Środa 20-02-2019, imieniny Leona, Ludomira
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Po szyszkach je rozpoznacie (Opowieści z lasu, odc.93)

 
Elbląg, Po szyszkach je rozpoznacie (Opowieści z lasu, odc.93)
Rek

Już za kilka dni rozpoczną się święta Bożego Narodzenia. Na stołach pojawią się świąteczne stroiki, a w nich m.in. szyszki. Jak się okazuje różnią się one od siebie nie tylko wyglądem, ale i tym, jak rosną na danym drzewie.

- W lasach Nadleśnictwa Elbląg spotkać możemy szyszki sosny, świerka, modrzewia, jodły i daglezji – opowiada Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Najmniejsze szyszki rosną na modrzewiu [zdj. nr 1, fot. _Alicja_ /Pixabay- red.], ich długość sięga od dwóch do czterech centymetrów. Mają one dość zmienny kształt, bywają jajowate, podłużne, często zdarza się, że szyszka przerośnięta jest pędem, na którym się znajduje.
     Z kolei najdłuższe szyszki, jak wyjaśnia leśnik, rodzi świerk (zdj. nr 2, fot. manfredrichter/Pixabay).
     - Osiągają one długość 15 centymetrów – tłumaczy Jan Piotrowski. - Dojrzałe szyszki są gładkie i zwisają pionowo w dół, co jest cechą charakterystyczną, która już z daleka pozwala rozpoznać gatunek drzewa w lesie.
     Natomiast pękate szyszki jodły (zdj. nr 3, fot. pixel2013/Pixabay), w odróżnieniu od tych świerkowych, "stoją" na gałązkach.
     - A gdy osiągną dojrzałość przebarwiają się na brązowo i ulegają rozpadowi, pozostawiając na gałęzi jedynie oś szyszki – wyjaśnia leśnik. - Warto je również powąchać, bo wydzielana przez nie płynna żywica ma przyjemny zapach.
     Najbardziej zdrewniałe szyszki to domena sosny (zdj. nr 4, fot. uroburos/Pixabay).
     - Zanim dojrzeją i otworzą się są zielone, dopiero z czasem brązowieją – mówi Jan Piotrowski. - Zazwyczaj osadzone są na krótkiej szypułce pojedynczo, po dwie lub nawet po trzy w jednym miejscu. Osiągają wielkość do ok. siedmiu centymetrów. Niektórzy z młodych, jeszcze zielonych szyszek, robią nalewki oraz syropy.
     Dość charakterystyczne, trudne do pomylenia szyszki, należą do daglezji (zdj. nr 5, fot._Alicja_/Pixabay).
     - Trudno je pomylić z szyszkami innego gatunku – dodaje leśnik. - Ich podstawowa cecha to łuski okrywowe, które są równowąskie, widlasto wycięte, z długim szydłowatym wyrostkiem w środku, wyglądające jak małe języczki wystające spod zwartych łusek nasiennych.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Czytnik kart kryptograficznych