UWAGA!

Pamięć o tych, którzy zginęli, gdy wróg przyszedł ze Wschodu

 Elbląg, Dziś pod Krzyżem Katyńskim odbyły się uroczystości rocznicowe
Dziś pod Krzyżem Katyńskim odbyły się uroczystości rocznicowe (fot. Michał Skroboszewski)

- Dziś składamy hołd wszystkim Polakom, którzy stali się ofiarami agresji sowieckiej na Polskę, stracili życie lub zostali wywiezieni za swoje polskie pochodzenie. Chylę czoła przed tymi, którzy, mimo brutalnych represji i wywózek, zachowali polskość – mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas dzisiejszych (17 września) obchodów 79. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Zobacz fotorelację.

17 września 1939, bez wypowiedzenia wojny, armia radziecka zaatakowała Polskę, w momencie, gdy ta już od 1 września walczyła z hitlerowskim najeźdźcą. Propaganda sowiecka mówiła wówczas o "wyzwoleńczym pochodzie Armii Czerwonej".
       - W momencie ataku propaganda sowiecka mówiła o konieczności wzięcia pod ochronę ludności ziem Ukrainy i Białorusi - przypomniał podczas dzisiejszych uroczystości na cmentarzu Agrykola Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Działania sowieckie z całą pewnością nie miały charakteru pokojowego. Wystarczyło spojrzeć na ofensywny sprzęt armii – zauważył. - Za wojskiem nadciągała eksterminacja, mająca asymilować ludność zajętych ziem do modelu sowieckiego. Dla Polaków oznaczało to wywózkę w głąb ZSRR, a dla oficerów i policjantów zatrzymanych na wschodnich terenach II RP śmierć, której symbolem jest Katyń – podkreślał prezydent Witold Wróblewski.- Wydarzenia te pozostały w zbiorowej pamięci Polaków i są częścią naszej tożsamości. Dziś składamy hołd wszystkim Polakom, którzy stali się ofiarami agresji sowieckiej, stracili życie lub zostali wywiezieni za swoje polskie pochodzenie. Chylę czoła przed tymi, którzy, mimo brutalnych represji i wywózek, zachowali polskość. Wspominam rodaków zmuszonych do opuszczenia ojczyzny, zesłanych na wschód za to, że byli Polakami. To o nich mówimy sybiracy. Cześć ich pamięci.
       W imieniu tych, którzy zostali zesłani na nieludzką ziemię głos zabrał Czesław Żukowski, prezes oddziału Związku Sybiraków w Elblągu: - Sybiracy mogą być dumni. Ich rola w odzyskaniu niepodległości jest nie do przecenienia. To oni za wierność ojczyźnie, za zrywy niepodległościowe ginęli na obcej ziemi od powstania kościuszkowskiego po czasy powojenne.
       Mówił także o tym, jak ważna jest pamięć o tamtych straszliwych wydarzeniach i ludziach, których poświęcenie i krew dały nam wolność.
       - Przywołując marszałka Józefa Piłsudskiego – również sybiraka - „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
       Podczas Apelu pamięci przywołani zostali bohaterowie sprzed lat. Przed Krzyżem Katyńskim i tablicą upamiętniającą sybiraków delegacje złożyły kwiaty.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama