UWAGA!

Podniebni migranci (Opowieści z lasu, odc. 290)

 Elbląg, Podniebni migranci (Opowieści z lasu, odc. 290)
Fot. pixabay.com

W ten weekend odbył się XI Ptasi Piknik, inicjatywa organizowana przez Nadleśnictwo Elbląg i Stowarzyszenie Drapolicz. Wydarzenie wiąże się z wielką jesienną migracją ptaków.

W pierwszy weekend października odbywają się Europejskie Dni Ptaków, wydarzenie mające zwrócić naszą uwagę na zjawisko, jakim jest wielka jesienna migracja ptaków.

- Zjawisko masowych wędrówek ptaków od wieków fascynuje i pobudza ludzką wyobraźnię. Ptaki przemieszczają się z lęgowisk, a więc miejsc, gdzie łączą się w pary, budują gniazda i wychowują młode, na zimowiska czyli obszary, na których bezpiecznie mogą spędzić najbardziej niekorzystne dla siebie miesiące – czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Zjawisko migracji występuje dwa razy w roku, na wiosnę oraz jesienią. Ptaki, podobnie jak większość ludzi, na cel "wakacyjnych" podróży wybierają ciepłe kraje.

- Jednak ptaki, w przeciwieństwie do ludzi, pozostają „na wakacjach" wiele miesięcy, a wracają dopiero wówczas, gdy zima na lęgowiskach ustąpi – czytamy dalej. Leśnicy wskazują, że w Polsce większość gatunków jako cel migracji obiera Afrykę, choć nie jest to dla nich łatwa droga, choćby ze względu na wielkie powierzchnie wód do pokonania. - Polska leży w geograficznym środku Europy, co sprawia, że krzyżują się nad nim migracyjne korytarze z trzech kontynentów – informują Lasy Państwowe.

Idealnym miejscem na ich obserwację jest Mierzeja Wiślana, a XI Ptasi Piknik odbył się w Krynicy Morskiej. W czasie pikniku odbyło się liczenie przelatujących ptaków, a także warsztaty dotyczące rozpoznawania gatunków ptaków, odłowy i obrączkowanie ptaków czy spotkania z ciekawymi osobami. Przede wszystkim piknik był dobrą okazją do aktywnego spędzenia czasu na łonie natury i podziwiania podniebnych podróżników.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W Elblągu jest tak smutno? ponuro, że nie trzeba ogłaszać żałoby narodowej.
 • Ptaki zawracaja
 • Realizowany przekop Mierzei Wiślanej ograniczy przyloty ptactwa, a generalnie świat zwierząt oraz przyroda będą najbardziej przegranymi. W zasadzie Krynica Morska straci na swej atrakcyjności, stąd do historii przejdą ptasie pikniki. Nikt z decydentów nie chciał zaangażować się w obronę przyrody na tym terenie, którą przekop zniszczy w znacznym zakresie.
 • Super impreza byłem dziś pełna profeska, kiedyś byłem na grzybobraniu tak samo super świetnie przygotowane przez lasy Państwowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Spacerowicz(2021-10-03)
 • @Elblong - żałosny jesteś z tym swoim elblongiem, ja mieszkam w Elblągu i nie ma z tego powodu kompleksów. Wyjedź, przestań pisać. .. aaaa nie potrafisz
 • @J P III. - głupi jesteś jeszcze zyska przyroda piekne tereny lęgowe na nowej wyspie akurat tam pracuje i widzę powtarzam jeszcze zyska ty jedynie tracisz ale rozum
 • @Elbląg ma rację. Wyjechałem z miasta wojewódzkiego Elbląg w listopadzie 1974 do Trójmiasta, a kiedy życie mi się skawaliło wróciłem w listopadzie 1989.Nie ma co i porównywać. .. .Dziś jestem stary i schorowany i mnie pasuj, bo moje towarzyskie życie ogranicza się do wizyt u lekarzy specjalistów, aptekach i brrrry spożywczakach. Ale muszę napisać że ludzie (tam też trzeba było się przebijać). wszędzie są jednakowi. Konglomerat, Mam nadzieję, że Przekop doda ducha miastu bo na motorówkę mnie nie stać a i zdrowie nie te więc Pętla Żuławska (pomysł wyśmienity)nie dla mnie.
 • "głupi jesteś jeszcze zyska przyroda"- Czy tak, jak teraz Polska zyskuje na elektrowni Turów?
 • Ale Polacy (pisowcy), nie lubią migrantów, dlaczego swobodnie przelatują nad terenem Polski? Jaką wiarę mają?
 • wiem ze ci wadzi to ale inaczej bedziesz spiewal jak ci sie zjada i beda strefy no go
 • po pierwsze, to migranci nie są tak naiwni by w Polsce mieszkać, po drugie, to ta partia - Prawie i Sprawiedliwość razem z klerem straszy uchodźcami, by mieć wolną rękę do wszystkiego, naiwny naród kupuje - tak byłem we Francji i to co pokazywała nasza TV, to bardzo ostra przeginka.