UWAGA!

Powrót dyspozytorni do Elbląga? Wojewoda nie widzi potrzeby

 Elbląg, Widoków na powrót dyspozytorni ratownictwa medycznego do Elbląga nie ma
Widoków na powrót dyspozytorni ratownictwa medycznego do Elbląga nie ma (fot. arch. WS)

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki twierdzi, że Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie sprawdza się, zatem nie widzi powodu, by tworzyć drugą dyspozytornię, w Elblągu. - Jeśli jednak pojawiają się przesłanki świadczące o tym, że coś szwankuje, będziemy działać - zostawia sobie "wyjście awaryjne".

Od 2012 roku Elbląg nie ma dyspozytorni ratownictwa medycznego. Karetki do wezwań w całym województwie wysyłają pracownicy dyspozytorni w Olsztynie. - Start nie był łatwy, były różnego rodzaju perturbacje, ale teraz w mojej ocenie dyspozytornia działa dobrze. Stworzyliśmy tylko jedną taką placówkę, bo tylko tyle pieniędzy dostaliśmy wówczas z budżetu państwa – to słowa wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego z sierpnia 2015 r. - Wiele województw nie wprowadziło tych zmian, mimo takiego obowiązku. Ostatni pod Łodzią był duży wypadek, koordynacją zajmowało się 21 dyspozytorni, bo tam nie wprowadzono zmian, i był wielki chaos, zginęli ludzie.
       Chaos w innych województwach mógł być kartą przetargową dla naszego regionu i miasta. - My dostosowaliśmy się do wymagań Ministerstwa Zdrowia i dlatego mamy argument w ręku, by zabiegać o dodatkowe pieniądze na stworzenie w naszym regionie oddziałów zamiejscowych dyspozytorni. Taka placówka mogłaby powstać w Elblągu, rozważamy to - dodał.
       Zmieniła się władza i rozważań już nie ma.
       - Mimo wcześniejszych problemów CPR sprawdza się - mówi obecny wojewoda Artur Chojecki. - Jeśli pojawią się przesłanki merytoryczne świadczące o tym, że coś szwankuje, że dla usprawnienia potrzeba rozdzielenia dyspozytorni, podejmiemy działania. W tym momencie nie jestem na to zdecydowany więc nie chciałbym składać obietnic bez pokrycia - kończy wojewoda warmińsko-mazurski.
       Tak więc elbląskie nadzieje na powrót dyspozytorni ratownictwa medycznego nadal pozostają niespełnione.
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Skąd jest ten Choojecki i kto go mianował wojewodą ?
 • Z racji strategicznego położenia Elbląga (na skrzyżowaniu ważnych dróg z bardzo duzym natężeniem - a w konsekwencji - z dużym zagrozeniem wypadkowym, do tego setki tysięcy turystów na pobliskiej Mierzei - z kiepskimi drogami i takimż byle jakim zapleczem ratunkowym) oprócz koniecznej Dyspozytorni trzeba w powiązaniu z elbląskim Szpitalem Wojewódzkim szybkich konkretnych działań dla utworzenia w Elblągu Stacji Bazy Śmigłowcowej LPR ( tzw. HEMS) dla wypełnienia tej luki miedzy Gdańskiem a odległym Olsztynem (gdzie takie bazy są).
 • Tak na dobrą sprawę dla Elbląga ważniejszy od dyspozytorni, czy też bazy Hems jest dodatkowy Zespół Ratownictwa
 • Dzwonisz do dyspozytorni w Olsztynie, podajesz ulicę na którą wzywana jest karetka i co ?- Pani nie wie jak zanotować nazwę ulicy bo pierwszy raz w życiu ją słyszy. Dwa czas, który upływa nim zgłosi się zdarzenie do Olsztyna to też dłuższa chwilka. .. Powrót dyspozytorni do Elbląga polepszył by sytuację.
 • Panie Wojewodo przypomnę ubiegłoroczny wypadek na S-7 koło Baru Nowa Holandia. Taksówkarz przez radio zgłosił wypadek. Więc dyspozytorka taxi dwoni do CPR i mówi że jest wypadek na S-7 na wysokości baru nowa holandia. A Pani dyspozytor pyta się z uporem maniaka jaka to ulica. Gdy mówi dyposytorka taxi że to na s-7 i nie wiemy jaka to ulica to pani z CPR znowu się pyta jaka to ulica. Dopiero jak weszłam wtedy do pokoju to powiedziałam, że w pobliżu ulic Dębowa i Akacjowa. Minęło chyba z 5 min. Gdyby dyspozytornia była w Elblągu i obsługiwałby ją Elblążanin nie było by takiej sytuacji. A takich kwiatków było więcej, o wiele więcej. Więc niech nie mówią mi, że nie ma takiej potrzeby. mJest i to pilna.
 • PRECZ Z TYM OLSZTYNEM!!!!! SAMA BIEDA. jak można było przyłączyć Elbląg do takiej biedy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  1
  Dopomorskiego(2016-02-22)
 • Oto właśnie Elblążanin "zakochany" w Olsztynie. Już na początku wbija nam nóż w plecy. Z takimi ludźmi na pewno trudniej nam będzie oderwać się od tego województwa. Tu nie chodzi tylko o lubienie czy nie lubienie Olsztyna, lecz przede wszystkim o dobro naszego miasta oraz jego powiązania historyczno-geograficzne. Te rzeczy możemy osiągnąć tylko będą w Pomorskim. Tutaj jesteśmy potrzebni tylko po to, żeby to województwo mogło istnieć, a Olsztyn czerpać z tego korzyści. Wcielono nas do tzw. Polski B, co negatywnie odbija się na postrzeganiu naszego miasta i na samym mieście, a im więcej lat mija tym bardziej się te negatywne skutki "zazębiają" i mnożą. Ile jeszcze razy jeszcze władze naszego miasta dadzą się naiwnie nabrać na obietnice władz wojewódzkich. Próbowano uspokoić nas, że tutaj nam lepiej, bo jesteśmy drugim miastem, mamy port, a teraz, że mamy niby więcej pieniędzy z UE. W takim razie czemu to "województwo" ma najgorsze statystyki w kraju, a "biedne" Pomorskie jest daleko przed nami? No, ale teraz mamy przecież wojewodę z Elbląga i właśnie widzimy te "korzyści" dla naszego miasta. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  1
  Do_pomorskiego(2016-02-22)
 • Niech spadają na szczaw. Dwie pijawki - Gdańsk i Olsztyn. Wszystkie argumenty są dobre aby wykończyć Elbląg. A początkiem był ten szatański pomysł o likwidacji części województw. Dopóki nie znajdą się politycy działający na rzecz odzyskania przez Elbląg rangi miasta wojewódzkiego, nie uwierzę nikomu.
 • wszystko dobrze funkcjonuje????? wezwałem pogotowie na ul Agrykola dyspozytorka powiedziała ze niema takiej ulicy zacząłem sie z nią kłocić człowiek był nieprzytomny ja dalej mówiłem na Agrykola na Dolinkę a ona w końcu wysłała pogotowie erkę na berlinkę a oni jeździli i szukali tak działa pogotowie w Elblagu
 • Porozmawiaj z Jarkiem on to zalatwi
 • he he ale się uśmiałem - oderwane od rzeczywistości
 • ciekawe ile takich kwiatków wyhodowały elbląskie dyspozytorki pewnie bez liku - o zmarłym dziecku już nikt nie pamięta po dyspozytorka ponoć uciekła za granice
Reklama