UWAGA!

Podpisy do 26 stycznia

 
Elbląg, Podpisy do 26 stycznia
fot. AD

Do 26 stycznia inicjatorzy referendum w Elblągu mają czas na zebranie 10 tysięcy podpisów osób popierających przeprowadzenie referendum, bo tyle wynosi 10 procent dorosłych mieszkańców miasta. Jeśli je zbiorą, komisarz wyborczy ma 30 dni na ich weryfikację i ogłoszenie terminu referendum.

– Od złożenia wniosku o przeprowadzenie referendum jest 60 dni na zabranie tych podpisów, w przypadku elbląskiej inicjatywy termin upływa 26 stycznia – mówi Adam Okruciński, dyrektor delegatury Wojewódzkiego Biura Wyborczego w Elblągu.
       Potem rozpoczyna się weryfikacja tych podpisów, praktycznie wszystkie podpisy są sprawdzane. Może trwać maksymalnie 30 dni, bo komisarz wyborczy w tym terminie musi wydać postanowienie o przeprowadzeniu referendum albo o odrzuceniu wniosku.
       – Jeżeli komisarz wyborczy postanowi przeprowadzić referendum, to ustala termin jego przeprowadzenia oraz wzór i treść kart do głosowania. W przypadku referendum w Elblągu każdy wyborca otrzyma dwie karty do głosowania: jedną w sprawie odwołania Rady Miejskiej, drugą w sprawie odwołania Prezydenta Miasta – wyjaśnia Adam Okruciński. – Termin referendum to musi być dzień wolny od pracy, najpóźniej 50 dni od dnia opublikowania postanowienia komisarza wyborczego. Gdyby w Elblągu do referendum doszło, byłaby to pewnie pierwsza lub druga niedziela kwietnia, 7 lub 14 kwietnia.
       Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 60 procent wyborców z ostatnich wyborów samorządowych. Frekwencja w Elblągu była wówczas niska – wyniosła niespełna 37 proc. uprawnionych do głosowania. Aby odwołać Radę i Prezydenta, musi się za tym opowiedzieć ponad 50 proc. uczestników referendum.
      
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "uprawnionych do głodowania" brawo! tak właśnie jest, jesteśmy uprawnieni do "głodowania" przez niekompetencję władz. ale że 37%? Rzekłabym, że ponad 80% szarej masy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kkaarroolliinnkkaa(2013-01-08)
 • Uwaga - podobno nie mają nawet 5000 podpisów. Jeden co zbiera mi się wygadał w lokalu jak poszliśmy z kolegą zobaczyć o co chodzi i wypytać o cele inicjatywy. Podobno ledwo 3000 uzbierali i teraz jest s. .nie w gacie co dalej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  polikop(2013-01-08)
 • czekamy teraz na publikację dotyczącą sposobów finansowania referendum oraz prawnej sytuacji w której podpisów okaże się zbyt mało - kto i w jaki sposób zabezpieczy zgromadzoną bazę danych PESEL oraz czy taką bazę można komuś sprzedać do różnych celów np. : do sprzedaży ubezpieczeń lub kredytów
 • I tak niezbiora wiekszość umie tylko biadolić i krytykowac ,połowa okaże sie złymi danymi i zostanie tak jak jest czyli jedno wielkie G...ja swój głos oddałem oddaj i ty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_43852(2013-01-08)
 • Damy radę. Ostróda dała to my też damy radę. O podpisy się nie martwcie, listy same się zapełniają. I nie wprowadzajcie ludzi w błąd nie mając informacji bezpośrednio od pełnomocnika. Podpisów będzie ile trzeba, nawet z nawiązką. Drodzy mieszkańcy biuro zbierania podpisów znajduje się w centrum miasta biały budynek ul. Hetmańska przy przystanku (przy ul. Czerwonego Krzyża)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oj boli:)(2013-01-08)
 • mrau. .. .damy radę:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  palikotka(2013-01-08)
 • Byłam tam dziś. Chciałam zostawić podpis ale. .. w biurze syf, Pan co zbiera chyba na lekkim gazie, bełkotał niezrozumiale. Chciałam jaką ulotke od nich z informacjami. Nic nie mieli. Tylko, że trzeba odwołać i odwołać. Nawiedzony i chyba pijany Pan skutecznie mnie odstraszył - uciekłam stamtąd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  helenkap(2013-01-08)
 • scenariusz prawny sytuacji gdy podpisów będzie wystarczająca ilość jest jasny - powołanie Zarządu Komisarycznego w mieście i przygotowania do wyborów w których obecny Prezydent będzie czekał na rywala reprezentującego Grupę Referendalną no i później wybory. ale co z drugim scenariuszem kiedy głosów będzie niewystarczająca ilość - czy listy z podpisami będą jakoś zabezpieczone, oddane do depozytu czy też ktoś dostanie w prezencie bazę z peselami itd.
 • metody władzy i kolesi na forach są takie jak powiedział sędzia Tuleja. Nic dodać nic ując. Jest moim idolem. Mógłby wziąć się jeszcze za te towarzystwo w Elblągu!!!
 • haha, jak nie aferą prądową to Panem na lekkim gazie próbują ludzi omamić. Uważaj kobietko bo Pan może nie był na lekkim gazie tylko był przemęczony i do tego ma problemy z wymową. Zaś Ty piszesz bzdury, byłam w lokalu jest czysto i schludnie, a do tego (ponieważ zmarzłam) Pan poczęstował mnie ciepłą herbatą:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dziekuje mu za to(2013-01-08)
 • Najlepsza jest taka stara babka co dziś z listą leciała na Hetmańskiej mniemam że do BIURA na herbatkę. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  śmiechu warte(2013-01-08)
 • ja dzis tez tam byla trzeba zbierac podpisy jestem mloda osoba mam 27 lat a mam juz dosc tej polski elblaga odkad jest nowaczyk ja sama zbieram tez podpisy za sam czynsz dzieki niemu place 800 zl jak tak moze byc za co wychowac dzieci itp a mial byc taki dobry tak go rodzice jeo zachwalali stary oszust zdjac go pan slonina byl o niebo lepszy robil cos a namieszal w glowach ten nowaczyk jak nigdy nie chodzilam na wybory tak teraz zbieram podipsy o jego odejsci jak nikt nie bedzxie strajkowal to zawsze tak bedzie wiec podpisujcie ludzie bo zginiemy z biedy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  strajkowiczka(2013-01-08)
Reklama