UWAGA!

Ofiarom tragicznego lotu

 Elbląg, Ofiarom tragicznego lotu
fot. Anna Dembińska

10 kwietnia 2010 r. na lotnisku pod Smoleńskiej rozbił się rządowy samolot z delegacją zmierzającą na obchody zbrodni katyńskiej. Zginęło wówczas 96 osób z prezydentem Rzeczpospolitej na czele. Dziś pod elbląskim Krzyżem Katyńskim odbyły się okolicznościowe uroczystości. Zobacz zdjęcia.

W przeddzień 12 rocznicy tragedii pod Smoleńskiem na elbląskim cmentarzu Agrykola odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tragicznego lotu. Pod Krzyż Katyński przyszli przedstawiciele władz, partii i organizacji społeczno - politycznych. - 96 wspaniałych Polaków w drodze do Katynia, aby uczcić zamordowanych przez Rosję Polaków, oddało swoje życie... Wśród nich był prezydent Rzeczpospolitej Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska, marszałkowie sejmu i senatu, posłowie, senatorowie, przedstawiciele duchowieństwa i inne wspaniałe osoby. Pamiętamy o tej jedności i solidarności, które cechowały tamte dni: dzień tragedii i następne. Tego potrzeba nam teraz, kiedy Rosjanie po raz kolejny popełniają zbrodnie na ludziach wolnego świata, na ludziach, którzy chcą żyć po swojemu – mówił Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko – mazurski.

- Chcemy uczcić dziś pamięć całej delegacji, której członkowie na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, 12 lat temu zginęli na lotnisku pod Smoleńskiem. W największej tragedii lotniczej w historii Polski, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 wybitnych przedstawicieli naszego kraju reprezentujących różne środowiska i ugrupowania polityczne. Dla każdego z nas wiadomość o katastrofie była przeżyciem tragicznym i bolesnym. Wiele z tych osób znaliśmy osobiście, z wieloma współpracowaliśmy. W jednej chwili odeszli od nas ludzie, którzy służyli Polsce – dodał Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

- Tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 r. na zawsze zapiszą się w pamięci wszystkich Polaków. Losy, tych, którzy 10 kwietnia udali się w ostatni lot w tragiczny sposób splotły się z losami pomordowanych na katyńskiej ziemi. Tego dnia Katyń dla narodu polskiego nabrał drugiego znaczenia. Katastrofa smoleńska została nierozerwalnie związana z obrazem Katynia 1940 r. Ofiary katastrofy na zawsze pozostaną w naszej pamięci – mówiła Małgorzata Adamowicz, wiceprzewodnicząca elbląskiej Rady Miejskiej.

- 12 lat po tej tragedii, stojąc pod Krzyżem Katyńskim w Elblągu, oddajemy cześć najlepszym synom naszej ojczyzny , którzy na zawsze pozostaną w sercach nas wszystkich. Cześć ich pamięci – napisał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko – mazurskiego w liście odczytanym na miejskiej uroczystości.

Uroczystość zakończył Apel pamięci i salwa honorowa. Następnie delegacje złożyły kwiaty i wieńce.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama