UWAGA!

Okręt podwodny w Elblągu?

 Elbląg, ORP Kondor zdjęcie z 2007 roku
ORP Kondor zdjęcie z 2007 roku (fot. Ministerstwo Obrony Narodowej)

Czy do Elbląga może trafić okręt podwodny ORP Kondor? Chcieliby tego radni PO, którzy apelują do prezydenta, by podjął rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej i Agencją Mienia Wojskowego na temat przejęcia wycofanej kilka tygodni temu ze służby jednostki.

ORP Kondor jest jednym z czterech okrętów podwodnych typu kobben (foka – z jęz. norweskiego), należących do Marynarki Wojennej. Powstały w latach 60., do Polski trafiły w latach 2002-2003 z Norwegii, zastępując wysłużone okręty produkcji radzieckiej. Okres ich służby ze względu na wiek powoli mija. Jako pierwszy z użytku został wycofany ORP Kondor, który pod polską banderą w ciągu 13 lat przebył ponad 42 tys. mil morskich i uczestniczył w wielu operacjach morskich, między innymi w operacji antyterrorystycznej NATO Active Endeavour na Morzu Śródziemnym, a także w międzynarodowych ćwiczeniach takich jak Loyal Mariner czy Brilliant Mariner.
       Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, zgodnie z tradycją, bandera wojenna „Kondora” trafi do Muzeum Marynarki Wojennej, a okręt zostanie przekazany Agencji Mienia Wojskowego. Czy zostanie zezłomowany? Tego podczas uroczystości nikt nie chciał zdradzić, ale – jak informuję gdańscy dziennikarze – okręt jako muzealny eksponat mógłby trafić do mieszczącego się przy gdyńskim Bulwarze Nadmorskim Muzeum Marynarki Wojennej i stać się turystyczną atrakcją.
       Z podobną inicjatywą wyszli elbląscy radni PO, którzy w interpelacji apelują do prezydenta Witolda Wróblewskiego, by rozpoczął rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej i Agencją Mienia Wojskowego na ten temat.
       „Okręt ORP „Kondor” mógłby zostać jedną z atrakcji turystycznych nie tylko Elbląga ale i całego regionu. Sprowadzenie okrętu nawiązałoby do historii miasta, w którym przecież powstawały łodzie podwodne. Nie możemy też zapomnieć o planowanym rozwoju elbląskiego portu, który nastąpi po otwarciu kanału żeglugowego przez Mierzeję – pisze w interpelacji Michał Missan, przewodniczący klubu radnych PO. - Starania o pozyskanie okrętu rozpoczynają już inne miasta m.in. Drawsko Pomorskie, Szczecin czy Gdynia – dodaje.
       Ile mogłaby kosztować operacja przetransportowania okrętu do Elbląga, gdyby ten pomysł okazał się realny? - Nie robiliśmy szczegółowej analizy kosztów - przyznaje Michał Missan. - Na razie próbujemy zarazić pana prezydenta tym pomysłem. 
       Co na to prezydent? Dzisiaj nie udało nam się uzyskać odpowiedzi na ten temat. Udało się za to dodzwonić do kmdr. ppor. Radosława Piocha, rzecznika prasowego dowódcy 3. Flotylii Okrętów. - Obecnie z okrętu są wymontowywane niektóre elementy, następnie okręt zostanie przekazany Agencji Mienia Wojskowego - mówi nam rzecznik. - Wiemy o tym, że już kilka osób i instytucji zwróciło się z wnioskiem o przekazanie okrętu, ale tą sprawą będzie się już zajmować Agencja.
       Jak się dowiedzieliśmy, AMW nie może przekazać okrętu bezpłatnie. - "Nieodpłatne przekazanie okrętu podwodnego ORP „Kondor” nie leży w zakresie działalności Agencji Mienia Wojskowego, co wynika wprost z postanowień ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego" - podkreśla Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW, w stanowisku rozesłanym do mediów. Dodaje, że tę kwestię reguluje rozporządzenie ministra obrony narodowej i to do niego z wnioskami o bezpłatne przekazanie wycofanego okrętu powinni zgłaszać się wszyscy zainteresowani. 
      
       A co sądzą o tym pomyśle nasi Czytelnicy?
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nowe etaty. Zatrudnią ciecia do pilnowania, mechanika do konserwacji, oprowadzacza i ze trzech kierowników do nadzorowania. Bo miasto ma jeszcze za mało długów i potrzeba mu tylko okrętu podwodnego. Następny przystanek : Kosmodrom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42
  21
  Dede(2018-01-17)
 • Najpierw sprawcie by na rzece pojawiły sie latem kajaki i rowery wodne. Inni zazdroszczą nam tego, z czego nie umiemy korzystać.
 • Wszystkie miasta starają się o takie nietypowe atrakcje, a władze Elbląga mają takie sprawy gdzieś.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  22
  hkgjhg(2018-01-17)
 • Władze Elbląga oleją to tak samo jak kwestię sprowadzenia do naszego miasta zabytkowego parowozu Elbląskiej produkcji, który mógł by w sezonie kursować trasą nadzalewową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  10
  jhvjm(2018-01-17)
 • Dawajcie ubota a nie jakąś wysłużoną foczkę.
 • Pomysł bardzo dobry ale raczej trudny do zrealizowania, jak go sprowadzić do Elbląga ? Trzeba by ruskich prosić o pozwolenie bo tego przekopu to nigdy nie będzie, PiSiorom już brakuje pieniędzy na 500 + a co dopiero znaleźć prawie miliard na przekop. Przez most w Nowakowie też raczej nie przejdzie bo tam barki ledwo się mieszczą;)
 • i gdze mial by plywac po kanale????? hahahahha po jeziorze druzno?????
 • lepiej polska by zbudowala jakies nowe statki najlepiej klasy kirov z pełnym uzbrojeniem kazdy by czuł respekt
 • Takie okręty, to Macierewicz za jedno euro kupuje.
 • czy nasze miasto jest stać na utrzymanie takiej jednostki ? I jaki związek by miała ta jednostka z miastem ? czy nie lepiej by było ożywić to co już mamy ? Zrozumiałbym gdyby PO chciało sprowadzić z Gniezna lokomotywę F. Schichau czy inny historyczny "pomnik" zbudowany niegdyś w tym mieście? A było tego wiele.
 • Tak to jest dobre i dodajmy że powinny być sprowadzone stare ścigacze wodne które kiedyś były wizyta Elblągu. Elbląg miasto morskie powinno mieć statki które nawet na brzegu będą stały. Liczy sie to że będzie atrakcją turystyczną w tej wsi.
 • Jak dostrzegam to "wybory samorządowe" już u co niektórych głowach rozpoczęte:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  0
  j23333(2018-01-17)
Reklama