UWAGA!

Prezydent o radnych PiS: To jest hipokryzja i bezczelność

 Elbląg, W konferencji udział wzięłi: Janusz Nowak, Witold Wróblewski i Michał Missan
W konferencji udział wzięłi: Janusz Nowak, Witold Wróblewski i Michał Missan (fot. Anna Dembińska)

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, zarzucił kłamstwo i hipokryzję radnym z PiS, którzy w poniedziałek krytykowali go za niespełnienie obietnic wyborczych z kampanii z 2018 roku, dotyczących cen ciepła w Elblągu.

Radni PiS na poniedziałkowej konferencji prasowej zarzucili prezydentowi m.in., że nie dotrzymał słowa i nie obniżył – jak ich zdaniem obiecywał – cen ciepła w Elblągu. W odpowiedzi Witold Wróblewski zwołał we wtorek swoją konferencję prasową z udziałem wiceprezydenta Michała Missana i byłego już wiceprezydenta Janusza Nowaka, zarzucając radnym PiS kłamstwo i hipokryzję.

- Jest mi wstyd za radnych PiS-u, którzy powinni wiedzieć, co dzieje się w urzędzie i Rady Miejskiej. Pokazują, że nie mają nawet minimalnej wiedzy na ten temat i mówią nieprawdę. Opowiadanie, jakoby nie dotrzymałem słowa o obniżeniu ceny ciepła o 20 procent to jest kompletna hipokryzja i bezczelność – stwierdził Witold Wróblewski. - W kampanii wyborczej (w 2018 roku – red.) powiedziałem, że jest możliwość obniżenia o 20 procent ciepła pod warunkiem zainwestowania w nowe źródło ciepła. Jeżeli będziemy w kogeneracji produkowali ciepło i prąd, to prąd który sprzedamy do sieci, obniży nam koszty. Gdyby była przebudowana ciepłownia na Dojazdowej, to można by było obniżyć cenę ciepła. To przekłamanie moich słów, które w kampanii wyborczej przekazywałem – uważa prezydent. Dodajmy, że w programie wyborczym Witolda Wróblewskiego w 2018 roku "Program na szóstkę" w części pod nazwą "ustatysfakcjonowany mieszkaniec" znalazł się zapis "tańsze o 20 procent ciepło".

EPEC, jak zapewniał Witold Wróblewski, ma gotowy projekt budowy elektrociepłowni przy Dojazdowej, wyceniany na ok. 60 mln złotych, pozwolenie na budowę i promesę na dofinansowanie ponad połowy potrzebnego dofinansowania z funduszy zewnętrznych. EPEC nie ogłosił jednak przetargu na wykonawcę, bo Energa Operator, a więc państwowa spółka zarządzająca sieciami energetycznymi, nie wydała dotychczas decyzji o przyłączeniu tej instalacji do sieci.

- No to jak mamy produkować prąd, jak nikt nie chce go od nas odebrać? – mówił prezydent, dodając że podobna sytuacja dotyczy zarówno planowanej przez EPEC budowy farmy fotowoltaicznej na Terkawce, jak i inwestycji w fotowoltaikę, którą miał również na Terkawce realizować jeden z koreańskich inwestorów. – Skoro nie miał zapewnionego odbioru przez spółkę Skarbu Państwa, zamknął temat i się wycofał. To wina spółki Skarbu Państwa, nie prezydenta – mówił Witold Wróblewski.

Władze miasta skrytykowały również na konferencji politykę kształtowania cen za ciepło przez Energę Kogeneracja, państwową spółkę, która produkuje 80 procent ciepła dla miasta.

- EKO nie pokazuje żadnych kosztów, nie pokazuje, co wpływa na zwyżkę ich cen. EPEC w ostatnim wniosku o taryfę proponuję obniżkę cen ciepła produkowanego na Dojazdowej o 25 procent (nie jest jeszcze rozpatrzony przez URE – red.). EKO złożyła w podobnym czasie wniosek o podwyżkę o 38 procent. Ktoś to może logicznie wytłumaczyć? Chyba że EKO spłaca miliardowe długi za Ostrołękę. Ktoś musi za to zapłacić, ale czy za to mają płacić mieszkańcy Elbląga? – mówił prezydent. - Radni PiS powinni sobie odpowiedzieć na pytanie, czy właściwy był nadzór poprzedniego rządu i ministra aktywów państwowych nad spółkami Skarbu Państwa. Z tego co wiem, koszty w spółce EKO przez nowy rząd zostaną przypilnowane.

Władze miasta zaprezentowały podczas konferencji prasowej wykresy z kształtowaniem się cen za ciepło w EPEC i EKO na przestrzeni ostatnich lat. Prezentujemy je poniżej.

– Przyjęliśmy taką średnią cenę sprzed wybuchu wojny na Ukrainie, bo jest ona mniej więcej miarodajna. Wtedy w EKO było 53,80 zł za gigadżul, a w EPEC - 45,14 zł. Na dzisiaj w EKO jest 141,74 zł, a więc wzrost o 166 procent, a w EPEC (po planowanej obniżce – red.) 75,15 zł, czyli wzrost o 66 procent – tłumaczył Janusz Nowak, który nie jest już wiceprezydentem, od 14 lutego nie zasiada też w radzie nadzorczej EPEC i jak przyznał prezydent Wróblewski, w konferencji wziął udział... społecznie.

Jak stwierdził prezydent Elbląga, nie ma jeszcze odpowiedzi z Ministerstwa Aktywów Państwowych na interwencję, którą podjął po ogłoszeniu przez EKO ostatnich 38-procentowych podwyżek cen ciepła.

Janusz Nowak dodał z kolei, że obecny prezes EPEC Henryk Wronkowski prowadzi rozmowy z Energą Operator w sprawie podłączenia do sieci planowanej farmy fotowoltaicznej miejskiej spółki na Terkawce jak i planowanej elektrociepłowni przy Dojazdowej. – Mogę tylko powiedzieć, że jest dużo lepiej niż do tej pory – stwierdził Janusz Nowak, komentując obecny klimat negocjacji.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • już nikt wam nie wierzy więc dajcie juz spokój i zakończcie sen show dla ubogich ! wasz czas przechodzi do lamusa historii tej nieciekawej dla miasta !
 • A czyja to wina tylko i wyłącznie twoja nic nie zrobiłeś dobrego dla Elbląga I się dziwisz że cię atakują
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  115
  23
  jak tam(2024-02-27)
 • Jedno jest pewne nigdy więcej w Elblągu PO PSL SLD Lewica kkkkwww Nigdy! Tyle co zniszczyliście i zmarnowaliście potencjału miasta nie zrobił nikt inny. Powinniście zostać wywiezieni na taczkach z gnojowicą! Robienie z gęby cholewy i rzucanie populistycznych obietnic bez pokrycia powinno być karane!
 • jeszcze kwiczą jeszcze skaczą, jeszcze fikają, ale to juz żałosne i nawet nie wzbudza emocji, żadnych ! Dziś emocje wzbudza 5 tys i wrze !!!! to temat winny wyjaśnienia ! czekamy !
 • " W kampanii wyborczej (w 2018 roku - red. ) powiedziałem, że jest możliwość obniżenia o 20 procent ciepła pod warunkiem zainwestowania w nowe źródło ciepła " Panie Prezydencie, podczas spotkania z mieszkańcami Zawady. Nie uzależniał Pan tej obniżki od żadnych działań. Nie wiem, jak było na innych spotkaniach. Dobrze sobie to zapamiętałem, bo wiedziałem, że jest to mało prawdopodobne aby się Panu udało. Fakt wspominał Pan ewentualnych inwestycjach miasta ale to już inna " bajka " Amen.
 • Fatalna prezydentura naznaczona ciągłymi sporami personalnymi i procesami sądowymi w różne strony. To Pan Prezydent kogoś pozywa, to ktoś pozywa Pana Prezydenta. I można by przejść nad tym do porządku dziennego, gdyby nie jedna obowiązująca prawda. Jeśli masz głowę zaprzątniętą myślami o intrygach, "kwitach", "podjazdach", roszadach itp. - to niewiele czasu pozostaje na inne sprawy.... "Inne sprawy", choćby takie jak sprawne zarządzanie Miastem. Energia Pana Prezydenta, która powinna służyć do budowania dynamicznego rozwoju miasta i skoku cywilizacyjnego (patrz Rzeszów, który z pipidówy w ciągu trzech kadencji stał się prawdziwie europejskim miastem z wieloma uczelniami i atrakcjami przyciągającymi młodych ludzi) pożytkowana jest na gierki i procesy. A miasto... ? Co tam miasto.... To nic, że "się starzeje", to nic że młodzi uciekają gdzie pieprz rośnie, to nic, że za chwile Elbląg może zastąpić któreś z miast polskiego Trójkąta Bermudzkiego najbardziej obciachowych miast : Łodzi, Radomia i Sosnowca. Fatalna prezydentura, która cofnęła Nasze Miasto o dekadę w stosunku do europejskich miast podobnej wielkości. Bo nie wiem czy Pan Prezydent ma świadomość, że ten kto się nie rozwija, kto nie idzie do przodu - ten w istocie się cofa..... Jedno tylko tłumaczy Pana Prezydenta. Nie objął swojego urzędu na skutek puczu czy rewolty - to myśmy go wybrali na Urząd....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  79
  13
  zadowolony użytkownik Izery(2024-02-27)
 • Do kogo te pretensje w sprawie cen ciepła? Przecież to Prezydent W. Wróblewski i Wiceprezydent J. Nowak podpisali umowę z EKO na dostawę ciepła dla Elbląga. Umowa jak widać jest tak spisana, że zapewnia EKO pozycję monopolistyczną. Miasto walczy z EKO, więc EKO jako część koncernu Energa, który jest właścicielem linii energetycznych, blokuje w Enerdze przyłączenie farmy fotowoltaicznej. I znowu - do kogo te gorzkie żale. Panowie Prezydenci, przecież to Wy siedzicie za sterami tego miasta,
 • Panie Prezydencie Wroblewski - to Pan w swoim programie mial zapis "tansze o 20% cieplo" !!!! Nikt inny. Wiec panstwo radni rozliczaja - tak jak PO rozlicza PIS tak u nas nadszedl czas rozliczen Pana ale co wazne rowniez rozliczen Pana poplecznika Pana Missana. Ktory jest non stop gluchy! A ktory wczoraj razem z Protasem stwierdzili, ze beda?? Kontynuowac Pana dzielo. Jakie dzielo!!!!! Toc to strzal w kolano! Po tych rewelacjach stwierdzam, ze w mocnym PO sa slabe osoby jak Pan Missan. W slabym PIS sa mocne osobowosci jak Pan Sliwka. Wniosek? Mamy Was dosc.
 • Na tak wysokim stanowisku trzeba liczyć się z krytyką, nie wszystkich da się uciszyć! Szokujace, że nie wszyscy są klakierami najwyższego?
 • Czy Prezydentura Pana Missana może być inna? Przecież siedzi przy tym samym stoliku.
 • @zadowolony użytkownik Izery - Brawo. Cała prawda, tylko czy prezydent Wróblewski jest w stanie to pojąć?On ma w głowie tylko własne korzyści i intrygi.
 • Słonina, Nowak, Wróblewski - trzej grabarze Elbląga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53
  11
  Upadły Harley(2024-02-27)
Reklama