UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ojczysty – lubię to!

 
Ojczysty – lubię to!
fot. nadesłana

"Ojczysty - lubię to!" to projekt zrealizowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu od czerwca do października tego roku dzięki środkom finansowym pozyskanym z Narodowego Centrum Kultury w programie „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”. Jego celem była popularyzacja poprawności językowej i propagowanie kultury języka polskiego a skierowany był do dzieci, młodzieży i dorosłych, mieszkańców naszego regionu. Zobacz zdjęcia.

W ramach projektu, w Słobitach i Kadynach odbyły się wakacyjne warsztaty ortograficzne i dziennikarskie dla dzieci i młodzieży, a w Elblągu, we wrześniu odbyły się dyktanda dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wakacyjne warsztaty oparte zostały na innowacyjnych metodach nauczania i zasadzie „uczyć bawiąc”, tak aby uczestnicy zajęć mieli przyjemność obcowania z ortografią i językiem polskim.

Realizowanie działań projektowych w okresie letnim miało na celu uatrakcyjnienie wakacji dzieciom i młodzieży z terenów wiejskich, które spędzały ten czas w domu. Udział w warsztatach prowadzonych metodą gier i zabaw edukacyjnych, bogatych w konkursy z nagrodami, był okazją do zdobycia wiedzy, rozwijania kreatywności i integracji z rówieśnikami.

Już z początkiem lipca odbyły się warsztaty ortograficzne „Ortografia z uśmiechem” i warsztaty dziennikarskie we współpracy ze Szkołą Podstawową w Słobitach. - Na warsztatach w Słobitach gościliśmy nie tylko uczniów tamtejszej szkoły, ale także dzieci i młodzież przyjezdną, która spędzała wakacje u swoich rodzin i znajomych na wsi – mówi Urszula Zajko-Olejniczak, koordynator projektu. - Wcielając się w rolę dziennikarza, dzieci mogły poznać specyfikę dzisiejszych mediów, metody zdobywania informacji, zbierania dokumentacji, formułowania tematów i pisania artykułów prasowych. Warsztaty ortograficzne w formie zabawy wprowadzały i utrwalały zasady ortografii u dzieci młodszych.

Kolejne wakacyjne warsztaty ortograficzno-dziennikarskie zorganizowano we współpracy z Wiejską Świetlicą w Kadynach. W zajęciach wzięły udział dzieci i młodzież z Kadyn oraz okolicznych miejscowości, w tym również dzieci i młodzież spędzająca wakacje w tym regionie.

Tuż po wakacjach, we wrześniu, w Światowidzie odbył się I etap konkursu ortograficznego o tytuł „Najlepszego Warmińsko - Mazurskiego Ortografa 2019". Konkurs ortograficzny, którego uczestnicy mieli za zadania napisać dyktanda, podzielony został na cztery kategorie wiekowe. W szranki z ortografią pierwsze stanęły drużyny uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych - 17 września. Dzień później, 18 września, dyktanda napisali uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych, następnie 19 września uczniowie szkół ponadpodstawowych, a ostatnie dyktando – tym razem dla dorosłych – odbyło się 20 września. We wszystkich dyktandach wzięły udział łącznie 42 drużyny.

- Cieszymy się bardzo, że w dyktandach wzięło udział aż tyle drużyn, reprezentantów szkół w Elblągu, Pasłęku, Słobitach i Gronowie Górnym. Nie zawiedli również dorośli i tak mieliśmy drużyny reprezentujące Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Elbląską Służbę Więzienną, Areszt Śledczy w Elblągu, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych, Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu oraz projekt „Opowiem ci o raku”. – mówi dyrektor CSE „Światowid, Antoni Czyżyk.

W każdej kategorii wiekowej rywalizowały ze sobą 3-osobowe zespoły. Najlepsze z nich zakwalifikowały się do wspólnego Wielkiego Dyktanda, które odbyło się 25 września podczas Pikniku Ortograficzno - Językowego, zorganizowanego w CSE „Światowid”. Dyktanda przygotowała i sprawdziła Pani Marlena Derlukiewicz – konsultant ds. języka polskiego, edukacji czytelniczej i rozwijania kreatywności, informacji pedagogicznej w Warmińsko – Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Autorka programu nauczania ogólnego języka polskiego pn. „Nowe słowa na start!”.

Zdobywcą tytułu „Najlepszego Warmińsko – Mazurskiego Ortografa 2019” została drużyna reprezentująca Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu w składzie: Magdalena Mancewicz, Alicja Jakubowska, Szymon Cyrklewicz, startujący w kategorii klas VII - VIII.

Na drugim miejscu ex aequo znalazły się dwie drużyny: Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu w składzie: Krystyna Trudnowska, Teresa Paszylk i Elżbieta Murawska oraz drużyna II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu w składzie: Natalia Engler, Julia Milan, Hubert Sroka.

Podczas Pikniku Ortograficzno-Językowego odbyła się także debata pt. „Blaski i cienie Internetu” poświęcona komunikacji w mediach społecznościowych. Do udziału w debacie zaproszeni zostali eksperci z różnych środowisk, aby porozmawiać o języku wypowiedzi użytkowników Internetu, o zagrożeniach płynących z anonimowości w sieci, o sposobach zapobiegania szerzeniu agresji i nienawiści w Internecie. Moderatorem debaty był Rafał Gruchalski, redaktor naczelny elbląskiej gazety internetowej portEl.pl a w gronie ekspertów znaleźli się: Marek Nowosad, dziennikarz i nauczyciel, Małgorzata Zabiełło psycholog z wieloletnim doświadczeniem w zagadnieniach zagrożeń związanych z obszarem mediów internetowych oraz Aleksandra Wróblewska – przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta Elbląg.

Uczestnicy Pikniku wzięli także udział w towarzyszących licznych animacjach edukacyjnych przygotowanych przez elbląskie Stowarzyszenie Inspiratornia pn. „Wszystko gra”, quizach i konkursach ortograficzno – językowych zakończonych losowaniem nagród. - Organizację i prowadzenie Pikniku wsparli wolontariusze – młodzież elbląskich szkół, za co składamy im serdeczne podziękowania. – mówi koordynator projektu.

Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu „Ojczysty – lubię to!”

 

---- artykuł sponsorowany -----

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl