
Na czwartkowym (23.12) posiedzeniu Komisji Polityki Regionalnej i Promocji Miasta podsumowano współpracę międzynarodową, którą prowadzą władze Elbląga. Obiecująca ma się ona zapowiadać zdaniem urzędników m. in. z węgierskim miastem Szombathely.
500 lat Piekarczyka
- Pandemia znów dość mocno ograniczyła współpracę międzynarodową, jednak nie zahamowała relacji, jakie mamy z miastami partnerskim. Wykorzystując zdalne możliwości próbowaliśmy je utrzymywać, podejmowali również nowe inicjatywy. Z dużym odzewem spotkał się międzynarodowy, konkurs plastyczny, który ogłosiliśmy z okazji 500-lecia Piekarczyka – mówiła podczas posiedzenia komisji Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga.
Konkurs przypominał wydarzenie sprzed 500 lat związane z obroną Elbląga przed krzyżakami.
- Zaproszenie przyjęło 10 jednostek edukacyjnych, które przeprowadziły zajęcia z uczniami, prezentując elbląską legendę, a uczniowie wykonywali pod okiem plastyków kompozycje malarskie i rysunkowe. Na konkurs nadesłano kilkadziesiąt prac z sześciu miast: Bałtyjsk, Compiegne, Kaliningrad, Narwa, Nowogród Wielki, Tarnopol. Wystawa pokonkursowa została zaprezentowana w podczas Elbląskiego Święta Chleba i cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości Elbląga. Wystawie towarzyszy także specjalnie wydany katalog, który otrzymali (wraz z dyplomami ) uczestnicy tego przedsięwzięcia. Laureatką Grand Prix i Nagrody Prezydenta Elbląga decyzją jury została Anastazja Głazatowa z Nowogrodu Wielkiego - czytamy w informacji przygotowanej przez Urząd Miasta na posiedzenie KPRiPM.
Kierunek Węgry
Jak podkreśla Joanna Urbaniak dobrze zapowiada się współpraca z węgierskim miastem Szombathely. Na prośbę władz tego miasta Elbląg wsparł jedną z tamtejszych organizacji turystycznych w staraniach o grant z Funduszy Wyszehradzkich.
- Aktualnie trwają działania związane z projektem pn. „Wznowienie turystyki: powrót do turystyki wspólnie z V4 (Grupa Wyszehradzka – red.) i gruzińskimi miastami partnerskimi Szombathely”. Odbyło się już pierwsze spotkanie on-line partnerów projektu z Węgier, Słowacji, Polski i Gruzji. Uczestniczyli w nim specjaliści ds. promocji, turystyki, współpracy międzynarodowej, kultury młodzieżowej i współpracy gospodarczej. W dalszych etapach przygotowana będzie szeroka propozycja turystyczna, film o Elblągu, materiały promocyjne, interaktywna gra poznawcza oraz udział w międzynarodowych spotkaniach na Węgrzech - czytamy w informacji UM w Elblągu.
Filmy, kwiaty, konsulaty
Inne działania w ramach współpracy międzynarodowej, jakie podjęły władze Elbląga w 2021 to m.in.
- wymiana filmów promocyjnych miast partnerskich. Do Elbląga nadesłano filmy z 11 miast. Wszystkie wyemitowane zostały w lokalnej telewizji,
- w ramach kontaktów z Compiegne w dniu Święta Narodowego Francji upamiętniającego zburzenie Bastylii złożono wiązanki na grobach żołnierzy alianckich,
- utrzymywanie stałych kontaktów z zagranicznymi przedstawicielstwami dyplomatycznymi i konsularnymi Wielkiej Brytanii, Malezji, Izraela, Ambasada Mołdawii, Ukrainy, Niemiec, Mołdawii. Utrzymywane są także kontakty z ambasadami i konsulatami Rzeczypospolitej Polskiej: Ambasada RP w Kijowie, Ambasada RP w Budapeszcie, Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie, Konsulat Generalny RP w Grodnie, Konsulat Generalny RP we Lwowie,
- utrzymywanie kontaktów z Euroregionem Bałtyk. Dotyczą one aplikowania z zagranicznymi partnerami w projektach unijnych np. z Młodzieżową Radą Miasta w Elblągu, czy w programach związanych z kulturą i tradycją regionu.