UWAGA!

Odkrywali historię starówki

 
Elbląg, Odkrywali historię starówki
(fot. Michał Skroboszewski)

Ponad 50 osób wzięło udział w pierwszej w tym sezonie Sobocie z Przewodnikiem. To już piąta edycja akcji, która cieszy się rosnącym powodzeniem wśród mieszkańców. W sobotę poznawali ciekawostki związane z historią Starego Miasta. Zobacz więcej zdjęć. 

- Jesteśmy pierwszy raz na takiej wycieczce. Koleżanka mnie namówiła, więc przyszłam z córką z ciekawości – mówi Daria Rycicka. - Chcemy się przekonać, czy przewodnik będzie ciekawie opowiadał czy przynudzał. Wcześniej specjalnie nie interesowałam się historią, szczególnie w szkole, ale wypadałoby jednak znać historię swojego miasta, więc mam nadzieję, że dowiem się tego tutaj.
       Na pierwsze w tym roku spotkanie przyszło ponad 50 osób, wśród nich stali bywalcy, ale było też wielu debiutantów. Wszystkich przywitał Leszek Marcinkowski, wiceprezes PTTK i szef Koła Przewodników i Pilotów Turystycznych PTTK im. Ryszarda Gierzyńskiego. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał pamiątkowy znaczek i kartę, na której będzie mógł zbierać pieczątki z każdego spotkania.
       - W tym roku odbędzie się 10 spotkań, mniej niż w tamtym roku, ale był on szczególny ze względu na jubileusz 777-lecia miasta – mówi Leszek Marcinkowski. - Za to przygotowaliśmy szczególną atrakcję, jaką będzie rejs statkiem po rzece Elbląg. Z powodu ograniczonej liczby miejsc na statku konieczne są zapisy, będzie też drobna odpłatność, ale w zamian każdy uczestnik będzie miał okazję zobaczyć przemysłowy Elbląg z wody. Staramy się co roku zmieniać program wycieczek, by nie były one monotonne. Planując Soboty z Przewodnikiem wykorzystujemy różne rocznice, w tym roku będzie to 120-lecie uruchomienia tramwajów czy 50-lecie I Biennale Form Przestrzennych. Wiele punktów programu przygotowaliśmy po sugestiach mieszkańców.
       W sobotę po Starym Mieście elblążan oprowadzał Bogusław Warejko, który do Elbląga przyjechał w latach 60. - Wszędzie gdzie teraz znajdują się kamienice, widać wtedy było czerwone hałdy zmielonych cegieł, a potem starówka stała się jednym wielkim trawnikiem – opowiadał uczestnikom spotkania, pokazując trzy zachowane kamienice przy ul. Św. Ducha, które miały więcej szczęścia. W jednej z niej mieściło się w latach 60. muzeum, które później przeniesiono w obecne miejsce.
       Wizyta w odnowionym Podzamczu, zwiedzanie nowych wystaw i projekcja holograficznego filmu o historii miasta była jednym z pierwszych punktów wycieczki z przewodnikiem. Jej uczestnicy przeszli następnie Ścieżką Kościelną do katedry. Tutaj, porównując posadzkę w świątyni, można było przekonać się na własne oczy, że Stare Miasto powstało na terenach bagnistych. - Kościoły były symbolem bogactwa w dawnych czasach. Im większy kościół, tym miasto było bogatsze – tłumaczył zebranym Bogusław Warejko, przedstawiając wiele ciekawostek na temat katedry.
       Kolejna Sobota z Przewodnikiem już 4 lipca. Karol Wyszyński i Leszek Marcinkowski z PTTK zabiorą chętnych na wycieczkę” „Szlakiem Fuldy przez Elbląg”. Początek o godz. 10, zbiórka – przy zegarze słonecznym na placu Dworcowym.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Czy Putin ujawni zdjęcia satelitarne z dnia 11 września 2001 roku i udowodni, że rzekomy atak terrorystów muzułmanskich to sprawa administracji prezydenta Georga W. Busha?
 • Rosja udowodni i odsłoni prawdziwą twarz Ameryki, że w celu osiągnięcia pretekstu do interwencji wojskowej w obcym państwie potrafi zabijać swoich własnych obywateli bez mrugnięcia okiem. Zdjęcia satelitarne mają służyć jako dowody zbrodni rządu USA w dniu „11 września”. Ciekawe czy administracja Baraka Obamy w ripoście nie zaszantażuje Rosji i nie zagrozi, że opublikuje swoje zdjęcia satelitarne z dnia 10-tego kwietnia 2010 roku ze Smoleńska?
 • No a centrala tych obu operacji znajdowała się w Elblągu właśnie na starówce..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  Boloztaczką(2015-06-27)
Reklama