UWAGA!

Polsko-amerykańska współpraca w walce z rakiem

Elbląg, dr Andrzej Badzio,
dr Andrzej Badzio, fot. nadesłana

Nowa metoda leczenia drobnokomórkowego raka płuca może być efektem pracy polsko-amerykańskiego zespołu badawczego. W jego pracach uczestniczył dr med. Andrzej Badzio, dyrektor medyczny Centrum Radioterapii w Elblągu.

W skład zespołu wchodzili także prof. Jacek Jassem i dr med. Piotr Czapiewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
       - Badania nad receptorem DLL3 trwają już wiele lat i stwierdzono jego obecność w komórkach niektórych nowotworów, w tym przypadku badania przeprowadzono na unikalnym zbiorze materiału tkankowego pobranego z guzów drobnokomórkowego raka płuca, nad którym zespół z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (Jacek Jassem, Andrzej Badzio, Piotr Czapiewski) pracuje już od kilku lat - wyjaśnia dr Andrzej Badzio. W tym roku, w wyniku współpracy z innym zespołem z USA z Uniwersytetu Colorado, opublikowano także wyniki badań nad receptorem FGFR1 w tej samej grupie chorych.
       Naukowcy odkryli, że w przypadku drobnokomórkowego i wielkokomórkowego raka płuca komórki nowotworu zawierają na swej powierzchni kilkadziesiąt razy większe stężenie białka DLL3 niż komórki zdrowe. Opracowali przeciwciało, które połączyli z lekiem przeciwnowotworowym. Wyniki badań mogą doprowadzić do opracowania nowej skutecznej metody leczenia. Wyniki ich prac opublikowano w prestiżowym amerykańskim czasopiśmie naukowym „Science Translation Medicine”.
       Wkrótce w USA rozpoczną się pierwsze badania kliniczne u chorych na zaawansowanego raka płuca i, dopiero po ich zakończeniu, będzie można ocenić skuteczność leku w leczeniu pacjentów.
       - Droga od odkrycia nowej cząsteczki do wdrożenia leku jest długa i ściśle kontrolowana. W kolejnych fazach badań ocenia się najpierw aktywność leku na materiale tkankowym, następnie, już w badaniach na chorych, jego skutki uboczne i tolerowane dawki, skuteczność w danym typie nowotworu. W ostatnim etapie badań działanie nowego preparatu porównuje się z wynikami leczenia znanymi lekami. Dopiero po udowodnieniu, że nowy lek jest lepszy od standardowych metod, możliwa jest rejestracja i wprowadzenie nowego leku do leczenia pacjentów – mówi dr Andrzej Badzio.
       Rocznie w naszym kraju z powodu raka płuca umiera około 20 tysięcy chorych. Główną przyczyną, mimo różnych ogólnopolskich działań profilaktycznych, szerzenia wiedzy na temat szkodliwości, jest nadal palenie tytoniu.
      
      
      
Anna Kleina
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama