UWAGA!

Poseł Penkalski o referendum

 
Elbląg, Poseł Penkalski o referendum
fot. Witold Sadowski

Wojciech Penkalski, poseł Ruchu Palikota z naszego okręgu, wystosował pismo, w którym określa swoje stanowisko wobec działań grupy referendalnej „Wolny Elbląg”. Na razie dość enigmatycznie. Zapowiada jednak „w najbliższym czasie” konferencję prasową.

Wczoraj (30 stycznia) przed południem przesłałem Panu Posłowi kilka pytań, by określić udział Jego i elbląskiego Ruchu Palikota w inicjatywie, która zakończyła się (na razie) złożeniem ponad 12 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydenta Grzegorza Nowaczyka i Rady Miejskiej. Wieczorem Poseł odpowiedział, że odniesie się do pytań w „najbliższym czasie”. Dziś przysłał jednak swoje stanowisko w sprawie inicjatywy referendalnej. Mamy nadzieję, że zapowiadana konferencja prasowa odbędzie się niebawem.
       Oto treść dzisiejszego pisma:
      
       „Mija właśnie ponad dwuletni okres czasu, od kiedy społeczeństwo, mieszkańcy Elbląga zaufali w powszechnych wyborach obecnemu włodarzowi Elbląga i właśnie jemu powierzyli sprawowanie prezydentury.
       Jest to czas, w którym zignorowano całkowicie nadzieje i oczekiwania elblążan. Czas podejmowania decyzji szkodliwych dla lokalnej wspólnoty, okres pogłębiającej się stagnacji gospodarczej i społecznej miasta. Nieprawidłowości te zakłóciły właściwe funkcjonowanie samorządu, podważyły zaufanie współmieszkańców do osób sprawujących władzę w mieście. Obecność i intensywność tych patologii wpłynęła decydująco na dyskomfort życia społecznego Elbląga. Sytuacje te są zagrożeniem dla lokalnej demokracji. Zmienia się jednak poziom świadomości społecznej, czemu mieszkańcy Elbląga dali wyraz, sięgając po instrument protestu, jakim jest instytucja referendum związanego z odwołaniem władzy miejskiej.
       Nasuwa się tutaj zatrważająca refleksja o kondycji tak zwanych elit samorządowych. Obecne uregulowania ustawy o samorządzie gminnym przyznają organom wykonawczym gmin znaczną niezależność. Taka regulacja statusu wójta, burmistrza lub prezydenta ma wpływać dodatnio na sprawność i organizacje zarządzania jednostką samorządową. Jednakże nierzadko staje się okazją do tworzenia towarzysko-politycznych koterii skupionych wokół lokalnego włodarza lub też okazją do tworzenia się lokalnych autorytaryzmów bez autorytetu, w których interes publiczny schodzi na plan dalszy.
       Ponad rok temu, protestując jako poseł przeciwko jednej z licznych złych decyzji Prezydenta Elbląga, zasugerowałem, że należy zastanowić się nad głosem społeczeństwa. Jedyną formą, która mogłaby zaradzić temu stanowi rzeczy jest rzeczowa rozmowa władzy ze społeczeństwem o przyszłości Elbląga.
       W ostatnim czasie grupa mieszkańców złożyła wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta. Liczne poparcie dla tej inicjatywy jest wyrazem wysokiego stopnia ich świadomości politycznej.
       Jako poseł ugrupowania politycznego Ruch Palikota chciałbym zapewnić, że ta opcja polityczna będzie w sposób zaangażowany uczestniczyć w życiu społecznym miasta. Jednocześnie pragnę podziękować osobom i działaczom, którzy aktywnie wspierali przedsięwzięcie inicjujące referendum.
       Władza nigdy nie jest dana raz na zawsze, obejmując ją należy o tym pamiętać, tracili ją bowiem także i królowie.
      
       Poseł na Sejm RP Wojciech Penkalski”
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wszyscy cicho siedzieli jak nie było wiadomo że czy będzie tak dużo głosów aby było referendum. Jak już wiadomo że będzie to każdy już zainteresowany aby ukroić coś z tego tortu. Podejrzewam że niedługo będzie znowu wysyp ludzi którzy będą obiecywać wszystko, aby tylko byc przy korycie :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Klaus_GRU(2013-01-31)
 • Ciekawe kto mu ten list pisał
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Paligłup(2013-01-31)
 • Nudzą mnie już te narzekania, Nowaczyk to, Nowaczyk tamto. I ta patetyczna nowomowa. Za to czekam na konkretne propozycje, których tutaj brak.
 • Panie Penkalski co pan wygaduje. .kto złożył wniosek o przeprowadzenie referendum, chyba złożono podpisy. A to co innego nieprawdaż. Panie wyluzuj i zajmij się istotnymi sprawami dla Polski. Nic nie wyszło w Braniewie to delegowałeś się pan do Elbląga. Ostatnie zdanie czytałem na info. elblag. pl po konferencji PO czy to pan, czy pański "komentator".
 • Nie da Nowaczyk nie da Penkalski tego co da ci Jasiu Rogalski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jasiu_rogalski(2013-01-31)
 • Wybierzcie mnie na prezydenta. Mnie 1500zł brutto wystarczy miesięcznie. Kto mnie zna, ten wie dla czego. (Alojzy)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Może ja?(2013-01-31)
 • Alojzy ty się człowieku już lepiej nie odzywaj dla dobra powodzenia referendum. Nie odstraszaj ludzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  za referendum(2013-01-31)
 • Zartowałem. Mam gorączke 38.5'C prosze o wybaczenie. Ale żądamy publicznych przeprosin od pana Wcisły, którym obraził na info. mnie i mieszkancow Elbląga. (Alojzy)
 • Nadzieja na zmiany jest i to dzięki RP
 • Palikot? Przeciez m. in. przez niego mezczyzni beda pracowac do smierci, a kobiety az o 7 lat dluzej. Chcecie glosowac na swojego oprawce?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nowa Prawica(2013-01-31)
 • Żadnych jeahbunnych polityków. Ani z lewa ani z prawa. Głosujemy tylko na Elblążan, którzy nie są związani układami partyjniackimi, które nakazują im realizować politykę szefa a nie społeczności lokalnej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  qqłeczka(2013-01-31)
 • Może ktoś wreszcie napisze za co chcecie odwołania Prezydent Elbląga po 2 latach rządzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  marek23(2013-01-31)
Reklama