UWAGA!

Podwyżki tak, ale nie po równo

 Elbląg, Podwyżki tak, ale nie po równo
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Wracamy do tematu podwyżek w elbląskim samorządzie. Po publikacji pierwszego artykułu na ten temat otrzymaliśmy wiele sygnałów od Czytelników, że podwyżki nie będą takie same dla wszystkich. Jak to wyjaśnia prezydent Elbląga?

Prezydent Witold Wróblewski zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że pracownicy Urzędu Miejskiego i jednostek organizacyjnych samorządu otrzymają podwyżki wynagrodzeń. Pierwsza grupa - 700 zł brutto od 1 lipca, druga grupa - 500 zł brutto od 1 lipca i 200 zł brutto od 1 stycznia 2024 roku. Ta kwestia dotyczy ok. 2,2 tysiąca pracowników elbląskiego samorządu.

Po publikacji artykułu w komentarzach i mailach do redakcji otrzymaliśmy sygnały od Czytelników, że podwyżki nie będą wypłacane każdemu w równej wysokości, a o ich wysokości dla poszczególnych osób będą decydować szefowie poszczególnych instytucji. Co na to prezydent Elbląga?

- Zasady przyznawania podwyżek w sferze samorządowej nie zmieniły się. Kwoty są przeliczeniowe na liczbę etatów (dotyczy ponad 2200 pracowników samorządowych). Podwyżki nie są jednak przyznawane przez przełożonych według uznania, a na podstawie kryteriów merytorycznych określonych między innymi w procesie dokonywania ocen pracowniczych tj. odpowiedzialności, wysiłku i zaangażowania, wiedzy specjalistycznej, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, kwalifikacji, doświadczenia oraz porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku – pisze w odpowiedzi na nasze pytania Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Przełożeni zwracają również uwagę na wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na stanowiskach o wymaganych szczególnych kompetencjach, trudno dostępnych na rynku pracy lub wiążących się ze szczególną odpowiedzialnością.

Warto dodać, że od 1 lipca wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które określa nowe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników samorządowych. Są w nim wymienione tzw. kategorie zaszeregowania (od pierwszej do dwudziestej, XX i XXI kategoria pozostaje w dyspozycji pracodawcy), w których ustalono że minimalne wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii to 3300 zł brutto (o 1150 zł więcej niż dotychczas). Stawki rosną skokowo o 50 zł od kategorii I do XI, o 100 zł od kat. XII do XV i o 200 zł.

Czy te kwoty z rozporządzenia Rady Ministrów spowodują, że skala podwyżek proponowana przez prezydenta Elbląga będzie mniejsza? Czy jeśli pracownik na mocy rozporządzenia RM od 1 lipca ma większe wynagrodzenie minimalne np. o 200 zł, to oznacza że dostanie jeszcze dodatkowe 700 zł (jeśli jest pracownikiem Urzędu Miejskiego), czy tylko 500, skoro 200 zł zyskał już na mocy rozporządzenia RM? Z odpowiedzi prezydenta wynika, że w swojej decyzji uwzględnił wskaźniki ministerialne.

- Co do kwestii rozporządzenia to wprowadza ono jedynie tabele – nie zapewnia pieniędzy w budżecie. Proponowane podwyżki w ramach przyznanej średniej stawki na etat zabezpieczają wprowadzane regulacje – odpowiedział nam Witold Wróblewski.

W urzędzie i jednostkach organizacyjnych trwa przygotowywanie aneksów umów z poszczególnymi pracownikami. – Nikt nie wie jeszcze, jaką konkretnie podwyżkę dostanie. Panuje spore zamieszanie. Wiemy tylko, że trwa przygotowywanie dokumentów – powiedział nam jeden z pracowników samorządowych.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To znaczy ze podano nieprawdę????
 • Pan Wróblewski może powinien robić za minimalną? Ciekawe czy by sobie poradził :D
 • Już się zaczyna "kręcenie" komu ile.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  60
  3
  Bolek i Lolek(2023-06-27)
 • każdego z pracowników inflacja doświadcza tak samo, każdy powinien dostać po równo, a nie kwoty będą rozdzielane uznaniowo w zależności od czyjegoś widzimisie. Jeśli komuś się należy więcej, to niech go awansują. Podwyżki pensji są, bo jest inflacja. Dla każdego powinno być po równo.
 • ci urzędnicy to mają naprawdę przechlapane! ja w firmie i pracownicy dostaliśmy równo 1000 inflacyjnej i beż łaski! jak szef chce kogoś dodatkowo wyróżnić to może mu dorzucić! to są inflacyjne i o tak jest w większości firm i urzędów, w tym ratuszu to chyba albo nie umieją czytać rozporządzeń albo rządzą się wzajemnymi animozjami! polityka i animozje to chyba ich kryteria oceny pracowników! żenada! żeby w ogóle walczyć o podwyżki to po prostu skandal i jaja w dzisiejszych czasach! z 2 strony niech pracownicy wyciągają wnioski z potraktowania!
 • to chyba jakaś kpina z własnych pracowników!!! a sobie po ile pobrali szefowie którzy teraz będą" sprawiedliwie " dzielić, to co się ludziom należy bez żadnego gadania??? co tam w ogóle jest???
 • Kiedy rząd podnosi najniższa krajową to każdy powinien mieć podwyżkę o taką samą kwotę tak jak to się robi w cywilizowanych krajach. jak najniższa krajowa dojdzie do 4 albo 5 tys na rękę. to w Polsce będzie jak w Rosji będą bogaci i biedni a klasa średnia zniknie. Ale zanim się Polska obudzi będzie jak zawsze za późno.
 • to czemu w poprzednim artykule o podwyżkach napisano inaczej ?? bo raczej czytać każdy umie?
 • Jaki pań? Zwykły Baran.
 • Jedyny plus sytuacji że nic się nie ukryje, pisma są jawne, fakt opisane kto ile i czasem walka z wiatrakami nic nie da, ale walczyć trzeba o jakąś sprawiedliwość dlatego związki Solidarność to robią! Inflacja rządzi się swoimi prawami a uznanie zostawić na inne czasy!
 • Na raty im to dajcie bo z tego nadmiaru gotówki jeszcze im woda sodowa do głowy uderzy. Kpina nie podwyżki. Niedługo rozmowa pod tytułem nie pasuje Ci praca to na kasę do marketu leć nabierze nowego wymiaru. A pójdę bo jak urzędnik ma 3500 brutto a w sieciówce 5500 brutto to pewnie że pójdę.
 • Jak nie wiem co za z tymi pieniędzmi zrobię. Chyba na nowo ułożę sobie życie takie kokosy.
Reklama