UWAGA!

"Pokazuję dzieciom, jak dobrzy są ludzie"

 Elbląg, "Pokazuję dzieciom, jak dobrzy są ludzie"
fot. Magdalena Zientara/Michał Skroboszewski

To nie był zwykły remont, zarówno jeśli chodzi o skalę, jak i jego przyczyny. - Chcemy pokazać ten projekt dlatego, że jesteśmy szczególnie wdzięczni darczyńcom – mówi Magdalena Zientara, lider wolontariuszy Szlachetnej Paczki w Tolkmicku. - To mieszkańcy Elbląga, którzy zaopiekowali się rodziną objętą naszą inicjatywą. Początkowe założenia były skromne, skończyło się na remoncie całego mieszkania. Zobacz zdjęcia sprzed remontu i po nim.

- Chcę podkreślić, że 99 proc. tego, co zostało tutaj wykonane, było możliwe tylko i wyłącznie dzięki darczyńcom – zaznacza Magdalena Zientara. O jakim remoncie mowa?

 

Wiedziałam, że dzieci powinny być ze mną”

Pani Agnieszka, mama dwójki dzieci, jest najemczynią mieszkania, które przydzieliła jej gmina. Ze względu na trudną sytuację jej rodzina została w zeszłym roku objęta pomocą Szlachetnej Paczki, akcji charytatywnej prowadzonej przez Stowarzyszenie Wiosna.

- Szlachetna Paczka zrobiła mi piękny prezent i dzięki remontowi wprowadziliśmy się "na gotowe". Jestem za to bardzo wdzięczna – podkreśla mieszkanka Tolkmicka.

Pani Agnieszka przyznaje, że w jej historii życia nie brakowało trudnych momentów. Ważna dla ich przezwyciężenia była nie tylko pomoc innych, ale też osobista determinacja.

- Mieszkałam z mężem. Jeszcze zanim się z nim rozeszłam, zostały mi zabrane dzieci. Przez alkohol – przyznaje. - Pić zaczęłam jeszcze z mężem. Później jednak jakoś się ogarnęłam, postarałam się i zaczęłam walczyć, bo wiedziałam, że dzieci powinny być ze mną. Zawalczyłam o nie. Trochę to trwało, ale się udało, po pierwszej sprawie dzieci do mnie wróciły. Tak zaczęła się ta przygoda, bo wszyscy zaczęli mi pomagać - podkreśla. - MOPS pomógł w załatwieniu tego mieszkania, bo po odejściu od męża byłam zmuszona iść na stancję. Cieszę się z tego, bo bardzo chciałam dać już dzieciom poczucie bezpieczeństwa, tego, że już nigdzie nie pójdą i że będziemy razem.

Jeszcze podczas pobytu na stancji rodzina pani Agnieszki otrzymała pomoc Szlachetnej Paczki. - Dostaliśmy najpotrzebniejsze, nowe rzeczy, np. kołdry – mówi. Dodaje, że było to bardzo potrzebne, bo był to dla niej i dzieci okres rozpoczynania wszystkiego od początku. - Gdy przydzielono nam lokal, pomoc dla nas się nie skończyła i dzięki temu mamy godne warunki do życia – podkreśla mama dwójki dzieci. - Dostaliśmy nie tylko piękne prezenty na święta, ale też propozycję remontu mieszkania. To bardzo wielka radość. Swoim uporem byłabym w stanie stopniowo odnawiać jeden kącik za drugim, ale nie byłoby szans na to, byśmy mogli się wprowadzić na takie warunki – dodaje. - Jestem wdzięczna tym pomagającym mi osobom. Choć kiedyś przestałam wierzyć w ludzi, teraz zaczęłam w nich wierzyć na nowo. Teraz, gdy ktoś szuka pomocy, jestem w stanie sama dzielić się tym, co mam - mówi. - Poprzednie meble, których nie potrzebowaliśmy, oddałam komuś innemu, komu się przydały - dodaje. - Ktoś mi pomógł, ja też chcę pomagać innym. Myślę, że takie postawy pomocy budują. Pokazuję też moim dzieciom, jacy dobrzy są ludzie, którzy angażują się w pomoc i zachęcam je, by same takie były.

 

Remont totalny

- Akcje na taką skalę właściwie się nie zdarzają – przyznaje Magdalena Zientara. - Jestem liderem już któryś rok z kolei i projekt o takiej wartości do tej pory się nie zdarzył. Warto przedstawić go innym i pokazać, że są dobrzy ludzie, którzy pomagają. Ludzie, którzy lubią ludzi. - mówi.

Potrzebę takiej pomocy dla rodziny pani Agnieszki dostrzegła też pracowniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Stwierdziła, że pani Agnieszce z wielu względów trzeba pomóc i jest to dla niej niesamowita szansa, a jeśli zgromadzimy materiały, to pracownicy gminni mogliby przeprowadzić remont - mówi Magdalena Zientara. - Prosiłam więc darczyńców o panele czy materiały budowlane, które byliby w stanie zorganizować.

Lider wolontariuszy w Tolkmicku zaznacza, że gdy główni darczyńcy: Jacek Zdziech, Bartłomiej Kowieski i Grzegorz Szucki poznali panią Agnieszkę i jej dzieci, postanowili pomóc w wykończeniu całego mieszkania. A za całym przedsięwzięciem stał... piłkarski klub Hanza Elbląg.

- Tak się zaczęła ta przygoda. Rozpoczęła się na jesieni, skończyła niedawno, bo dwa tygodnie temu – mówi. Zaznacza, że prace opóźniła pandemia koronawirusa. Tym bardziej, że w zasadzie całe mieszkanie wymagało remontu.

- Tu od jesieni zostało wyremontowane wszystko – podkreśla. - Chociaż gmina przydzieliła mieszkanie, to przez trzy lata nie było tu prądu i wody. Teraz są tu nowe rury i cała instalacja wodno-kanalizacyjna założona przez gminę, również gmina wykonała prace związane z elektryką. My razem z darczyńcami dokupiliśmy grzejniki, a pomoc społeczna wymieniła okna. Proszę sobie wyobrazić, że tutaj nie było czym wody podgrzewać. Darczyńcy zorganizowali piec, zasobniki, bojlery... – wymienia. - Również jeśli chodzi o elektrykę, materiały pozyskaliśmy od darczyńców, firm i osób prywatnych z Elbląga, a także z Tolkmicka. Była nawet pomoc z południa Polski – zaznacza. - Drzwi, oświetlenie, wszystko inne to też po prostu zasługa darczyńców.

 

Chcemy wiedzieć, kto potrzebuje pomocy

Magdalena Zientara podkreśla, że bardzo wiele osób angażuje się w takie działania jak Szlachetna Paczka. Przyznaje, że nie jest łatwo być wolontariuszem tej inicjatywy, a kolejne działania będą dodatkowo utrudnione przez pandemię. - Mamy jednak nadzieję, że wciąż będziemy w stanie pomagać rodzinom – mówi i zachęca nowych darczyńców i wolontariuszy do włączenia się w inicjatywę. - Szukamy też informacji o rodzinach, które są w potrzebie – dodaje. Dziękuje też dotychczasowym darczyńcom i wolontariuszom, którzy poświęcają wiele czasu, wysiłku i środków na to, by udzielać potrzebującym mądrej, przemyślanej pomocy.

 

 

Tomasz Bil

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama