UWAGA!

Podyskutuj o Elblągu: Stare Miasto w oczach mieszkańców

 Elbląg, Widok na starówkę (ul. Wodna) przed wojną
Widok na starówkę (ul. Wodna) przed wojną

Sondaż portElu

Czy nad samą rzeką Elbląg powinny być odbudowane kamienice?
Nie 24.0%
Tak 73.4%
Nie mam zdania 2.6%
Liczba głosów: 800. Sondaż został zakończony.

Elbląskie Stare Miasto to ulubione miejsce spotkań i rozrywki elblążan oraz z roku na rok coraz liczniejszej rzeszy turystów. Cieszą nas kolejne budowane kamienice i różne imprezy plenerowe. Można zaryzykować stwierdzenie, że Stare Miasto jest wizytówką Elbląga, jego twarzą, którą widzą mieszkańcy i odwiedzający miasto. Należy jednak pamiętać, że Stare Miasto to także nierozwiązane sprawy i kontrowersje - pisze radny Cezary Balbuza. Publikując jego artykuł, zapraszamy do dyskusji na temat starówki. 

Celem niniejszej publikacji jest właśnie poruszenie kilku problemów i poznanie opinii elblążan na ich temat. Możliwe, że Państwa odpowiedzi na poniżej zamieszczone pytania będą stymulatorem kolejnych działań władz miasta, przynajmniej taką mam nadzieję,

Najstarsza dzielnica Elbląga jest od kilkudziesięciu lat sukcesywnie zabudowywana w stylu tzw. retrowersji, czyli budynkami przypominającymi kształtem kamienice, ale w nowoczesnej aranżacji. Sposób takiej zabudowy nie jest przypadkowy, reguluje go uchwała Rady Miejskiej z roku 1997, w której możemy przeczytać m.in. „Kamienice należy projektować w indywidualnych, współczesnych formach architektonicznych, eliminując styl historyzujący. Dopuszcza się możliwość stosowania historycznego detalu w sposób niesugerujący, że kamienica jest obiektem zrekonstruowanym lub oryginałem z określonej epoki stylowej”. Czy nowoczesna zabudowa elbląskiego Starego Miasta to jest właśnie to, czego oczekują elblążanie i turyści? Czy nie lepiej wyglądałaby zabudowa nawiązująca do historycznego wyglądu kamienic?

Chyba wszyscy elblążanie mieli okazję przeglądać w sieci zdjęcia miasta sprzed 1945 roku. Na pewno wielu urzekła piękna linia staromiejskich kamienic nad sama rzeką. Podejrzewam, iż większość Państwa jest przekonana, że niedługo ta nadrzeczna linia kamienic zostanie odbudowana. No i w tym momencie muszę rozczarować, na razie ze strony władz miasta nie ma takiej woli i decyzji. A szkoda, bo można by wykorzystać koniunkturę w budownictwie, no i miastu też przydałyby się wpływy z podatków od nieruchomości.

Czy Państwa zdaniem, powinno się odbudować kamienice nad samą rzeką? Czy też powinien tam pozostać teren zielony z ławeczkami?

Jeszcze więcej zagadek niesie ze sobą los Wyspy Spichrzów . Na razie mamy tam opanowany jeden przyczółek w postaci wiadomego Pubu, dojście przez dwa mosty zwodzone i zapowiedź budowy „państwowego” biurowca nad rzeką o jeszcze nie ustalonej formie architektonicznej, Czy zdaniem Państwa na Wyspie Spichrzów powinny powstać budynki przypominające spichlerze, czy też o nowoczesnym wyglądzie? Czy nad samą rzeką wybudować budynki mieszkalno-usługowe kształtem przypominające spichlerze, czy też ograniczyć się do bulwaru spacerowego z elementami zieleni?

Z roku na rok przybywa samochodów, wzrasta ruch drogowy także na Starym Mieście, a miejsc parkingowych nie przybywa z różnych względów. Czy Państwa zdaniem, należałoby ograniczyć ruch samochodowy, jedynie do pojazdów mieszkańców Starego Miasta, służb miejskich, dostawców usług i karetek?

Mam nadzieję, że uda mi się skłonić Państwa do rzeczowej i merytorycznej dyskusji. Nikt nie ma patentu na rację we wszystkim, najlepsze pomysły rodzą się w konstruktywnej wymianie poglądów. Państwa opinie na pewno zostaną dostrzeżone przez władze Elbląga.

Cezary Balbuza

 

Zapraszamy do udziału w merytorycznej dyskusji i sondzie, którą zamieszczamy przy artykule.

 

 

 


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wybudować kamienice nad rzeką Elbląg (tylko takie bardziej historyczne) a nie nowoczesne kwadratowe klocki. Zabudować plac katedralny
 • tylko i wyłącznie budować na starych fundamentach historycznej zabudowy i właśnie nad samą rzeką Elblag zabudowa dawna przypominała zabudowę Gdańską nad Motławą w pierwszej kolejności powinniśmy zacząć tam własnie budować to najpiękniejszy teren starego miasta i stworzyć dawny charakter zabudowy tak samo na wyspie spichrzów budować ale w stylu starych spichrzów nie biurowce i jakieś tam kanciaki tylko na wzór dawnej zabudowy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  48
  5
  Kaczor(2020-03-16)
 • Czy ktoś może mi odpowiedzieć dlaczego chwyciliśmy się tej retrowersji jak pijany płotu? Dlaczego nie można zmienić tej decyzji? Dlaczego nie można odbudowywać kamienic wg ich pierwotnego wyglądu? Przecież tak tworzy się duszę miasta! Jak wyglądałaby starówka poznańska, gdańska, wrocławska czy nawet warszawska po retrowersji? Marnie prawda? To dlaczego taką marność nieprzemyślanej decyzji wciska się nam i następnym pokoleniom? A inny wątek... Wiele setek lat bulwar był zabudowany. Komuna dobiła kamienice. Czemu nie wrócić do pierwotnego wyglądu, a może i niektórych funkcji, po otwarciu przekopu. Ratuszu nie tuszuj!
 • Miasto powinno nastawić się na turystykę przemyślaną i dobrze zorganizowaną. Hoteliki w pradawnych kamienicach zlokalizowanych tuż nad rzeką mają swój nieodparty urok i tym samym przyciągną turystów.
 • Oczywista, oczywistosc ze nalezy budowac nad sama rzeka.
 • woda będzie zalewać!!!!!
 • ludzie pierwotni, nie mogli kupowac domow, a jak juz cos stalo to nie do ruszenia jak to miedzy mostami. Troche w Polsce z tego zostallo, ale jakby Elblag rozwijal sie to jak to mowi sie micha sie sama jarzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  umocnienie brzegu(2020-03-16)
 • bez sensu odbudowywać, poziom oceanów się podnosi i starówka cała zostanie zalana, przecież to są naukowe fakty, szaleństwem jest inwestować na tym terenie
 • komus powiazamemu tpwarzysko lub biznesowo z KWW Słonino-Wróblewskiego zależy żeby nad brzegiem rzeki nic nie budowano. to nie może być przypadek że od pół wieku nic tam nie powstaje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  5
  Referendum2020(2020-03-16)
 • To, że nad samą rzeką powinien powstać rząd kamienic nawiązujący wyglądem do tego sprzed wojny, to jest oczywista oczywistość. Co więcej, moim zdaniem taki rząd powinien powstać po obydwu stronach rzeki - przynajmniej między dwoma zwodzonymi mostami. Sam wygląd zabudowy zdecydowanie powinien nawiązywać do historycznych rysów budynków. Kamienice budowane według wizji retrowersji - nie oszukujmy się - budzą wiele kontrowersji. Na pewno te najokazalsze kamienice przedwojennego Elbląga powinny zostać zrekonstruowane (ale tylko na zewnątrz, w środku postawić na nowoczesny design). Te, mniej okazałe można by faktycznie zastąpić czymś "nowszym, ładniejszym"- czyli retrowersją. Z cała pewnością na całym Starym Mieście brakuje jednak zieleni - i tutaj rozwiązaniem mogłyby być małe drzewka i krzewy ozdobne wzdłuż ulic. To czego bardzo brakuje to również plac zabaw - którego miejsca upatrywałbym właśnie na zrewitalizowanej Wyspie Spichrzów. Co do samych pojazdów - tutaj stawiałbym na parkingi podziemne przy nowo budowanych kamienicach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22
  4
  Ale pewnie tak nie będzie...(2020-03-16)
 • Temat ważny i ciekawy tym bardziej, że patrząc na fotografie powojennych zdjęć miasta bez trudu zabaczymy, że nie wszystkie budynki uległy zburzeniu. I po usunięciu gruzu widać, że część zabudowy była do od budowania. Niestety, ale komuniści uważali inaczej. I aby zatrzeć niemiecki harakter miasta wyburzali co się dało i nie dało. Starówka była do renowacji i wiele innych zabytków przedwojennego Elbląga. Niestety, ale nie przez tych, którzy doszli do władzy.
 • Stworzyć pasaże spacerowe i gastronomiczne nad wodą wzdłuż ul browarnej na wysokości urzędu morskiego i dawnej stoczni remontowej.
Reklama