UWAGA!

Odeszła "Babcia Agatka"

 Elbląg, Odeszła "Babcia Agatka"
fot. archiwum prywatne

W piątek, 17 stycznia w wieku 89 lat zmarła Helena Stachnowicz, znana wielu elblążanom jako "Babcia Agatka", prowadząca wieczorynki dla dzieci w Radiu EL.

Helena Stachnowicz urodziła się 25 maja 1930 roku. Do wielu ludzi trafiała pięknym słowem, budziła lokalny patriotyzm. W szkołach prowadziła teatrzyki, ukończyła zajęcia gdańskiego Studium Aktorskiego, gdzie uczyła się inscenizować. Tam przygotowała kiedyś opowieść pt. "Agata nogą zamiata", stąd pomysł, by wystąpić w radio pod tym artystycznym pseudonimem. Zasłynęła więc w naszym mieście jako "Babcia Agatka" i pod takim pseudonimem prowadziła wieczorynki w Radiu EL. Była recenzentką wielu książek.

Ukończyła studia polonistyczne w Toruniu. Uczyła języka polskiego w Szkołach Podstawowych nr 2, 5,  7, 15 i 21. Była wicedyrektorem do spraw ogólnokształcących w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej w Elblągu. Pisała wiersze, opowiadania. Współtworzyła wystawę "Świadectwa niepodległości" w Światowidzie. Zaangażowała się w projekt "Nasze tutaj" . Wystąpiła w filmie pt. "Przychodźcy ".

Jej piękne wiersze zostały docenione w ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa..."Czy to jest kochanie". Zajęła pierwsze miejsce za wiersz "Marzenie". Miała wokół siebie dużo życzliwych ludzi. Wszyscy trzymali kciuki, aby wróciła do zdrowia. Niestety, nie ma jej już wśród nas. Spocznie na cmentarzu Agrykola. Myślę, że nie umarła całkiem. Będzie żyła w pamięci nas wszystkich.

Msza św. żałobna odbędzie się w środę, 22 stycznia o godz. 11 w kościele Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Robotniczej. Po mszy pogrzeb na cmentarzu Agrykola.

Grażyna Jaskuła, córka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama