UWAGA!

Podziemny zbiornik ochroni katedrę przed pożarem

 Elbląg, Zbiornik zostanie wybudowany na działce przy ul. Katedralnej 13,
Zbiornik zostanie wybudowany na działce przy ul. Katedralnej 13, fot. Anna Dawid

Podziemny żelbetowy zbiornik na wodę o pojemności 200 tys. litrów ma posłużyć strażakom w przypadku pożaru zabytków Zespołu Katedralnego we Fromborku. Inwestycję za blisko 600 tys. zł rozpoczęła właśnie Warmińska Kapituła Katedralna.

Budowa podziemnego zbiornika przeciwpożarowego przy Wzgórzu Katedralnym ma zakończyć się w październiku. Inwestorem jest Warmińska Kapituła Katedralna, która otrzymała finansowe wsparcie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zbiornik pomieści 200 tys. litrów wody, a jego budowa kosztuje prawie 600 tys. zł.

- We Fromborku instalacja hydrantowa nie spełnia i nie będzie spełniała w najbliższych latach wymogów przewidzianych przepisami przeciwpożarowymi - czyli 20 dm3/s ( jest to wymagana ilość wody do celów przeciwpożarowych - red.). Wykorzystanie wody z Zalewu Wiślanego przy gaszeniu pożaru, ze względu na różnice poziomu terenu, możliwe jest tylko dla obiektów położonych u podnóża Wzgórza Katedralnego, a przecież szybkość reakcji jest kluczowa dla skutecznego ratowania mienia w razie pożaru – informuje Warmińska Kapituła Katedralna.

Kapituła zdecydowała więc o budowie podziemnego, żelbetowego zbiornika, który zabezpieczałby odpowiednią ilość wody do gaszenia ewentualnego pożaru na Wzgórzu Katedralnym. Budowany jest on na należącej do Kapituły działce, przy ul. Katedralnej 13.

- Zbiornik posłuży wszystkim obiektom znajdującym się w pobliżu, nie tylko tym zabytkowym. Realizacja tego zadania wpłynie realnie na ochronę zabytków Zespołu Katedralnego: Katedry pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja, pałacu biskupa Ferbera, Domu Kustosza, Domu Prepozyta, nowego wikariatu, bramy południowej zespołu katedralnego, murów obronnych, wieży radziejowskiego (dzwonnica), baszty wschodniej i północnej, bramy zachodniej i północnej, wieży prochowej, wieży Kopernika, kapitularza oraz zabytków położonych poza zespołem – informuje Warmińska Kapituła Katedralna.

Obecnie przy ul. Katedralnej 13 trwają prace ziemne, czyli wykonywany jest wykop pod zbiornik. Inwestycję realizuje firma PB Skorłutowski z Olsztyna.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama