UWAGA!

Po szyszkach je rozpoznacie (Opowieści z lasu, odc.93)

 Elbląg, Po szyszkach je rozpoznacie (Opowieści z lasu, odc.93)

Już za kilka dni rozpoczną się święta Bożego Narodzenia. Na stołach pojawią się świąteczne stroiki, a w nich m.in. szyszki. Jak się okazuje różnią się one od siebie nie tylko wyglądem, ale i tym, jak rosną na danym drzewie.

- W lasach Nadleśnictwa Elbląg spotkać możemy szyszki sosny, świerka, modrzewia, jodły i daglezji – opowiada Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Najmniejsze szyszki rosną na modrzewiu [zdj. nr 1, fot. _Alicja_ /Pixabay- red.], ich długość sięga od dwóch do czterech centymetrów. Mają one dość zmienny kształt, bywają jajowate, podłużne, często zdarza się, że szyszka przerośnięta jest pędem, na którym się znajduje.
       Z kolei najdłuższe szyszki, jak wyjaśnia leśnik, rodzi świerk (zdj. nr 2, fot. manfredrichter/Pixabay).
       - Osiągają one długość 15 centymetrów – tłumaczy Jan Piotrowski. - Dojrzałe szyszki są gładkie i zwisają pionowo w dół, co jest cechą charakterystyczną, która już z daleka pozwala rozpoznać gatunek drzewa w lesie.
       Natomiast pękate szyszki jodły (zdj. nr 3, fot. pixel2013/Pixabay), w odróżnieniu od tych świerkowych, "stoją" na gałązkach.
       - A gdy osiągną dojrzałość przebarwiają się na brązowo i ulegają rozpadowi, pozostawiając na gałęzi jedynie oś szyszki – wyjaśnia leśnik. - Warto je również powąchać, bo wydzielana przez nie płynna żywica ma przyjemny zapach.
       Najbardziej zdrewniałe szyszki to domena sosny (zdj. nr 4, fot. uroburos/Pixabay).
       - Zanim dojrzeją i otworzą się są zielone, dopiero z czasem brązowieją – mówi Jan Piotrowski. - Zazwyczaj osadzone są na krótkiej szypułce pojedynczo, po dwie lub nawet po trzy w jednym miejscu. Osiągają wielkość do ok. siedmiu centymetrów. Niektórzy z młodych, jeszcze zielonych szyszek, robią nalewki oraz syropy.
       Dość charakterystyczne, trudne do pomylenia szyszki, należą do daglezji (zdj. nr 5, fot._Alicja_/Pixabay).
       - Trudno je pomylić z szyszkami innego gatunku – dodaje leśnik. - Ich podstawowa cecha to łuski okrywowe, które są równowąskie, widlasto wycięte, z długim szydłowatym wyrostkiem w środku, wyglądające jak małe języczki wystające spod zwartych łusek nasiennych.
mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama