UWAGA!

Powstanie rowerowy szlak Elbląg-Bieszczady

 
Elbląg, Już w przyszłym roku rowerzyści będą mogli wypróbować nowe szlaki
Już w przyszłym roku rowerzyści będą mogli wypróbować nowe szlaki (fot. arch. AD)

W 2015 r., dzięki unijnemu wsparciu, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego powstanie 420 km ścieżek rowerowych. Trasa będzie rozpoczynała się w Kępie Rybackiej, będzie biegła pięknymi terenami nadzalewowymi, dalej wzdłuż granicy z Rosją aż na Podlasie. Docelowo ma być tak, by turysta mógł rowerem wybrać się w podróż z Elbląga w Bieszczady lub w Góry Świętokrzyskie. Wygodnym szlakiem.

Ścieżki rowerowe to inwestycja finansowana z Programu Rozwoju Polski Wschodniej .
       - Postanowiliśmy z marszałkami województw podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, i świętokrzyskiego wybudować ponad 1200 km ścieżki rowerowej – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - To ma być szlak, który rozpoczyna się na granicy województwa pomorskiego i warmińsko – mazurskiego, konkretnie w Kępie Rybackiej, i ciągnie się w naszym województwie wzdłuż granicy z Rosją aż do województwa podlaskiego. 420 km w różnych konfiguracjach i w różnych warunkach technicznych. Nowatorskim rozwiązaniem jest to, że część tego szlaku biegnie po wałach przeciwpowodziowych – w sumie 27 km, a duża część po dawnych nasypach kolejowych. Wybraliśmy piękne tereny i piękne miejscowości, które będzie można odwiedzić – zapewnia marszałek Protas. - Nasza trasa będzie łączyć się z trasą w województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Tak, by można było wybrać się w podróż rowerem z Elbląga w Bieszczady albo w Góry Świętokrzyskie.
       Szlak rowerowy ma być gotowy w trzecim kwartale 2015 r.
       - W tej chwili rozpoczęliśmy etap prac budowlanych, dwie umowy są już gotowe do podpisania – w gminach Lelkowo i Węgorzewo, w pozostałych jesteśmy po odebraniu dokumentacji technicznej więc w najbliższym czasie ruszą przetargi – mówi marszałek województwa Jacek Protas. - Zdążymy na czas.
       Prace obejmą także ścieżki rowerowe już istniejące, a także rozbudowę infrastruktury turystycznej.
       - Poza miejscowościami będą wykonywane nawierzchnie szutrowe, utwardzane, bo takie dopuszcza Komisja Europejska, natomiast w miastach – utwardzane – zapowiada marszałek Protas. - Do tego powstanie cała infrastruktura, czyli miejsca postojowe, miejsca, gdzie będzie można odpocząć, spożyć posiłek. Trasy rowerowe zostaną odpowiednio oznakowane, ruszy także ich promocja.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • za rok w wakacje zrobię sprawdzam
 • Producenci polbruku zacierają ręce a urzędy i PKP ostrzą zęby na nieświadomych, którym sie wydaje, że bez walki bedą mogli zagospodarować wały i nasypy. Poza tym taki artykuł bez mapy to jak wurst bez musztardy lub keczupu. .. .. Dlaczego do tej pory wokół Zalewu Wiślanego nie ma możliwości zagospodarowania wałów dla potrzeb tras rowerowych a ruch pasażerski po Zalewie, który by mógł przewozić rowerzystów (np. Nowa Pasłęka – Piaski) jest fikcją?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  AMalejużniekoniecznie(2014-06-30)
 • No jasne. Może najpierw niech powstanie szlak rowerowy wokół Zalewu Wiślanego-co?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  0
  urnochód(2014-06-30)
 • Panie Protas z Elbląga do Braniewa nie ma ścieżek rowerowych a Pan chce już jechać w Bieszczady?
 • Ten pomysł brzmi jak bajka. .. Ja w tym widzę drugie dno " szukanie głupich wyborców, którzy mieliby zagłosować w przyszłości na P. Protasa i jego partię" .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  qwertyy(2014-06-30)
 • czasem pomysł przerasta czytaczy jak i wykonawców - taki deal elbląski a właściwie jego brak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  MiejscowyAborygen(2014-06-30)
 • szuwary, bagna, ch. .. .. , d. .. .. i kamieni kupa
 • .. ." Zdążymy na czas. " . .. zapamiętam :)
 • FCC wybuduje.
 • pic na wodę. kilometra ścieżki w jednym standarcie nie potrafią zrobić, co parę metrów inna, a tytuł artykułu chciejski taki, akurat tam chodzi o ścieżki Elbląg - Bieszczady, jasne
 • Na Mierzeję ostatnio jechałem rowerem. .. .. ostatni raz. Trudno nazwać to przyjemnością także mam nadzieję, że będzie to droga tylko dla rowerów tak jak to jest w krajach cywilizowanych.
 • jedna wielka lipa, 99% szlaku leci zwykłymi drogami, taki z normalnym ruchem samochodowym, a żeby było ciekawiej jak chcesz jechać z Elblaga do Braniewa masz jechać. .. .. Bazantarnią, kto wymyslił ten idiotyzm? no jak to kto, mamy takiego jednego super speca od pieprz. .. .. na specjalnie stworzonym dla niego etacie
Reklama