UWAGA!

Październikowe posiedzenie komisji. Sprawozdanie

Na październikowym posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych Rady Miejskiej przygotowania do zbliżającego sie dnia Wszystkich Świętych były tematem dominującym.

Służby mundurowe są przygotowane na dodatkowe obowiązki wynikające z okazji dnia Wszystkich Świętych. Już teraz policja patroluje okolice elbląskich cmentarzy, noc poprzedzającą święto do służby stawią sie także funkcjonariusze z psami. Tradycyjnie starannie przygotował sie do zbliżającego sie święta Zarząd Komunikacji Miejskiej. Stosowne informacje o dodatkowych kursach autobusów juz zostały opublikowane, ponadto ZKM obiecuje pomoc i informacje niezorientowanym pasażerom. 1 listopada na ulice Elbląga wyjedzie 70 autobusów. Obecny na posiedzeniu przedstawiciel policji poinformował, ze cmentarze bywają miejscem przestępstw, jednak nie są regionem szczególnie zagrożonym. w tym roku doszło na elbląskich nekropoliach do 19 zdarzeń, głownie kradzieży metalowych elementów zdobiących nagrobki. Jednak członkowie komisji, w trosce o spokój i bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich bliskich, zamierzają wystąpić do władz miasta o zainstalowanie na cmentarzach wizualnego monitoringu. Bardzo interesującą informacje na temat cmentarzy przekazał radnym przedstawiciel Zarządu Zieleni Miejskiej. Chodzi o ewidencję grobów, która ułatwia odszukiwanie grobów osób pochowanych w Elblągu i jest dostępna w Internecie.
       Kolejnym tematem posiedzenia komisji była realizacja programu opieki nad zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie naszego miasta; przy okazji, korzystając z obecności powiatowego lekarza weterynarii zapoznaliśmy sie z procedurami humanitarnego uśmiercania i grzebania zwierząt w aspekcie sanitarno-epidemiologicznym. Okazuje sie, ze temat jest bardzo ważny, ponieważ zwłoki padłych zwierząt są znajdowane w wielu zupełnie nieodpowiednich miejscach. Stad pytanie: jak sie zachować, gdy nasz pupil dokona żywota. Utylizuje zwierzęce zwłoki ZUO (posiada zezwolenie, odpowiedni sprzęt, a zgodnie z umowa zawarta z UM zbiera zwierzęta padle na drogach), jednak nie wszyscy na takie rozwiązanie przystają, dlatego w Urzędzie Miejskim rozważano zorganizowanie tzw. grzebowiska dla zwierząt, jednak trudno znaleźć na ten cel stosowne miejsce. W każdym bądź razie sprawę potraktowano jako istotną. Podobnego zdania są osoby prowadzące elbląskie schronisko dla zwierząt. A co do realizacji programu opieki nad zwierzętami -  OTOZ Animals zostało bardzo wysoko ocenione za swoją pracę. W tym roku przez placówkę przewinęło sie 900 psów, a obecnie przebywa w nim 280 psów i 133 koty. Zdaniem personelu schroniska 70 procent zwierząt pochodzi spoza terenu naszego miasta, jednak ościenne gminy nie chcą partycypować w kosztach ani tworzyć u siebie samodzielnych schronisk.
       Rozpoczął sie sezon grzewczy, kończy sie przegląd przewodów kominowych, potrzebne będą dodatkowe kontrole domowych urządzeń grzewczych, jednak mieszkańcy niechętnie udzielają zgody na takie czynności. Wszystkie komunalne mieszkania opalane węglem są wyposażone w detektory ostrzegające przed czadem, teraz wyposaża się w detektory mieszkania wspólnotowe. Z powodu zaczadzenia w tym roku w dziewięciu przypadkach była potrzebna pomoc lekarska.
      
Maria Kosecka, przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Komisja Bezpieczeństwa pracuje z pełnym zaangażowaniem, poważnie traktując sprawy bezpieczeństwa. Szkoda tylko, że prezydenta nie wykazuje takiego zapału.
Reklama