pierwsze miejsce za wiersz "Marzenie". Miała wokół siebie dużo życzliwych ludzi. Wszyscy trzymali kciuki, aby wróciła do zdrowia. Niestety, nie ma jej już wśród nas. Spocznie na cmentarzu Agrykola. Myślę, że nie umarła całkiem. Będzie żyła w pamięci nas wszystkich.

Msza św. żałobna odbędzie się w środę, 22 stycznia o godz. 11 w kościele Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Robotniczej. Po mszy pogrzeb na cmentarzu Agrykola.

Grażyna Jaskuła, córka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama