UWAGA!

Polska - Armenia 1:0

Elbląg, Kupcy dopięli swego: Ormianie nie będą handlowali na bazarze przy ul. Dąbka
Kupcy dopięli swego: Ormianie nie będą handlowali na bazarze przy ul. Dąbka

Głos w sprawie konfliktu między handlującymi na targowisku przy ul. Dąbka Polakami i Ormianami zabrały dzisiaj władze miejskie. W stanowisku podpisanym przez wiceprezydenta Elbląga Marka Gliszczyńskiego czytamy, iż: "Mając na uwadze wzrastające nastroje dyskryminacji, a także pragnąc nie dopuścić do rozwiązań siłowych, władze miasta złożą kupcom (9 Ormianom, Gruzinowi, Rosjaninowi i kilku Polakom nie zrzeszonym w stowarzyszeniu Manhattan) nową, alternatywną propozycję lokalizacji miejsc do handlowania".

Przypomnijmy, dotychczasowi handlowcy z "ruskiego rynku" przenoszą się na targowisko miejskie przy ul. Płk. Dąbka. Konflikt dotyczy skrawka terenu bazaru przy przystanku autobusowym, gdzie miałoby stanąć 15 pawilonów handlowych kilkunastu Ormian i Polaków. Na tę lokalizację wydały zgodę władze miejskie. Lokalizacji pawilonów Ormian sprzeciwia się prawie 130 handlowców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Kupców Elbląskich Manhattan. Twierdzą oni, że gdy oni zabiegali o ten atrakcyjny teren, nie uzyskali pozwolenia, a niewielka grupka handlowców otrzymała je w ciągu kilku dni.
     Alternatywna lokalizacja, którą proponują Ormianom władze miasta to m.in. teren przy parkingu przy ul. Brzeskiej i przy ul. Żeromskiego.
     Ormianie, dowiedziawszy się o takich propozycjach byli rozgoryczeni.
     - W ogóle nam się nie podoba, tam przecież ludzie nie chodzą, nikt tam nie będzie kupował - mówił Ormianin Hacik Hanojan.
     - My powinniśmy mieć miejsca w centrum, na terenie rynku, nie można nas wyrzucić za miasto. Przecież nie będziemy mieli żadnego utargu... Jak z tego wyżyjemy? - skarżył się Haik Grigorian - Mam kartę stałego pobytu i prawa, jak polski obywatel. Jeżeli trzeba będzie to podam do sądu elbląskie władze.
     - To jest dyskryminacja! - wykrzykiwała jedna z Ormianek. - Nie rozumiem, o co Polakom chodzi! Prezydent dał nam pozwolenie, gdzie on teraz jest? Jak trzeba płacić podatki, to oczywiście płacimy, a kiedy chodzi o 3 metry miejsca, to się mamy wynosić?
     Z takiej propozycji miasta zadowoleni są natomiast kupcy, zrzeszeni w stowarzyszeniu Manhattan.
     - Bardzo się cieszymy, że władze podjęły taką decyzję - powiedziała Barbara Afludt, prezes stowarzyszenia.
     A sporny teren?
     - Niech pozostanie wolny, dla pogodzenia obu stron - dodała.
     W obronie Ormian stanął ich przedstawiciel: Polak - Kazimierz Falkowski. Złożył do prokuratury zawiadomienie o przestępstwie, jakiego rzekomo dopuścili się członkowie stowarzyszenia Manhattan. Chodzi o podżeganie do nienawiści rasowej. Handlowcy podczas wczorajszej blokady mieli wykrzykiwać: "Precz z Ormianami!" i "Nie chcemy ich tutaj!"
     
     Zobacz także: "Nie rzucim ziemi..."
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Straganiarze wasz czas dobiega końca , kiedy ruszy "Super Market". Zamiast poprawic obsługę Klienta Wy się kłócicie.Przecież to "ludzie ze wschodu ożywili handel w Elblągu.
 • Czy ci handlarze ze wschodu są w Polsce legalnie? Polacy musieli wykupić swoje stragany za ok. 4 tyś. złotych, a Ormianie mogli przywieźć swoje stare budy i postawic je na najlepszym miejscu targowiska (od strony płk. Dąbka)- za darmo. Może ktoś sprawdzi ilu z nich płaci podatki.
 • Wszyscy co wypowiadają się powyżej nie wiedzą o tym, że kupcy ze wshodu nie płacą podatków . Czy ktoś widział u nich kasę fiskalną ? .Limit obrotu po którym należy zakupić kasę wynosi 20.000 zł . Biorąc pod uwagę ich małe marże nie mogliby opłacić nie przekraczając limitu nawet Zus-u. Pewne jest to,że jeżeli mają pozwolenie na handel to oszukują na podatkach. Sprawę tu może rozwiązać szybko Urząd Skarbowy robiąc im tylko bobieżną kontrolę . Jestem w 100% pewny, że nie posiadają żadnych faktur na posiadany towar, czyli kupują go bez podatku VAT. Chciałbym dodać,że polscy kupcy z "Manchatanu" wcale nie są lepsi. Wszyscy zaopatrują się w towar w Warszawie na stadionie " Dziesięciolecia" . Towar tam można kupić tylko bez faktury czyli bez Vatu 22% taniej niż w hurtowniach . Naprawdę dziwię się władzom miejskim, że nie nakażą Urzędowi Skarbowemu skontrolować wyrywkowo kupców . Jestem pewien, że gdy tylko pojawi się kontrola na "Manhatanie" automatycznie wszystkie budy będą zamknięte z różnych przyczyn. Chodzi o to, że niech sobie każdy handluje, ale niech płaci podatki !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bogdan(2001-10-18)
 • Pytanie: czy te nasze buraki pod tyutułem kupcy, zapomnieli jak sami jeżdzili na Węgry, do dawnego NRD, itd., wtedy nic im nie przeszkadzało, który z tych buraków zatrudnia kogokolwiek legalnie, Urząd Skarbowy czepia się ale właśnie osób zagranicznych, i on płacą domiary, proszę powiedzieć (Urząd Skarbowy), który z tych tzw. habdlujących wykazł jaki kolwiek zysk i go opodatkował, nikt. To skąd pieniądze na paówwilony ? Ormianie mają taniej, to ich zajedadż,wolny handel, wolny rynek, tak ale nie w wydaniu Polaczków, bo dla mnie całe to Stowarzyszenie to banda przekrętów.
 • Targowisko ma swój regulamin, nie znam go, ale najprawdopodbniej, mozna tam sprzedawć to co siesamemu wyprodukowało, warzywa, owoce itd. Kto tego przestrzega, gdzie Pan Prezydent i jego Straż Miejska. Po co szukać nowych miejsc, wystarczy rozdzielić rynek, na tych ci handlują własnymi produkatmi, i na tych co są tzw. kupcami (z poza Elblądga np.). KTO ZAJMUJĘ SIĘ PRZETRZEGAGANIEM PRAWA LOKALNEGO....
 • Może Pan Dyrektor MOSiR, też będzię się zajmował prawidłowym ulokowaniem śmietników w mieście. Po co Panu Prezydencie Straż Miejska ? Najlepiej obarczyć tym Policję, własnymi problemami !
 • popieram KOBRĘ!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kupujący(2001-10-19)
 • Wstyd! Wstyd dla władz miejskich i dla Elblążan! Wszyscy ci ludzie, którzy krzyczą "Ormianie do domu! i Czarni precz stąd!" niech pamiętają, że sami są kolorowi. Rodziny ich przyjechały na te ziemie w większości z kresów Polski, gdzie wcześniej mieszały się z Ormianami, Tatarami, Żydami, Białorusinami, Ukraińcami i Niemcami. Każdy z krzyczących ma w sobie "czarną" krew. Niech się więc opamięta, bo jak skończą z bardziej "czarnymi", zabiorą się za tych mniej "czarnych". A pani Alfudt niech uswiadomi sobie to, że mieszka w Polsce tylko dzięki tolerancj, która pozwoliła osiedlić się jej przodkom na polskiej ziemi.
 • to jest wlasnie dyskryminacja przez wladze! alternatywa? moze zaczniemy skladfac alternatywne oferty na miejsce zamieszkania?? moze jakies getta... przesadzam?? patrzac na buraczane spoleczenstwo mojego miasta to raczej nie
 • dam soie reke uciac ze gdy przeniosa tych ormian i ludzie zaczna do nich chodzic to zaraz elblascy kupcy rusza na ich tereny bo to niby lepsze i wogole u nich jest lepiej. poza tym jesli wladze proponuja inne miejsce to juz roznia ludzi ze wzgledu na rase , kolor skory, wystarczy ze jakis ekspert uzna ze tamte miejsca sa gorsze i mozey spodziewac sie sprawy za szerzenie nie tolerancji i brak rownouprawnienia a dla buraczkow pseudo handlarzy polecam podpalic, obrzucic farba sklep NOE na bauckiego przeciez to wlasnosc jakiegos araba czy ki grom.......(dla tych bardziej tepych tlumacze ze to ironia)
 • To straszne co wyprawiają władze Miejskie Ormianie mają prawo do handlu na rynku jestem kupcem i wstyd mi jest za pseudo kupców z rynku.To nie kupcy to bydło razistoskie żyjemy w demokratycznym kraju i każdy ma równe prawa, a to że mają Ormianie taniej to dobrze korzysta natym klijęnt.Takie są władze naszego Miasta kto daje więcej łapówki albo głośniej krzyczy ten ma rację nam kupcom koło czołgu władze Miejskie obiecały sprzedaż gruntów pod pawilonami a teraz się rozmyśliły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kupiec(2001-10-19)
 • ciekaw jestem ktory z tych Ormian ma zezwolenie na handel i placi uczciwie podatki. co do sklepu Noe to wogole nie widze problemu jesli jest on zarejestrowany. a Ci pozostali z rynku niech najpierw zalatwia sobie logalne sposoby na handel i niech placa podatki jak to robia Polacy handlujacy na tym rynku.
Reklama