UWAGA!

Potrzebny młody narybek

 Elbląg, Potrzebny młody narybek
fot. Anna Dembińska

O tym, jak wiele można zrobić dla drugiego człowieka, można było się przekonać podczas dzisiejszego (12 grudnia) uroczystego spotkania z okazji obchodów „Dni Honorowego Krwiodawstwa”, które odbyło się w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. Podczas uroczystości miało miejsce uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych, resortowych oraz wyróżnień osobom, które w szczególny sposób pomogli drugiemu człowiekowi. Zobacz zdjęcia.

Na spotkaniu obecni byli wiceprezydent miasta Elbląga, Grażyna Kluge, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu, Ewa Pietryka, przedstawiciel Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, przedstawicielka Rady Miasta, Małgorzata Adamowicz, dyrektor Departamentu Społecznego, Barbara Dyrla, honorowi dawcy krwi i sympatycy tej szlachetnej akcji. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania hymnu Polskiego Czerwonego Krzyża.
       - Chciałbym powiedzieć zwykłe „dziękuję” – zwrócił się do krwiodawców prezes Oddziału Rejonowego PCK w Elblągu, Marek Jarosz. - Powiedziano już tyle wielkich słów na temat tego, do czego się zadeklarowaliście. Język polski nie zawiera słów, za pomocą których można by było określić to, co robicie. Chciałbym więc powiedzieć zwykłe „dziękuję” za to, co robicie, za to, że niesiecie ratunek osobom, których nie znacie, których nigdy nie poznacie – dodał.
       Strukturę organizacyjną ruchu krwiodawstwa tworzą kluby Honorowych Dawców Krwi i rady Honorowego Krwiodawstwa. Kluby zrzeszają dawców w środowiskach lokalnych. Ich zadaniem jest organizowanie akcji poboru krwi, szkoleń, pogadanek, konkursów, wspólnych wyjazdów lub imprez sportowych. W naszym rejonie działa osiem klubów Honorowych Dawców Krwi, które zrzeszają 400 członków i wolontariuszy. W 2012 roku powstał nowy klub w miejscowości Lisowo. Klub rozwija się bardzo prężnie dzięki współpracy z władzami gminy oraz ze stowarzyszeniem „Lisowianka”.
       - Pola działalności PCK są szeroko nakreślone – powiedział podczas spotkania wiceprezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża oraz przewodniczący Rejonowej Rady Krwiodawstwa w Elblągu, Ryszard Tomaszewski. – W bieżącym roku Rejonowa Rada Honorowego Krwiodawstwa i Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Elblągu przy wsparciu klubów Honorowych Dawców Krwi działających przy Alstom Power i przy Oddziale Rejonowym PCK zorganizowały pięć otwartych akcji poboru krwi, w trakcie których pozyskano ponad 92 litry krwi od 216 osób. Odbył się także turniej „Młoda krew ratuje życie”, który był adresowany do pełnoletniej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Podczas tej akcji 350 uczniów z ośmiu szkół rejonu elbląskiego oddało ponad 319 litrów krwi.
       Najwięcej krwi oddali uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu. Koordynatorem turnieju w tej placówce był Jarosław Stryjczyk. Wyniki osiągnięte przez tę szkołę uplasowały ją na pierwszym miejscu w skali województwa. Tak imponujące wyniki nie byłyby możliwe do osiągnięcia, gdyby nie zaangażowanie opiekunów szkolnych oraz kół PCK działających na terenie szkół.
       - Mam jedno osobiste marzenie, które od wielu lat artykułuję – wyznał Ryszard Tomaszewski. - Jest nim powstanie na terenie szkół Szkolnych Klubów Honorowych Dawców Krwi. Istnienie takich klubów w szkołach byłoby gwarancją kontynuacji honorowego krwiodawstwa w danej szkole. Co roku kluby Honorowych Dawców Krwi zyskują nowych, młodych dawców. Włączają się oni także w statutową działalność PCK – dodał. - Na końcu chciałbym przytoczyć cytat: „Człowiek jest tyle wart, ile może dać z siebie innym”. To prawda, którą doskonale znają ludzie związani z PCK. Nie tylko ją znają, ale pozostają jej wierni jako podstawowej zasadzie swojego życia.
       Podczas spotkania podkreślono potrzebę zaangażowania na rzecz honorowego krwiodawstwa coraz to młodszych pokoleń. Należałoby rozważyć, jakie formy aktywizacji trzeba podjąć, by coraz więcej młodych ludzi brało udział w tej szlachetnej akcji.
       Spotkanie zwieńczyło wręczenie odznaczeń i wyróżnień osobom szczególnie zaangażowanym w akcję honorowego krwiodawstwa.
      
       Odznakę „Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużony Dla Zdrowia Narodu” otrzymali:
      

       Sławomir Grela (około 27 l krwi)
       Piotr Kozicki (ponad 43 l krwi)
       Piotr Krawczyk (ponad 33 l krwi)
       Sławomir Piwoński (ponad 40 l krwi)
       Ryszard Ślifirski (ponad 51 l krwi)
      
       Wyróżnienie „Kryształowe serce” otrzymał:
      
       Ryszard Lasota (ponad 64 l krwi)
      

 


       Odznaki Honorowe PCK otrzymali:
      
       II stopnia:
      
       Sławomir Kałabun (ponad 50 l krwi)
       Kazimierz Tyburski (ponad 81 l krwi)
      
       III stopnia:
      
       Anna Sałahub – opiekun Szkolnego Koła PCK przy SP nr 16
      
       IV stopnia:
      
       Paweł Nowicki - instruktor Pierwszej Pomocy PCK
       Andrzej Szulc (ponad 58 l krwi)
       Jan Tonga (ponad 20 l krwi)
      
       Odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” otrzymali:
      
       Michał Zieliński (18 l krwi)
       Krzysztof Zając (12 l krwi)
       Ewa Barchanowicz, Mariusz Dębowski, Łukasz Jadanowski, Maciej Maj, Marzena Poturała (6 l krwi)
      
       Podziękowania Oddziału Rejonowego PCK w Elblągu otrzymali uczniowie:
      

       Konrad Kozłowski, Łukasz Iwanicki, Łukasz Kacmirow, Magdalena Wierzchowska, Paweł Zakrzewski, Nikola Szostak, Łukasz Trzpis, Kamil Murawiec
      
       Podziękowania Oddziału Rejonowego PCK w Elblągu za wspieranie działań statutowych PCK otrzymali:
      

       Bożena Konkol – dyrektor Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu
       Michał Missan - prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Ratownictwa Medycznego w Elblągu
       Barbara Słodownik – kierownik Oddziału Terenowego w Elblągu RCKiK w Olsztynie
       Ewa Pokojska – prezes Klubu HDK PCK „Kropelka” w Braniewie
       Adam Olszewski – prezes Klubu HDK PCK im. dr A. Ferstena w Elblągu
       Kazimierz Stańczyk – prezes Klubu HDK im. Jana Tarasiewicza przy OR PCK w Elblągu
       Ryszard Tomaszewski – przewodniczący Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK w Elblągu
      
       Odznaczeni „Brązowym Krzyżem Zasługi” zostali:
      

       Dariusz Błaszczyk, Lech Bednarek, Daniel Kowalski, Kazimierz Stańczyk
      
       Nagrody w ramach Konkursu Letniego Klubów HDK PCK w rejonie Elbląga otrzymali:
      
       Klub HDK PCK „Kropelka” w Braniewie (I miejsce)
       Klub HDK PCK im. dr A. Ferstena w Elblągu (wyróżnienie)
      
       Wyróżnieni honorowi krwiodawcy to:
      

       Sebastian Jaszak – klub HDK PCK „Kropelka” w Braniewie
       Janusz Burnicki - klub HDK PCK przy OR PCK w Elblągu
       Krzysztof Dzięcioł - klub HDK PCK przy EO i EC w Elblągu
      
      
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • nie mam co do gara dla dzieci włożyć, zacznijcie płacić to chętnie oddam krew. Liczycie że ja oddam za darmo, a wy ja sprzedacie koncernom farmaceutycznym ?? Podzielić się już nie chcecie ??
 • Język polski nie zawiera słów, za pomocą których można by było określić to, co robicie. - to wal w języku, w którym czujesz się pewniej. Znajdziemy tłumacza, choćbyś w hebrajskim ćwierkał.
 • Gratulacje Leszek !!!
 • Jedna myśl. Ogromna rzesza dawców nie jest zrzeszona w PCK a również propaguje honorowe krwiodawstwo. Oni już nie mają wręczanych odznak w tak uroczysty sposób.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  krwiodawca(2012-12-12)
 • Panie Kazimierzu - jutro ściskam dłoń:))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sąsiad(2012-12-12)
 • Do „ krwiodawca” - masz rację, ja przez ponad dziesięć lat oddałem już prawie 20 litrów i nikt do tej pory na szyję z tego powodu mi się nie rzucał. Okazuję się, że nie ważna jest ilość, ale jakość. Jednym słowem trzeba być „ CZŁONKIEM” . Raz tylko dostałem od pani w punkcie krwiodawstwa parasolkę z logo PCK. Pozdrawiam sympatyczne Panie. Szacunek dla osób które oddały po kilkadziesiąt litrów. Pan który oddał 81 litrów musiał wstawić się w punkcie 160 razy i poświęcić z dojazdami ponad 320 godzin prywatnego czasy.
 • Gratulacje dla wszystkich krwiodawców, dobrze że jesteście :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Arkadiusz Jachimowicz(2012-12-13)
 • Kaziu, zaraz Ciebie wycałuję. Zgadzasz się?
 • Pozdrawiam dwóch Sławków G. i K. z naszego Klubu - Gratuję zaangażowania i wytrwałości w tym co robicie dla drugiego człowieka! Jesteście wzorem w materialistycznym świecie jak można się zdobyć na bezinteresowną pomoc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mirek m.(2012-12-14)
 • Szacunek dla honorowych dawców krwi! Szkoła jako pomysł na zdawanie krwi - nie wiem. (Wiadomo, że kto chce przyplusić - zdaje krew - choć nie do końca widzi, i wie co czyni). Moim zdaniem akcja powinna być zakrojona szerzej, nawet jeżeli lokalnie. Na ratowanie życia muszą znaleźć się pieniądze. Ale dobrze jest pokazać ludziom dobre i złe strony krwiodastwa - mówię o nadprodukcji i co się z tym wiąże. Ale jak tu brać udział w takich akcjach, kiedy przypadkowo jest się świadkiem obelżywego traktowania krwiodawców - przez innych np. w kolejce w przychodni? A kasa za krew? To może życie za życie?!. .. ..
 • Zawsze się jakiś cham znajdzie. Tyle.
 • Ja pier. .. .le jaka ta Kluge to BABAJAGA !!!!!1
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  :):):)(2012-12-14)
Reklama