UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Powstanie książka o Grudniu '70 w Elblągu

 
Elbląg, Powstanie pierwsza naukowa publikacja poświęcona Grudniowi '70 w Elblągu
Powstanie pierwsza naukowa publikacja poświęcona Grudniowi '70 w Elblągu (fot. arch. AD)

Ma Gdynia, ma Gdańsk, będzie miał i Elbląg. Historycy gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Piotr Brzeziński i Robert Chrzanowski, przygotowują naukową publikację o Grudniu '70 w naszym mieście. Będzie to wyjątkowe, pierwsze opracowanie, do współtworzenia którego autorzy zachęcają świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

- To miasto ma wielki potencjał w sferze historii i zapotrzebowanie na tematy z historii najnowszej - mówi dr Karol Nawrocki z gdańskiego oddziału IPN i zapowiada publikację poświęconą Grudniowi '70 w Elblągu. - Będzie to naukowa książka, rzetelne opracowanie, bo tylko Elbląg takiego nie ma - wyjaśnia historyk.
       Przygotowaniem publikacji zajmuje się dwóch autorów: Robert Chrzanowski i Piotr Brzeziński. To pracownicy IPN z dużym dorobkiem naukowym.
       - Stworzyli album "Zbrodnia bez kary" o Grudniu '70 w Gdyni, a ostatnio napisali popularno-naukowy bestseller na temat ofiar Grudnia '70 "Pogrzebani nocą" - rekomenduje dr Karol Nawrocki. - Kroczyli przez Gdynię, przez Gdańsk i doszli do Elbląga.
       Póki co, nie wiadomo, kiedy książka zostanie wydana.
       - Naturalną datą wydawałby się grudzień tego roku, na kolejną rocznicę, ale pisanie książki na rocznicę jest bardzo trudnym zadaniem - mówi Karol Nawrocki. - Przygotowania trwają i tu prośba do elblążan, aby świadkowie Grudnia '70, a na pewno tacy jeszcze tu mieszkają, by zgłaszali się do gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, do Piotra Brzezińskiego, z relacjami z tamtego tragicznego okresu.
      
       ***
       Grudzień 1970 określany też "wydarzenia grudniowe", "wypadki grudniowe" to protesty robotników w Polsce w dniach 14–22 grudnia 1970 roku (demonstracje, protesty, strajki, wiece, zamieszki) głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu, stłumione krwawo przez milicję i wojsko. Wśród ofiar są trzy elbląskie: Waldemar Rebinin, Marian Sawicz i Zbyszek Godlewski, znany z ballady jako Janek Wiśniewski.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Tak też było, że robotnicy w Komunie zarabiali więcej niż niejednokrotnie dyrektorzy firm i inżynierowie w tej samej instytucji
 • W Elblągu były dwie ofiary śmiertelne. .. o tej drugiej nic nie wiadomo. .. .. czy to zamordowano kogoś z pobudek politycznych czy odwetowych? Dziwne iż nikt nie zbadał dokładnie tego faktu. .. .Natomiast trzask zamykanych noga drzwi Baru Mlecznego przez Mariana Sawicza, huk. .. który obsługa karabinu maszynowego przejeżdżającej obok kolumny samochodów milicyjnych wzięła za ostrzał spowodował śmiertelny postrzał. .jest, ,podniesiony do rangi heroicznej walki o wolność, ,. .. Napięcie jakie panowało w mieście to efekt wcześniejszego plądrowania sklepów, brak milicji wysłanej do Trójmiasta. .. .Przysłano 8 Nysek z obsługą do zapanowania nad 90 000 miastem. .. .to tak dla sprostowania naginanej do, ,religii styropianowej walki o wolność, ,. ..
 • no cóż cenzura. .. ..
 • ciekawi mnie tylko czy napiszą, kto zamordował drugą osobę w Elblągu. .. .. podczas grudnia 1970.. .. fakt skrywany bardzo dokładnie. ..
 • jest taki rodzaj literacki - pitaval. Opisuje różne sprawy sądowe. Moim marzeniem jest pitaval opisujący próby znalezienia winnych przemocy i próby ich oskarżenia i skazania. Dobrze by też było przypomnieć nazwiska różnych "hamulcowych".
 • no to zacznij od zaraz. .. .. , ,zamordyzm, ,w Sejmie RP itd itp. .. .. zwykłe kłamstewka w oczy publiki, przekręcanie, ,kota, ,ogonem. .. .. zmiana obsady przy korytkach, cała akcja po amerykańskim resecie resetu. .. .odklejamy się od germańców, kleimy się do usmanów. .. większość 20 procentowa. .. większością, ,stuprocentową, ,. .. .wybiórcze traktowanie, ,komuchów, ,. .. swoi i inni. .. segmentacja społeczeństwa na tych i onych, pseudoprawdy polityczne, społeczne i religijne. .. . Nie ważne kwalifikacje, ważne tylko namaszczenie przez prezesa. .. no i, ,poprawianie, ,rzeczywistości i prawdy. .. .
 • W książce Edwarda Pukina pt. Lęgowisko zła, jest opis zdarzeń tamtego dnia, w grudniu 70 roku, kiedy zastrzelono Sawicza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  książkoman(2016-01-26)
 • Pięknie, "były dwie ofiary śmiertelne. .. o tej drugiej nic nie wiadomo", typowy tekst kogoś, kto chce zaistnieć, depozytariusza wiedzy tajemnej. Skoro o tej drugiej nic nie wiadomo, to skąd o niej wiesz? Talerzyk podczas seansu ci powiedział?
 • Następny, była druga ofiara, fakt skrywany. Skoro go skrywasz, to po co się nim chwalisz? Masz radochę, że go zastrzeliłeś?
 • Tamte czasy były takie iż broń była także w posiadaniu nie tylko milicji. .. .. a i w trójmieście padały strzały nie tylko ze strony wojska czy milicji. .. .. niestety pamięć jest ułomna i zaciera szczegóły, dlatego pytanie czy taki fakt się wydarzył.
 • co oni sie wysilają przeciez dr. Nawrocki dawno to opisał i wydał książki oraz inne publikacje?????/
 • Najwięcej wiedza ci, którzy nie widzieli, bo ich nie było. Jak zwykle własny interes bedzie najważniejszy i pisanie bzdur nie wiele majacych z rzeczywistością. Czy szukano swiadków. Ja bynajmniej o tym nie słyszałem, a brałem udział od iskry. Życzę, ,pisarzom" poczytności.
Reklama