UWAGA!

Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

 Elbląg, Dziś 72. rocznica powstania Armii Krajowej
Dziś 72. rocznica powstania Armii Krajowej (fot. WS)

- To była największa podziemna armia w okupowanej Polsce, ale i w Europie. Zrzeszała 300-400 tysięcy głównie młodych ludzi, którzy ryzykowali życie dla Ojczyzny. Po II wojnie światowej tym żołnierzom nie dane było występować w roli bohaterów. Zostali uznani za Żołnierzy Wyklętych, a później Niezłomnych. Cześć ich pamięci - tak podczas uroczystości 72. rocznicy powstania Armii Krajowej mówił prezydent Elbląga Jerzy Wilk. Zobacz fotoreportaż.

Dziś (14 lutego) przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej uczczono Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci, a także licznie przybyła młodzież elbląskich szkół oraz mieszkańcy Elbląga. Historię Armii Krajowej przypomniał Jerzy Julian Szewczyński, prezes elbląskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK. Historię, która rozpoczęła się 14 lutego 1942 r.
       - To była ponadpartyjna, ponadnarodowa, ściśle wojskowa organizacja powołana do walki z okupantem - mówił. - Jednoczyła wszystkich Polaków w czasie II wojny światowej. Jej głównym celem było przygotowanie zwycięskiego powstania powszechnego. Miała na swoim koncie wiele zbrojnych akcji m.in. Akcję pod Arsenałem w '43 czy zamach na kata Warszawy Franza Kutscherę w '44. Niestety, czasy PRL przyniosły skrytobójczą likwidację jej członków. Cześć ich pamięci!
       Prezydent Elbląga Jerzy Wilk zapowiedział, że 1 marca (Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych) przy tym pomniku stanie tablica poświęcona pamięci Żołnierzy Niezłomnych.
       - To wyraz historycznej prawdy - podkreślał prezydent.
       A dziś przed pomnikiem PPP i Żołnierzy AK złożone zostały kwiaty, zapłonęły znicze. Chwała bohaterom!
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No raczej w Elblągu nie było A. K.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  8
  STARYDINO(2014-02-14)
 • Byłam tam :D
 • Od prezydenta miasta wymagalibyśmy jednak czegoś więcej niż pozowania do zdjęć pod pomnikami i na mszach w kościele.
 • Mógłby chociaż jakiś wierszyk powiedzieć, albo kujawiaka zatańczyć!
 • Panie kapitanie, przepraszam ale, Pan się pomylił. Mówiąc, że - to była organizacja ponadpartyjna i ponadnarodowa ściśle wojskowa. Nie można i nie należy pozbawiać przynależności ludzi których, pamięć uczono dziś pod pomnikiem A pamięć ich kolegów uczci się w dniu 1 marca. Na pewno nie byli w organizacji ponadnarodowej, albowiem moda na takie organizacje przyjdzie później. Nie za ich życia. To choćby Unia Europejska czy ONZ. Również przeoczeniem jest twierdzenie o Ich ponadpartyjności. W Ich przypadku to Polska jest Ich partią. To są stronnicy tych sił, łącznie z rządem w Londynie którzy, są przeciwnikami sowietyzacji kraju. Partia w rozumieniu potocznym to stronnictwo. Zgoła czym innym jest pytanie, czy Ci młodzi ludzie zdawali sobie w pełni sprawę, że występują przeciwko tym którzy, nie chcą polski przedwojennej. I będą realizować politykę Moskwy. Za wszelką cenę. Nawet za cenę Ich życia. Dlatego, nie wolno mówić o Tych co polegli, lub zostali pomordowani jako o bezpartyjnych. Bo, Polska to była Ich Partia najdroższa i dla Niej umierali. Ale w naszym kraju nawet słowa o wiekowej tradycji jak z piosenki - pojedziemy na łów towarzyszu mój - budzą już nie takie skojarzenia jakie powinny Są takie słowa które, w zestawieniu z niektórymi ludźmi brzmią fałszywie i niedorzecznie. Tracą swoją moc i znaczenie. Ale to nie dotyczy wszystkich Tych, co polegli w obronie polskości.
 • Cwanictwo bedzie zawsze cwanictwem. .. .. 300-400 tysięcy w czasie wojny, a po wojnie dwa razy tyle kombatantów. .. i liczba z upływem lat rośnie. .. .. Ci którzy padli to była najwierniesza grupa ludzi, a reszta jak w piosence Batalionu Parasol. .. , ,pałacyk Michla, Żytnia, Wola. .. .. no i natyłach intendentura, różne umrzyki. .. gotują kawe i tym sposobe walczą za sprawę. .. .. , ,. Coś tych gotujących kawę było zbyt wielu. .. Panowie na stołkach pamiętajcie o tym! Pamięć dla tych najuczciwszych i najwiernijeszych POLSCE!
 • Na otwarcie Specjal Pub pan Wilk zabrał swoją żonę, a na to patriotyczne wydarzenie już nie!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  11
  wiza(2014-02-14)
 • aż mnie ściska jak zawłaszczają to polityczne mordy. SLD z wieńcem to już szczyt. Dobrze, że coraz więcej młodych ludzi interesuje się prawdziwą historia swej ojczyzny. Oni wiedzą co znaczy „ Bóg, Honor, Ojczyzna” niestety polityczni dygnitarze omijają jak mogą to hasło. Nie chcą ronda „ Żołnierzy Wyklętych” bo to przecież „ Niezłomni” są. Wszędzie kłamstwa od lewa do prawa tylko do fotografii z wieńcem za nasze pieniądze puszą się mordy i udają zadumę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  11
  szydlar(2014-02-14)
 • Dziś po upływie 72 lat od tamtych wydarzeń, podziw i szacunek budzi postawa tych dowódców i żołnierzy AK, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni. Raz jeszcze podnieśli się do walki, choćby tylko w obronie własnej żołnierskiej godności. Kto z nas miałby dziś taka odwagę? Cześć i chwała BOHATEROM!
 • gratulacje dla pana Wilka, byłam na uroczystościach, było pięknie, wojsko, młodzież, kombatanci. Tak trzymać Panie Prezydencie
 • Nieważny temat nie ma znaczenia dzień tygodnia dajcie mi tylko pretekst a będe warczał, kąsał i gryzł, nienawidzę was nienawidzę siebie nienawidzę nienawidzieć. Historia? tradycja ? zaduma? a mam to w d. .. pie ja mam ochote syczeć dawac upust nienawiści do wszystkich i wszystkiego nieważne kto stoi po drugiej stronie barykady. Ak ? a co to takiego ?. .. a co mnie to obchodzi ja nienawidze PiS nie cierpię PO dajcie mi temat nie ważne jaki, musze się wyżyć wykrzyczeć, opluć stłamsić bo ja. .. jestem Polakiem żyję w Polsce w kraju w którym brat nienawidzi brata bo. .. hmmmm nie wiem czemu ot tak poprostu. .. i jak tu żyć ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  sprzedawcapapryki(2014-02-14)
 • Och, jakiż ból egzystencjalny! Z pewnością trudno tak żyć.
Reklama