UWAGA!

Orkiestro, dziękujemy za te 10 lat

 
Elbląg, Na 10. urodziny EOK zagrała z Bomsori Kim
Na 10. urodziny EOK zagrała z Bomsori Kim (fot. Anna Dembińska)

- Pani Bożeno, robimy orkiestrę – tymi słowami 10 lat temu zwrócił się do Bożeny Sielewicz, wówczas naczelnika wydziału kultury w elbląskim ratuszu, ówczesny prezydent Elbląga Henryk Słonina. Elbląska Orkiestra Kameralna przekonuje od dekady, że muzyka poważna nie jest taka straszna, jakby się mogło wydawać. Udowodniła to po raz kolejny podczas poniedziałkowego urodzinowego koncertu w teatrze. Zobacz zdjęcia.

10 lat to szmat czasu. Zmieniali się prezydenci Elbląga, elbląskie ulice, powstawały i znikały kolejne firmy na elbląskim rynku. Elbląska Orkiestra Kameralna rok po roku podwyższała swoje umiejętności, zdobywała nowe doświadczenia i grała z artystami z coraz większym dorobkiem. - 10 lat temu, to tak naprawdę nikt nie wiedział, jaką instytucję kultury powoływaliśmy. Chyba większości z nas wydawało się, że powołujemy taką trochę lepszą kapelę, trochę lepszy zespół muzyczny – wspominał senator Jerzy Wcisła, 10 lat temu elbląski radny.
       Maszyna ruszyła, smyczki poszły w ruch. Na dzisiejszym urodzinowym koncercie w Teatrze im. Aleksandra Sewruka pod adresem muzyków EOK padło wiele ciepłych słów.
       „Orkiestra z sukcesem rozwija się i zaspakaja potrzeby elblążan w zakresie kultury muzycznej, a tym samym umożliwia im udział w życiu artystycznym naszego miasta – napisał prezydent Elbląga Witold Wróblewski w liście przeczytanym przez wiceprezydenta Jacka Boruszkę.
       - Jestem dumny i szczęśliwy, że praktycznie od narodzin Elbląskiej Orkiestry Kameralnej mogliśmy być przyjaciółmi i partnerami naszych kameralistów. Nie można przecenić wysokiego kunsztu i poziomu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Dowodem na to są niezliczone koncerty, wyróżnienia, nagrody, pochlebne recenzje, a także artyście, z którymi nasi kameraliści grają koncerty – mówił Piotr Wójcik, reprezentujący głównego sponsora Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
       Na urodziny EOK przygotowała dla swoich fanów nie lada prezent – koncert z Bomsori Kim: laureatką wielu koncertów skrzypcowych, m.in. drugiego miejsca na ubiegłorocznym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego.
       Skrzypaczka wykonała z Koncert skrzypcowy A-dur nr 5 KV 219 Wolfganga Amadeusza Mozarta, imponując wirtuozerią gry, a jej partie solowe na długo pozostaną w pamięci elbląskich melomanów. Warto docenić również gest artystki, która zdecydowała się po swoim występie zagrać utwór „na bis”.

  Elbląg, Orkiestro, dziękujemy za te 10 lat
(fot. AD)


       Wcześniej na scenie zaprezentowali się sami dzisiejsi jubilaci, którzy zagrali koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz. To jeden z rzadziej granych utworów na polskich scenach. I jak udowodniła Elbląska Orkiestra Kameralna zupełnie niesłusznie, bo jest w tym utworze siła.
       Po przerwie elbląscy kameraliści zagrali Serenadę na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego i hit dwudziestowiecznej polskiej muzyki klasycznej czyli „Orawę” Wojciecha Kilara. - O tym utworze Wojciech Kilar powiedział, że nie zmieniłby w nim ani jednej nutki” - mówiła Bożena Sielewicz, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
       A na bis elbląscy kameraliści zagrali  Taniec zbójnicki – fragment baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego.
      


       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Za mobbing tez dziękujcie
 • Wspaniały koncert! Orkiestra znakomicie zagrała, znakomicie!!!!
 • szkoda że nie zaproszono tych radnych którzy zagłosowali za przyjęciem uchwały o powołaniu orkiestry. .. szybko zapominamy Pani Bożeno, tak po ludzku przykro. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  2
  byłyradny(2017-10-03)
 • to jakiś żart, urodziny a utwory jak na stype. podziękowania dla sponsorów i mało ważnych polityków? a gdzie podziekowania dla ludzie ktorzy stworzyli orkiestre? muzycy? pracownicy admnistracyjni? Dyrektor typowy bu., widac ze to bylo egosityczne swieto jednej osoby.
 • Lans i jeszcze raz lans jednej osoby plus politycy
 • .. .to zasługa całego zespolu EOK -. słowa dyrektorki na koncercie. słuchaj ze zrozumieniem, wiem że to trudne, kiedy żółć się wylewa
 • Pani dyrektor nie raczyła nawet podziękować swojej Orkiestrze, dzięki której spija śmietankę. Smutne i jakże wymowne...
 • @rzardpl - rzardpl- podzielam Twoją uwagę. Dobry komentarz, repertuar żałobny, zero słów o muzykach których nie przedstawiono, zero słów o osobach współpracujących. Skrzypaczkę Kim potraktowano jakby była tu przejazdem i przypadkowo wpadła coś zagrać. Nikt z nią nie porozmawiał. Jedynie dyrygent próbował nieco zabarwić tę organizacyjną szarość.
 • Tak, podziękujmy choć w tym miejscu wspaniałym muzykom, skoro od swojej "szefowej "podziękowań się nie doczekali...
 • Za taką kasę mogę grac na dowolnym instrumencie. ..
 • Minęło 10 lat, a przed Nami następnych kilka dziesiątek. .. .Pozdrawiam Wszystkich wymienionych i nie wymienionych. Satysfakcja z istnienia orkiestry to znaczna sprawa, a że nie wymieniono detalicznie po nazwisku czy ksywie można przeżyć. .. Nie wszystko musi być cacy na glanc, czasem i poważny utwór dla nie wyrobionego słuchacza jest trenem żałobnym. .. .. a discopolo tez jest. .. tyle iż w innym miejscu. Może tak raz na 10 lat nie będziemy smutasami codziennymi? Dużo zdrowia i uśmiech na co dzień.
 • @rzardpl - też tak odczuwałam, smutek. A przecież jubileusz to radość. Kto układał repertuar?
Reklama