UWAGA!

Podpisy zostały złożone

 
Elbląg, Podpisy zostały złożone
fot. WS

Dziś (25 stycznia) przedstawiciele grupy referendalnej „Wolny Elbląg” złożyli w elbląskiej delegaturze Wojewódzkiego Biura Wyborczego podpisy elblążan pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka i Rady Miejskiej. Decyzję o przeprowadzeniu referendum lub odrzuceniu wniosku komisarz wyborczy podejmie w ciągu 30 dni.

Inicjatorzy referendum pojawili się w elbląskiej delegaturze Wojewódzkiego Biura Wyborczego około godziny 9.30. Jak nam powiedział Adam Okruciński, dyrektor delegatury Wojewódzkiego Biura Wyborczego w Elblągu, złożyli 12 260 podpisów elblążan pod wnioskiem na 1349 kartach. Komisja wyborcza ma teraz 30 dni na ich policzenie i weryfikację – aby ogłosić referendum, potrzebnych jest 10 tysięcy poprawnych podpisów (tyle wynosi 10 procent dorosłych mieszkańców miasta). Komisja będzie pewnie obserwowana i przez grupę referendalną, i przez elbląskie władze.
       Najpóźniej po 30 dniach komisarz wyborczy musi wydać postanowienie o przeprowadzeniu referendum albo o odrzuceniu wniosku. Jeśli postanowi przeprowadzić referendum, to ustala termin jego przeprowadzenia oraz wzór i treść kart do głosowania. W przypadku referendum w Elblągu każdy wyborca otrzyma dwie karty do głosowania: jedną w sprawie odwołania Rady Miejskiej, drugą w sprawie odwołania Prezydenta Miasta.
       Referendum musi zostać przeprowadzone w dzień wolny od pracy, najpóźniej 50 dni od dnia opublikowania postanowienia komisarza wyborczego. Elbląskie referendum zostałoby najpewniej przeprowadzone w pierwszą lub drugą niedzielę kwietnia, 7 lub 14 kwietnia, bo wcześniej wypada Wielkanoc. Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 60 procent wyborców z ostatnich wyborów samorządowych. Frekwencja w Elblągu była wówczas niska – wyniosła niespełna 37 proc. uprawnionych do głosowania. Aby odwołać Radę i Prezydenta, musi się za tym opowiedzieć ponad 50 proc. biorących udział w referendum.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A tak się śmiali z nich, że za Referendum się biorą, wiara czyni cuda:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ja wierze:)(2013-01-25)
 • Złożyliśmy ponad 1300 list z policzonymi przez nas 12 260 głosami. Dziękujemy każdej osobie która nas poparła. Dziękujemy za to że pomimo mrozu i deszczu pomimo przygotowań do świąt i siatek zakupami jednak każdy z was złożył podpis. Dziękuje emerytowi z Zamechu który wpisał się drugiego dnia zbiórki na 10 stopniowym mrozie i nastolatką z nowymi dowodami spod " Biedronki" na Zawadzie dziękuje ludziom z baraków na Skrzydlatej i z wieżowców na Kościuszki. Dzięki dziewczyną z "Pekinu" przy Dębicy i dzięki blisko - 90 letniej Pani z Zatorza. Dzięki wszystkim którzy " latali "z listami po zakładach pracy i znajomych. Dzięki tym co mieli odwagę złożyć podpis" przeciwko " swemu Pracodawcy. Dziękuje i proszę - nie zmarnujmy tego co już mamy. Zróbmy więcej - dla siebie. To miasto to My.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2013-01-25)
 • Kiedy i gdzie zostanie złożone sprawozdanie finansowe z akcji zbierania podpisów, bo ludziom za zbieranie pidpisów wypłacano wynagrodzenia-z czego to było finansowane?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_71981(2013-01-25)
 • MOBI, z prącia wytrzepali. G. .. no cie to obchodzi. tobie nie zabrali, tak jak twój idol zabiera biednym i rozdaje bogatym. Taki elbląski rabin hood.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wycior(2013-01-25)
 • nastolatką i dziewczyną:)))))hahahahahah
 • Tak tak, nastolatką. .. naucz się pisać, chłopie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  polonista(2013-01-25)
 • spójrzmy jaki człowiek chce odwołać prezydenta. Człowiek, który pisze "dziewczyną". .. Ja wiem, już taki jeden został prezydentem kraju. Ale obalenie Grzenia a obalenie komuny to delikatna różnica
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz "Lewy" Lewandowski(2013-01-25)
 • do - Czytelnik_MOBI_71981 --- zaczyna się. Nie uda się wam podważyć głosu mieszkańców
 • wy chcielibyście stworzyć miasto: poetów, artystów, pięknych, mądrych i bogatych, życie niestety jest inne
 • przekupywali tych żuli i wszyscy podpisywali. ..
 • Mężczyzna umie przyznać się do porażki. Może czas założyć spodnie i zachować się jak należy ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2013-01-25)
 • Hura hura hura hura!!!!! A teraz do urn i POgonić POpaprańców. Damy przykład całej Polsce to może i Ryży wyleci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  referendum(2013-01-25)
Reklama