UWAGA!

Pamiętają o ofiarach zbrodni wołyńskiej

 Elbląg, Pamiętają o ofiarach zbrodni wołyńskiej
(fot. Michał Skroboszewski)

- To nadal, mimo wszystko, przykre wspomnienia, ale dobrze, że o tym się mówi dość sporo obecnie. W poprzednich latach te wydarzenia były zapomniane. W szkołach trzeba o tym uczyć – mówi Stanisław Soroczyński, który stracił w rzezi wołyńskiej ojca. Dzisiaj w Elblągu odbyły się obchody 78. rocznicy zbrodni wołyńskiej. Zobacz zdjęcia.

- W niedzielę, 11 lipca, 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości na Wołyniu. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 r. do wiosny 1945 r. Tego jednego dnia mogło zginąć ok. 8 tysięcy Polaków, głównie kobiet, dzieci oraz starców. Ludność Polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi. Nierzadko w kościołach, podczas mszy świętych i nabożeństw. Powszechnie przyjęło się, że 11 lipca obchodzona jest rocznica zbrodni wołyńskiej. Zbrodnię przeprowadzili nacjonaliści ukraińscy z OUN i UPA na ludności polskiej Wołynia. Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Szacuje się, że w jej wyniku w latach 1943-45 zamordowano ok. 100 tys. Polaków. Przebieg i sposób dokonania rzezi, uznawanej prze pion śledczy IPN za ludobójstwo, odzwierciedlał planowość, organizację i bezwzględność procesu depolonizacji ziem, zamieszkałych wspólnie przez Polaków i Ukraińców. – przypominała wydarzenia sprzed 78 lat Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, organizatora dzisiejszych uroczystości, które odbył się pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy szkole muzycznej.

Od 2016 roku decyzją Sejmu 11 lipca jest uznawany jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

- Ofiarom winniśmy pamięć również dlatego, że zbrodnia ta nastąpiła nie wskutek wojny pomiędzy Polską a Ukrainą. Była to czystka etniczna, której celem było zgładzenie mieszkańców Wołynia tylko dlatego, że są narodowości polskiej. Takie wówczas podjęto decyzje na szczeblu politycznym. Zlecone zostało do wykonania Ukraińskiej Powstańczej Armii, która niestety wywiązała się ze swojego zadania – mówił Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. - Dziś, patrząc z perspektywy czasu na relacje polsko-ukraińskie należy stwierdzić, że muszę się one opierać na prawdzie. Oczywiście po tych wydarzeniach został ból i zadra, ale wierzę w to, że czas, który leczy rany, zabliźni także i te, które pozostały w sercach po jednej i drugiej stronie. Mamy dzisiaj wspólne obawy i troski, dlatego powinniśmy myśleć o budowaniu przyszłości pomiędzy naszymi narodami – dodał Antoni Czyżyk.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Stanisław Soroczyński i Witold Grodziewicz, mieszkańcy Elbląga, dla których Wołyń jest wielką rodzinną tragedią.

- To nadal, mimo wszystko, przykre wspomnienie, ale dobrze, że o tym się mówi dość sporo obecnie. W poprzednich latach te wydarzenia były zapomniane. W szkołach trzeba o tym uczyć. Także na Ukrainie. Byłem na spotkaniach w wielu miejscowościach w okręgu wołyńskim i profesorowie robili wielkie oczy ze zdziwienia, gdy mówiłem o tych wydarzeniach – powiedział nam Stanisław Soroczyński, który w rzezi wołyńskiej stracił ojca.

O godzinie 18 w katedrze Św. Mikołaja w Elblągu zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar Wołynia, którą odprawi biskup elbląski Jacek Jezierski.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To wszystko bylo straszne i trzeba to potępić! Ale to juz historia, czas żyć przyszloscią, a nie ciaglą martyrologią, która eskaluje i podscyca nienawiść narodu do narodu! Chociaż z 2 strony Polak Polakowi również jest nienawistny dzieki pewnej grupie. .. ..
 • Wołyń Miejsce mordu kaźni narodu polskiego przesiąknięte polską krwią czerwieńszą od polnych maków krzyk dzieci płacz matek i łuny płonących domów czerwone jak pola dzikich maków. Ukraińska swołocz z pod znaku tryzuba zgotowała nam rzeź i katusze za naszą Polskość za nasz dom płonęły nasze serca i dusze. Płonęły domy całe wsie i krew płynęła wartkim strumieniem a oni szli i nieśli śmierć z Stiepana Bandery imieniem. Niechaj zapłoną dzisiaj znicze oddajmy hołd im i czapki z głowy tam gdzie kurhany pomordowanych to dziś Polskości grób narodowy. Do dzisiaj błądzą dusze pomordowanych ziemia jak rosą krwią jest zroszona lecz ciągle króluje orzeł biały i flaga biało-czerwona. Niech dzisiaj zadrży ukraińska ziemia matka banderowskich siepaczy niechaj popłynie Mazurek Dąbrowskiego wśród ofiar dusz łez i rozpaczy. Henryk Siwakowski
 • dzięki POpapranemu rudemu tuskowi
 • Rudy to farbowany Niemiec.
 • Wy czarni lepiej odprawcie mszę za swoje ofiary
 • a ten patafian na ostatnim miejscu po co tam przyjechał ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  mireksąsiad(2021-07-11)
 • Religijni fanatycy
 • Trafiłeś w sedno. Ryży wrócił, zeby nieść nienawiść wsród polakow. Zachecany stanowiskami, kasą i medalami od Makreli. Opamietajcie się wszyscy z lewa z prawa, z centrum i Konfederacji. Tu chodzi o Polskę naszą ojczyznę, dla naszych pokoleń. Nie dajmy się rozgrywać volksdojczom
 • W Kanadzie krótko jadą z kościołami i pedomordercami. Polacy uczcie się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23
  38
  ***** oprawców dzieci(2021-07-11)
 • Juz daj ie spokój z tymi ofiarami itd…tego już nie da się cofnąć, trzeba żyć dalej. Tylko pisowcy sieją wrogość i niechęć do innych narodów.
 • Trzeba mówić prawdę i pamiętać o takich wydarzeniach, tylko jak mówią to politycy nie ważne której maści, którzy z reguły prawdy nie mówią tylko nawijają co ciemny lud chce usłyszeć to jest to lekko śmieszne Tak moim zdaniem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  Zielarski(2021-07-11)
 • A wróbelek grilluje. .. .
Reklama