UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pamięć o tych, którzy na wojnie stracili zdrowie

 
Elbląg, Uroczystości rocznicowe odbyły się przed obeliskiem w Parku Traugutta
Uroczystości rocznicowe odbyły się przed obeliskiem w Parku Traugutta (fot. AD)

- Doskonale pamiętam tych żołnierzy, którzy odnieśli rany w czasie II wojny światowej. W wypłowiałych mundurach, wspierając się na kuli, oglądali swoje gospodarstwa. Własnymi rękami wydzierali ziemię w okolicy, by siać i sadzić. Odbudowywali także Elbląg, jedno z najbardziej zniszczonych miast Rzeczpospolitej. Za trud należy im podziękować - w 98. rocznicę powstania Związku Inwalidów Wojennych RP mówił Stanisław Skrzypski z gdańskiego oddziału związku. W Elblągu uroczystości odbyły się przed obeliskiem w Parku Traugutta. Zobacz fotorelację.

Związek Inwalidów Wojennych RP powstał w 1919 r. To najstarsza organizacja kombatancka w Polsce oraz jedno z najstarszych tego typu stowarzyszeń na świecie. - Od 98 lat, mimo niewyobrażalnych trudów w czasie okupacji i okresie stalinowskim, skutecznie walczy w interesie ludzi, którzy w służbie ojczyzny oddali rzecz najcenniejszą - swoje zdrowie - w rocznicę powstania Związku Inwalidów Wojennych RP przypomniał w słowach nadesłanych marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. - Pomaga im zachować godne warunki życia, uzyskać opiekę socjalną i medyczną, rozwijać koleżeństwo i przyjaźń.
       O tym, że związek powstał z chęci niesienia pomocy weteranom mówił też wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak: - Budował szacunek do inwalidów w społeczeństwie - podkreślał - a zadania, jak niesienie pomocy ludziom okaleczonym w wyniku działań wojennych, aktualne są również dziś. W Elblągu wspominamy inwalidów wojennych przy obelisku odsłoniętym w 2008 r. Pamiętamy, że i w naszym mieście mają oni swój dom.
       Była salwa honorowa, modlitwa, przemówienia okolicznościowe, a także odznaczenia - od Związku Inwalidów Wojennych RP dla tych, którzy szczególnie zasłużyli się dla organizacji i jej członków. I życzenia zdrowia. Przed obeliskiem delegacje złożyły kwiaty.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • A ja w wojsku zasadniczym straciłem zdrowie i nikt o tym nie pamięta.
 • Pomnik odsłonięto w 2009r. , gwoli ścisłości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  poinformowany(2017-04-19)
 • a gdzie ci co byli w Afganistanie czy Iraku - o tych się nic nie mówi - rany to nie tylko obrażenia fizyczne - to też i głowa - potem jest znęcanie się nad żoną, dziwne chore jazdy itp. - ale o tych cicho - odwalili pieniądze wzięli i papa - no co za hipokryzja toczy ten kraj aż się rzygać chce
 • Kiedy powstanie pomnik zamordowanych Polaków przez Ukraińców na Wołyniu? Kiedy powstanie pomnik ofiar tego ludobójstwa?
 • @majkel_ltn - Żołnierzem w obecnych czasach jest się z wyboru, to praca na jaką się godzisz, wiesz, że możesz pojechać do Afganistanu czy Iraku. Dla przykładu: zatrudniając się w salonie fryzjerskim zapewne będziesz musiał używać nożyczek. Uważasz, że to wystarczający powód żeby postawić Ci pomnik, albo chociaż odsłonić tablicę pamiątkową???
 • A gdzie ropuch, czyżby jeszcze przy świątecznym korycie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  bociek(2017-04-19)
 • Przepraszam ale osoba która to pisała uczyła się chyba histori od pani Pawłowicz . Elbląg od połowy 17 wieku był pruski a następnie niemiecki więc nie mógł być miastem Rzeczpospolitej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  Pawel87(2017-04-19)
 • Największym inwalidą wojennym jest Jarosław K, który przespał rozpoczęcie Stanu Wojennego.
 • Pruszak i Sadowski. Sadowski pewnie zaczął o słów... W starożytnym Rzymie a Pruszak kończąc powiedział szczęść Boże.... Starość do szafy. Młodzi na ulicę!
 • Przyszłych inwalidów szkoli Macierewicz w obronie terytorialnej. ..
 • Jakoś wszystkie miesięcznice, rocznice, kwartalnice tylko nie za wymordowanych przez ukraińskie UPA 200 000 POLAKÓW. Wymordowani jak zwierzęta, bez pamięci, grobów, a na kurhanach wypasają krowy. .. .to dopiero HUCPA! Niewyobrażalnym skandalem jest występowanie pod czarno-czerwonym sztandarem UPA naszych, ,poltyków, ,oraz pokazywanie się tego sztandaru na poligonie w Orzyszu gdzie przyjmował defiladę Macierewicz
 • Przestańcie spędzać dzieciaki na te pseudo uroczystości, dla robienia frekwencji !!! Wywiera o odwrotny skutek. Zobaczcie zdjęcia, jak się śmieją. ..
Reklama